פוטין בביקורת מרומזת על ארה"ב: "עקרונות שיתוף הפעולה הבינלאומי זוכים להתעלמות גוברת"

במצעד לציון 70 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית במוסקבה, אמר נשיא רוסיה כי ישנם "מאמצים ליצירת עולם חד-קוטבי". מנהיגים רבים במערב מחרימים את הטקס, המהווה מפגן כוח עבור פוטין

רויטרס
אי-פי
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר ההגנה הרוסי ומפקד הצבא חולפים על פני החיילים בכיכר האדומהצילום: רויטרס

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר היום (שבת) במהלך המצעד הצבאי לציון 70 שנה לניצחון בעלות הברית על הנאצים כי "העקרונות הבסיסיים לשיתוף פעולה בינלאומי זוכים להתעלמות גוברת", ובכך מתח ביקורת מרומזת על ארצות הברית.

בנאום קצר שנשא, הוסיף פוטין כי למרות חשיבות שיתוף הפעולה הבינלאומי, "בעשורים האחרונים ניתן לראות מאמצים ליצירת עולם חד-קוטבי", ביטוי שגור ברוסיה שנועד למתוח ביקורת על כוונתה של ארצות הברית לשלוט בענייני העולם.

הנשיא הרוסי ניצל את יום השנה כדי להעצים את הפטריוטיות ואת הרגשות האנטי-מערביים, אמר כי הפאשיזם עלול לגבור והוסיף כי מדינות אחרות משכתבות את ההיסטוריה כדי להמעיט מהתפקיד של מוסקבה בניצחון במלחמה.

פוטין לצד נשיא סין במצעד במוסקבה, היוםצילום: רויטרס

המצעד התקיים בכיכר האדומה במוסקבה בניצוחו של פוטין, והשתתפו בו גם נשיא סין שי ג'ינפינג, מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ומנהיגים מ-20 מדינות נוספות. ג'ינפינג ישב לצדו של פוטין וחיילים סינים נטלו חלק במצעד - עדות ליחסים הקרובים בין שתי המדינות.

אולם מנהיגים רבים במדינות המערב, בהן גרמניה, ארצות הברית, צרפת ובריטניה, החרימו את האירוע, במחאה על מעורבותה של רוסיה בסכסוך במזרח אוקראינה. רוסיה מצדה מכחישה את ההאשמות כי היא מחמשת את הבדלנים באזור שבו נהרגו יותר מ-6,000 אזרחים.

גם ישראל החליטה להוריד את דרג הייצוג במצעד, ובמקום משלחת מיניסטריאלית בראשות שרת הקליטה סופה לנדבר, היא מיוצגת רק על ידי השגרירה במוסקבה, דורית גולנדר. הסיבה להורדת הדרג אינה ברורה לחלוטין, אולם פקידים בכירים בירושלים העריכו כי ההחלטה התקבלה בעקבות ההחלטה הרוסית לבטל את האיסור על מכירת טילים מתקדמים מדגם S-300 לאיראן.

חיילים רוסים בכיכר האדומה, היוםצילום: רויטרס
מטס מעל הכיכר האדומה, 70 שנה לניצחון בעלות הברית על הנאציםצילום: רויטרס

במצעד, המהווה מפגן כוח עבור פוטין, נטלו חלק 16 אלף חיילים, כמו גם כ-200 כלי רכב צבאיים ו-140 מטוסים, שחתמו את האירוע במטס מרשים. אזרחים רבים הגיעו לכיכר האדומה והריעו לחיילים הלוקחים חלק במצעד, חלקם לבושים מדים ממלחמת העולם השנייה.

יום ניצחון בעלות הברית על הנאצים נחשב לחג החילוני החשוב ביותר ברוסיה. "בכל משפחה רוסית יש מישהו שנהרג בקרבות", אמר חייל לשעבר. "סבא שלי מת בהגנה על רוסיה, וזה היום שלנו לזכור אותם". החייל התייחס לביקורת על ארצו, ואמר: "יש אנשים שאומרים שהמצעד נועד להציג איום צבאי, אבל זה לא נכון. המצעד מיועד לעם הרוסי ומראה שאנחנו מדינה טובה וחזקה".

חיילים רוסים במהלך המצעד במוסקבה, היוםצילום: רויטרס
כלי רכב משוריינים בכיכר האדומהצילום: רויטרס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ