ז'אן מארי לה פן הודיע כי יקים מפלגה פוליטית חדשה בצרפת

לה פן הבהיר כי המפלגה החדשה לא תתחרה בחזית הלאומית, שממנה הושעה בשל אמירותיו נגד השואה. לדבריו, היא תשמיע את קולם של המתנגדים למדיניותה החדשה שמובילה בתו מרין

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מייסד מפלגת הימין הקיצוני החזית הלאומית בצרפת, ז'אן מארי לה פן, הודיע היום (שני) כי הוא מתכנן להקים מפלגה חדשה שיעמוד בראשה. לפני שבוע הודיעה החזית הלאומית על השעייתו של לה פן מהמפלגה בתום דיון משמעתי פנימי שבו הוא חזר שוב על טענתו שתאי הגזים היו "פרט שולי" במלחמת העולם השנייה. המפלגה צפויה להתכנס בקרוב כדי להחליט אם לבטל את מעמד "יושב ראש של כבוד" שניתן לו.

"אני לא אקים מפלגה אחרת, אני אצור מערך שלא יתחרה בחזית הלאומית", הבטיח לה פן בריאיון לתחנת רדיו צרפתית. ז'אן מרי לה פן, בן 87, הוא מייסד החזית הלאומית ועמד בראשה במשך 39 שנים ברציפות עד פרישתו מהחיים הפוליטיים בראשית 2011. לאורך השנים הוא הצליח לחזק מאוד את כוחה של המפלגה. לשיאו הגיע ב-2002 כשהגיע למקום השני בבחירות לנשיאות, תוך שהוא מקדים את מועמד המפלגה הסוציאליסטית ליונל ז'וספן.

בתו, מרין לה פן, שעומדת בראש החזית הלאומית, מנסה להתנער מהתדמית הגזענית והאנטישמית שדבקה בה ובמפלגה, כחלק מתוכניותיה להתמודד לנשיאות צרפת בבחירות שייערכו ב–2017. אם לה פן האב אכן יקים מפלגה חדשה, הוא עלול לערער את אחוזי התמיכה בחזית, לפצל אותה, לקחת עמו חלק נכבד מהאלקטורט שלה ובכך להכשיל את מאמציה של בתו לסיים כמובילה בסיבוב הראשון בבחירות.

ז'אן מארי לה פן מגיע למטה החזית הלאומית מחוץ לפריז, בשבוע שעברצילום: אי־פי

לדברי לה פן, שטען כי בחזית הלאומית מתנכרים לו, מפלגתו החדשה תהיה "מצנח נגד אסונות" ותקבל בברכה כל מי שמתנגד לקו הפוליטי הנוכחי של החזית הלאומית. הוא הוסיף כי אלה שמתנגדים למדיניות החדשה של המפלגה "הם רבים, אבל אין להם את הכלים והאמצעים להשמיע את קולם". "מטרת המפלגה החדשה היא ללחוץ על החזית הלאומית לחזור למדיניות המסורתית שלה", הסביר לה פן.

דבריו השנויים במחלוקת עוררו את חמתה של בתו והובילו לסכסוך מתוקשר. לה פן גינתה את דברי אביה וכינתה אותם "התאבדות פוליטית". יום לפני שהושעה, הודיעה מרין כי אביה "לא ינאם עוד בשם המפלגה". "ז'אן מארי לה פן לא יוכל יותר לדבר בשם החזית הלאומית. אמירותיו מנוגדות למדיניות המסודרת של המפלגה", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ