המפולת הסקוטית סחפה את מעוזי התמיכה הוותיקים של הלייבור

הישגה חסר התקדים של המפלגה הסקוטית בבחירות עשוי להביא להרחבת דרישותיה מהממשלה הבריטית. הסקוטים הביסו כמה מבכירי הלייבור, בהם מנהל מסע הבחירות של מיליבנד

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מנהיגת המפלגה הסקוטית-לאומית (SNP), ניקולה סטרג'ן, הצליחה להוביל את מפלגתה להישג חסר תקדים בבחירות לפרלמנט בבריטניה, ולחסל את אחד ממעוזי הבחירה המסורתיים של מפלגת הלייבור תוך הנחלת תבוסות כואבות לכמה מבכירי המפלגה. בסדרה של ניצחונות דרמטיים על מועמדי הלייבור הסקוטית והמפלגה הליברל-דמוקרטית, הצליחה מפלגתה של סטרג'ן להבטיח את השליטה ב-56 מתוך 59 מחוזות הבחירה בסקוטלנד, לעומת ששה בלבד בהם החזיקה עד כה.  

המפלגה הסקוטית העבירה לידיה מחוזות שהיו בשליטת הלייבור במשך שנים בפערים של עד 35%, בעוד המצביעים בחרו להחליף את מנהיג הלייבור הסקוטית, ג'ים מרפי, את סגנו לשעבר, אנאס סראוור, ואת שרת הצללים הסקוטית, מרגרט קארן. מועמד נוסף שהפסיד את מושבו לסקוטים הוא שר החוץ בממשלת הצללים של הלייבור, דאגלס אלכסנדר, שהיה מנהל מסע הבחירות של מנהיג המפלגה אד מיליבנד. הוא הובס על ידי מרי בלאק, סטודנטית בת 20 למדע המדינה, שתהיה חברת הפרלמנט הנבחרת הצעירה ביותר מאז שנת 1667.

הניצחון הגורף של המפלגה הסקוטית הוביל את מועמדיה לדרוש באופן מיידי כי ממשלת בריטניה תכבד את ההבטחות שהעניקה במהלך משאל העם על עצמאות סקוטלנד בשנה שעברה - להעניק לפרלמנט הסקוטי סמכויות משמעותיות בענייני מיסוי, רווחה וקיצוצים. מנהיג המפלגה לשעבר, אלכס סלמונד, שהתפטר אחרי הכישלון במשאל העם, הצליח לשמור על מושבו אחרי מרוץ צמוד מול מתחרה מהמפלגה הליברל-דמוקרטית. "ישנו אריה שואג הלילה, וזהו האריה הסקוטי. אני לא חושב על שום מפלגה, בשום הרכב אפשרי, שיכולה להתעלם מכך", אמר במהלך הלילה.

מנהיגת המפלגה הסקוטית-הלאומית סטרג'ן, היום בגלאזגו שבסקוטלנד. מפלגתה רשמה ניצחון חסר תקדיםצילום: רויטרס

על רקע הישגי המפלגה, סטרג'ן עשויה לדרוש מקמרון להגדיל את סמכויות הפרלמנט הסקוטי אף יותר מההבטחות שהעניק בשנה שעברה. קמרון, שדיבר הבוקר מחוץ לדאונינג 10 אחרי שנפגש עם המלכה אליזבת, הבטיח כי "בפרלמנט הזה אשאר נאמן למלתי, ואיישם במהירות האפשרית את האצלת הסמכויות עליהן הסכימו כל המפלגות בוויילס, סקוטלנד ובצפון אירלנד".

סטרג'ן, שטסה ללונדון הבוקר כדי לקחת חלק באירועי יום הניצחון על הנאצים, אמרה כי היא מתכננת להיפגש עם ראש הממשלה בהקדם האפשרי. "ההצבעה אומרת בפירוש כי יש לשמוע את הקול של סקוטלנד", אמרה והוסיפה: "חברי הפרלמנט של SNP נמצאים כאן כדי לפעול למעו סקוטלנד, ולא מתקבל על הדעת כי הממשלה תתעלם מהרצון הדמוקרטי של העם הסקוטי, שהושמע באופן ברור ביותר אתמול בלילה".

תקוות הסקוטים על הרחבת הסמכויות שהובטחו להם התגברה אחרי שראש העיר לונדון, בוריס ג'ונסון, וחבר בולט במפלגה השמרנית, הודה כי על המפלגה לשפר את הצעתה לסקוטלנד על מנת למנוע את התפרקות האיחוד. "צריכה להיות הצעה פדרלית מסוג מסויים. כולם צריכים לקחת נשימה עמוקה ולחשוב כיצד אנו מעוניינים שבריטניה תתקדם", אמר ג'ונסון. "אני חושב שאפילו רוב האנשים ב-SNP, בעומק לבם, רוב האנשים שהצביעו למפלגה, לא רוצים להשליך את הכל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ