נשיא פולין הודה בתבוסתו בבחירות ליריבו השמרן

הנשיא קומורובסקי קיבל 48% מהקולות והפסיד לאנדז'יי דודה מהאופוזיציה שזכה ב-51%. התוצאות עשויות לאתגר את מפלגת השלטון לקראת הבחירות לפרלמנט שייערכו בהמשך השנה

גרדיאן ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ורויטרס

נשיא פולין ברוניסלאב קומורובסקי הודה בתבוסתו למועמד האופוזיציה השמרן אנדז'יי דודה בסיבוב השני בבחירות שנערך אתמול (ראשון). "אני מכבד את בחירתכם ומאחל ליריבי נשיאות מוצלחת", אמר קומורובסקי לתומכיו אמש.

על פי התוצאות הרשמיות שפורסמו היום, זכה דודה ב–51.55% מקולות המצביעים, בעוד הנשיא קומורבסקי קיבל 48.45% מהקולות. מועידת הבחירות המרכזית נמסר כי שיעור ההצבעה עומד על 55.34%.

תוצאות הבחירות הן מסר חריף לממשלתה של ראשת הממשלה אווה קופץ', בעלת בריתו של קומורובסקי, שצפויה לעמוד בפני מאבק קשה לבחירתה מחדש נגד מועמד האופוזיציה השמרנית, בבחירות לפרלמנט שייערכו בהמשך השנה. הן גם מהוות תבוסה למפלגת המצע האזרחי, התומכת בשוק החופשי ובאיחוד האירופי, השולטת בפולין זה שמונה שנים.

אנדז'יי דודה ביום הבחירות לנשיאותצילום: רויטרס

לנשיא בפולין יש סמכויות מוגבלות, אך הוא משמש ראש הכוחות המזוינים ויכול להטיל וטו על חוקים חדשים. אחוזי ההצבעה לכל אחד מהמועמדים מציגים תמונת ניצחון קטנה יותר עבור דודה משום שעל פי מדגם של חברת איפסוס שהתפרסם אתמול קומורובסקי היה אמור לסיים עם 47% מקולות המצביעים מול 53% לדודה, שהשיג את מרבית הקולות גם בסיבוב הראשון מוקדם יותר החודש.

קומורובסקי, בן 62, נכנס לתפקיד לפי חמש שנים לאחר שקודמו, לך קצ'ינסקי, נהרג בהתרסקות מטוס. מפלגתו זוכה לקרדיט על תקופה חסרת תקדים של שגשוג כלכלי, והוא נחשב לנשיא פופולארי והוביל בסקרים שנערכו לפני הבחירות. אולם רבים בפולין חשים כי יתרונות הצמיחה הכלכלית מגיעים רק לידיהם של אנשים מעטים, בעוד משכורות נמוכות וחוסר ביטחון תעסוקתי הם עדיין חלקם של רבים מהתושבים.

דודה, בן 42, הוא ממפלגת החוק והצדק הימנית, שהוקמה על ידי אחיו התאום של הנשיא לשעבר קצ'ינסקי, ירוסלב. בסיבוב הראשון קיבל דודה את מרבית התמיכה במחוזות המזרחיים במדינה, הנחשבים לשמרנים יותר, סמוך לגבול עם אוקראינה ובלארוס.

אף ששתי המפלגות שמרניות, למפלגת המצע האזרחי יש עמדה ליברלית יותר בכמה נושאים. דודה קורא להעלאת המסים על בנקים ועל רשתות הסופרמרקטים הגדולות - שרובן בבעלות זרה, ומעוניין כי פולין תקח לידיה את השליטה על הבנקים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ