אי-פי
רויטרס

האיחוד האירופי ידון מחר (רביעי) בטיוטת מסמך לפיה האיחוד יישב מחדש 40 אלף מבקשי מקלט במדינות האיחוד שאינן איטליה ויוון, ובכך יפחית מהן את נטל הקליטה. הטיוטה הגיעה הערב לידי סוכנויות הידיעות.

ההצעה, שתוצג ביום רביעי על ידי הנציבות האירופית, קובעת כי פליטים חדשים מסוריה ומאריתריאה יתפצלו בין 23 מתוך 28 המדינות החברות באיחוד במהלך השנתיים הקרובות. בריטניה, דנמרק ואירלנד הודיעו כי לא יישאו בנטל עם חברותיהן לאיחוד.

מהמסמך עולה כי ההסדר החדש יהיה רלוונטי רק למבקשי המקלט החדשים, ולא לאלו שכבר נמצאים במחנות הפליטים. לאורך 23 עמודים יציג האיחוד תכנית להעברת 24 אלף מבקשי מקלט מאיטליה ועוד 16 אלף מיוון, אך "רק מי שיגיעו לאיטליה וליוון החל מהתאריך המדויק בו תוחל" התכנית. לפי הטיוטה, גם מי שלא מסר טביעות אצבעות לא יוכל להיות מיושב מחדש.

ילדי פליטים במתקן מעצר ביווןצילום: אי־פי

איטליה ויוון ייאלצו להתחייב לשפר את מערכות הקליטה או הגירוש של מבקשי המקלט, ואם לא יעמדו בהתחייבותן, יושהו תקנות הרגולציה החדשות בחצי שנה לכל היותר. לפי המסמך, הפליטים שכבר הגיעו לשתי המדינות יישארו בהן, אלא אם יגורשו בחזרה.

הצעת האיחוד האירופי מעידה על שינוי בתפיסה בסוגיית מבקשי המקלט. אם עד עתה נאלצו המדינות אליהן הגיעו הפליטים להתמודד לבדן עם יישובם, הרי שכעת האחריות תתפרש על מרבית מדינות האיחוד. בכך שתתחיל עם פליטים עתידיים, קובעת התכנית כי המכסות לא יתמלאו, או שיתמלאו בקצב איטי יותר.

בין המתנגדים לתכנית ממשלות ממרכז וממזרח אירופה, שאומרות כי הן כבר מסייעות לפליטים מהמשבר באוקראינה. בריטניה הודיעה כי היא רוצה שהתכנית תיתן דגש רב יותר לסחר בבני אדם ולא לעניין הפליטים. "יש לטפל בבעיות היכן שהן צצות", אמר דיפלומט מהאיחוד האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ