מכה לציידי הנאצים |

עוד שני מבוקשים נאצים קשישים חמקו מבית המשפט

ולדימיר קטריוק, בן 93, שהשתתף בטבח בכפר בבלארוס וברצח יהודים, מת בשיבה טובה בקנדה. גרהרד זומר, גרמני בן גילו, נמצא "לא כשיר" לדין על מעורבותו בטבח בכפר באיטלקי

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

מכה לציידי הנאצים ולמשפחות קורבנותיהם: פושע מלחמה נאצי קשיש מת בקנדה כאזרח חופשי בשעה שאחר הוכרז כלא כשיר לעמוד לדין בגרמניה. שניהם, בני 93, היו בראש רשימת הנאצים המבוקשים של "מכון ויזנטל".

הלילה דווח, כי ולדימיר קטריוק, מת בקנדה בגיל 93 בשבוע שעבר, ממחלה. קטריוק, יליד אוקראינה, הצטרף במלחמת העולם השנייה ליחידת אוקראינית מקומית שפעלה בחסות האס-אס. בין היתר, נמצא כי היה מעורב בטבח באזרחים בכפר קטין שנמצא היום בשטח בלארוס, בו נרצחה כל אוכלוסיית הכפר, שמנתה כ-150 איש, ב-1943 (טבח אחר במקום בעל שם דומה, יער קטין, בוצע ב-1940 בידי חיילים רוסים, שרצחו קצינים פולנים). היחידה בה פעל היתה מעורבת גם ברצח יהודים במקומות שונים בבלארוס.

ב-1951 היגר קטריוק לקנדה, שם היה דבוראי (כוורן) בקוויבק. חרף העובדה שבית משפט קנדי קבע כי קיבל את אזרחותו הקנדית תוך שימוש במידע כוזב, הוחלט לא לגרשו. קנדה אף השיבה בשלילה לבקשת רוסיה להסגירו כדי להעמידו לדין בשטחה.

קטריוק, באפריל 2012צילום: אי־פי

במקביל, החליט ביום חמישי בית משפט גרמני לא להעמיד לדין פושע נאצי אחר, גרהרד זומר, בשל מחלת הדמנציה ממנה הוא סובל. זומר, יליד ותושב גרמניה, היה קצין באס-אס. באוגוסט 1944 הוא השתתף בטבח 560 אזרחים בכפר האיטלקי סיינט אנה ד'סטאזמה. ב-2005 הוא הורשע על כך בידי בית משפט איטלקי ונידון למאסר עולם בהיעדרו. אחרי שנים של סחבת, לאחרונה החלה התביעה בהמבורג לטפל בתיק שלו, אך ביום חמישי הודיעה כי על סמך חוות דעת של מומחים, הוא אינו כשיר לעמוד לדין, משום שהוא נעדר את היכולת הקוגניטיבית הנדרשת כדי להופיע בבית המשפט.

שני הקשישים הכחישו בעבר את הפשעים שיוחסו להם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ