שרת החוץ של האיחוד האירופי: אף מהגר לא יגורש בניגוד לרצונו

השרה מוגריני הבהירה כי אין כוונה להפציץ סירות מהגרים העושות את דרכן לאירופה, אך ציינה כי חברות מועצת הביטחון לא הביעו התנגדות להריסתן במטרה להציל חיי אדם

אי-פי וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי וגרדיאן

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הבהירה הערב (שני) בתום ישיבת מועצת הביטחון של האו"ם, כי מהגרים ופליטים שמחולצים מהים בדרכם מצפון אפריקה למדינות אירופה "לא יישלחו בחזרה בניגוד לרצונם".

היום דווח כי האיחוד האירופי מקדם תוכנית רדיקלית לטיפול בבעיית ההגירה מאפריקה דרך הים התיכון, ובמרכזה הטלת מכסות חובה ליישוב מהגרים ב-28 מדינות האיחוד על פי מנגנון שייקבע בנציבות האירופית. התוכנית זוכה לתמיכת גרמניה ולהתנגדות חריפה בבריטניה. במקביל, מקדם האיחוד תוכנית שאינה שנויה במחלוקת לחיסול רשתות ההברחה שפועלות בלוב באופן שיביא לעצירת שטף המהגרים ליבשת. שתי התוכניות יוצגו רשמית ביום רביעי וידונו בכינוס שרי החוץ האירופיים בבריסל בשבוע הבא לקראת כינוס מנהיגי אירופה בחודש הבא.

מוגריני אמרה לכתבים כי האיחוד האירופי מוכן לנקוט צעדים מסוימים לפני שהמועצה תחליט אם לאמץ את תוכנית האיחוד. היא גם הבהירה שאף אחד לא חושב להפציץ את הסירות או יעדים בלוב, בתגובה לחשש שהמהגרים עלולים להיפגע. כשנשאלה על כך שרוסיה מתנגדת להרוס סירות מבריחים ענתה כי לאף חברה במועצת הביטחון אין התנגדות לרעיון זה. עם זאת היא אמרה שנותרה בפני המועצה עבודה רבה מול התוכנית, למרות שהיא "די בטוחה" בנוגע למוטיבציה שלה להשיג את שני היעדים המרכזיים: לשמור על חיי המהגרים ולהיאבק במבריחיהם, שחלקם, לדבריה, קשורים וממנים פעילויות טרור.

פדריקה מוגריני בישיבת מועצת הביטחון של האו"םצילום: אי־פי

על פי ההערכות, ארגונים ג'יהאדיסטיים פועלים יחד עם רשתות ההברחה ומחזיקים במערכות נ"מ וארטילריה הפרושות לאורך החוף הלובי. לפי ההצעה, התקפות על הכוח האירופי יוכלו להביא לתגובה חריפה יותר ואף לשילוב נאט"ו בנעשה בלוב. ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל מזהיר כי כל פעילות צבאית בלוב עלולה להביא להחמרה נוספת במצבם של אלפי מהגרים השוהים במתקני מעצר במדינה בתנאים בלתי אפשריים. 

מדינות האיחוד מקוות שהתוכנית הצבאית לחיסול רשתות ההברחה שפועלות בלוב, תביא לעצירת שטף המהגרים. מוגריני, קראה לאו"ם לגבות את הפעילות הצבאית בלוב על פי "פרק שבע" של אמנת האו"ם, שכן ללא גיבוי זה תיחשב כל פעילות בשטח לוב כהפרה של החוק הבינלאומי. 

מוגריני הוסיפה כי מדיניות ההגירה החדשה תגביר את מאמצי האיתור והחילוץ של המהגרים ותעמיד בפניהם דרכים חוקיות יותר להיכנס לאירופה. היא הבהירה שוב כי פתרון משבר המהגרים בים התיכון ידרוש מאמצים גדולים יותר לא רק מהאיחוד האירופי. "אירופה התעוררה אבל אנחנו צריכים ששאר העולם יתעורר גם כן", אמרה.

לפי מסמך מדיניות, שהגיע לידי הגרדיאן, עד סוף השנה תציג הנציבות חקיקה חדשה להקמת מערך אוטומטי ומנדטורי לטיפול במהגרים שזקוקים באופן דחוף להגנה בינלאומית מבין אלה שזורמים לאירופה. עד סוף החודש הנוכחי יגובשו צעדי חירום ראשוניים שיחייבו את 28 החברות לחלוק ביניהן מהגרים הזקוקים באופן ברור להגנה בינלאומית. צעדים אלה יהיו הבסיס לפתרון ארוך הטווח", נכתב.

לפי ההצעה, שתוצג על ידי נציב ההגירה האירופי דמיטריס אברמופולוס, מנגנון המכסות ייקבע על פי קריטריונים שונים ומתייחסים בין היתר לגודל המדינה, מידת החוזק הכלכלי ורמת האבטלה שלה וכמות המהגרים שקיבלה לתחומה בעבר. מדינות גדולות וחזקות – יישאו יותר בנטל, החלשות וקטנות – פחות.

פיטר סאת'רלנד, נציג האו"ם בארגון ההגירה הבינלאומי אמר בפני מועצת הביטחון כי כחצי מהאנשים שמגיעים לאירופה מהים מוגדרים כפליטים. סאת'רלנד שיבח את תוכנית האיחוד ליישוב המהגרים במדינות החברות, והוסיף כי הוא סבור שלמרות זאת יהיה קשה להשיג הסכמה של כל חברות האיחוד לתוכנית.

משמר החופים האיטלקי עוצר ספינת מהגרים מלוב בים התיכון, בחודש שעברצילום: אי־פי

גרמניה ושוודיה חולקות נכון להיום בעיקר נטל ההגירה ומיישבות בתחומן כמעט מחצית ממבקשי המקלט שמגיעים לאירופה. בברלין מעריכים כי מספר המהגרים בגרמניה יוכפל השנה ויגיע לכ-400 אלף, שני שליש ממספרם הכולל באירופה בשנה שעברה. 

ההצעה זוכה, כאמור, להתנגדות חריפה הן במערב היבשת והן במזרחה. ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, אחד המתנגדים החריפים ביותר להמשך ההגירה ליבשת, כינה את ההצעה "מטורפת" והצהיר כי יפר כל החלטה בעניין. "הקונצפט האירופי לפיו מישהו יאפשר לפליטים להיכנס לארצו ואז 'יפיץ אותם' בין חברות האיחוד, הוא רעיון מטורף ולא צודק", אמר.

על פי הערכות האו"ם, לפחות 60 אלף מהגרים ניסו מאז תחילת השנה לחצות את הים התיכון מאפריקה לאירופה, רובם אחרי שסבלו מהתעללות ומניצול רשתות ההברחה שפועלות בלוב. יותר מ–1,800 מהגרים נספו מאז שתחילת השנה בטביעת ספינות רעועות במי הים התיכון, מספר הגדול פי 20 ביחס לזה של התקופה המקבילה אשתקד. אתמול דנו שרי ההגנה של האיחוד האירופי בהגברת שיתוף הפעולה המודיעיני על מנת להביא לבלימת פעילות רשתות ההברחה בצפון אפריקה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ