תוכנית האיחוד האירופי: 40 אלף פליטים ייושבו ביבשת, רובם סורים ואריתראים

המהלך להטלת מכסות הגירה מנדטוריות על חברות האיחוד צובר תאוצה ומעורר התנגדות חריפה. בריטניה אינה חלק מהתוכנית. במקביל מקודמת תוכנית להקמת "משרדי הגירה" באפריקה ובמזה"ת

איאן טריינור, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איאן טריינור, גרדיאן

28 חברות האיחוד האירופי דנו היום (רביעי) בהצעת הנציבות האירופית לטיפול מיידי בבעיית הפליטים והמהגרים שמנסים לחצות באלפיהם את הים התיכון ולהגיע ליבשת. על פי הצעת בריסל, אותה מקדם נציב ההגירה האירופי דמיטריס אברמופולוס, מדינות האיחוד יפרשו את חסותן על 40 אלף פליטים שנחתו בחופי איטליה ויוון (24 אלף ו–16 אלף בהתאמה) ויחלקו ביניהן את נטל ישוב הפליטים מחדש ברחבי היבשת באמצעות "מכסות הגירה".

התוכנית נוגעת רק לפליטים שהגיעו ליוון ולאיטליה מאז החודש שעבר, שאינם מוגדרים "מהגרים מסיבות כלכליות" או "מהגרים חסרי אשרות", ושלבקשות המקלט שיגישו קיים סיכוי סביר (75%) לעמוד בדרישות החוק. המשמעות היא שתוכנית האיחוד נוגעת כמעט אך ורק לסורים הנמלטים ממלחמת האזרחים בארצם או לאריתראים שנרדפים על ידי המשטר. מהגרים שאינם עומדים בקריטריונים לא יורשו להיכנס לאירופה.

מהטיוטות עליהן דנות חברות הגוש האירופי ניתן לשרטט את השלבים בתהליך הטיפול: תחילה יועברו הפליטים מאיטליה ומיוון אל מדינות היעד על פי המכסות שייקבעו. בריסל תפצה כל מדינה מארחת ב–6,000 אירו על כל פליט שתיקח. לאחר מכן, יידרשו הפליטים להגיש בקשת מקלט ובסיום התהליך יקבלו תעודות זהות ומסמכים נוספים. התוכנית אינה מטפלת בעניין חופש התנועה באירופה ולכן, על פי אמנת שנגן, פליט שייושב מחדש בצרפת לדוגמה, יוכל לעבור באופן מיידי למדינה אחרת, נניח גרמניה.

תוכנית המכסות של הנציבות האירופית מעוררת התנגדות חריפה בצרפת, ספרד ומדינות מרכז ומזרח היבשת. בכינוס שהתקיים בחודש שעבר בבריסל אמרו מרבית שרי הפנים של האיחוד כי התוכנית צריכה להיות וולונטרית, אלא שבנציבות חותרים לתוכנית מנדטורית. המצדדות העיקריות בתוכנית הן גרמניה, שוודיה ואוסטריה, שלמעט איטליה ויוון הן גם המדינות שפרשו את חסותן על מספר הפליטים הגדול ביותר עד כה. לדברי אברמופולוס, המספר 40 אלף הוא המכסה המינימלית הדרושה כדי להקל על איטליה ויוון והמכסה הגבוהה ביותר שעליה הצליחו החברות להסכים.

מהגרים שנמשו מלב ים בנמל פלרמוצילום: אי־פי

ויש גם מדינות שבמסגרת ההסדרים שלהן עם האיחוד האירופי, פטורות מהשתתפות בתוכנית המכסות. בריטניה, למשל, לא התנדבה עד כה לפרוש את חסותה ולו על פליט אחד. דובר הממשלה אמר כי לבריטניה "אין כוונה לתרום לתוכנית היישוב מחדש" וכי לונדון לא מתנגדים לתוכנית אלא מאמינה שעליה להתקבל בדרג מדינתי. גם דנמרק יש "סעיף שחרור" מתוכנית המכסות לאור העובדה שיתקיימו בה בחירות בחודש הבא. אירלנד, שגם היא לא נכללת בתוכנית, הודיעה כי תפרוש את חסותה על פליטים בודדים.

מטרתה של תוכנית הנציבות האירופית היא לתת פתרון מיידי לבעיית ההגירה הקשה בים התיכון. עד סוף 2015 אמורה הנציבות להציג תוכניות שאפתניות בהרבה לחלוקת הנטל לטווח הרחוק. בנוסף, מתכוונת הנציבות לקדם תוכנית נוספת לטיפול ב–20 אלף פליטים שעדיין לא הגיעו לאירופה, ורצונה שבריטניה תיקח בה חלק. לדברי אברמופולוס, האיחוד האירופי גם מתכוון לקדם תוכנית "לפתרון אקס־טריטוריאלי". במסגרת זו יוקדם בניז'ר משרד לבדיקת בקשות מקלט של פליטים ומהגרים בטרם יורשו להגיע לאירופה ולהגיש בקשה רשמית למקלט. אם התוכנית תוכתר בהצלחה, יוקמו משרדים נוספים באפריקה ובמזרח התיכון.

"זו ההתחלה, הצעד הראשון. יש אינטרס גדול לצדדים לגבש מדיניות מתואמת", אמר ראש ארגון ההגירה הבינלאומי (IOM), וויליאם סווינג, וכינה את ההגירה "סוגיה רעילה בפוליטיקה האירופית". "מדיניות ההגירה שלנו לא קשורה למציאות. זה לא משהו שגורם לך להיבחר או להיבחר מחדש", הוסיף. הצעות הנציבות צפויות לזכות לתמיכה בפרלמנט האירופי, אולם הן צפויות לעורר ויכוחים מרים עד שיקבלו או ידחו על ידי הממשלות החברות במועצת אירופה.

הצלת מהגרת שספינתה שקעה סמוך לאי רודוסצילום: אי־אף־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ