קרי נועד עם זריף בז'נבה, חודש לפני תאריך היעד להסכם גרעין

בפגישתם ינסו שר החוץ האמריקאי ומקבילו האיראני להסדיר את הפיקוח על מתקניה הצבאיים של טהראן ואת קצב הסרת הסנקציות. סגן שר החוץ האיראני: שאלת הפיקוח לא נתונה לדיון

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי נועד היום (שבת) בז'נבה עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, חודש לפני תאריך היעד להגעה להסכם סופי בסוגיית הגרעין האיראני. הפגישה בין השניים היא הפגישה המשמעותית הראשונה מאז הסכימה איראן עם על הסכם מסגרת בתחילת אפריל עם שש המעצמות – בריטניה, צרפת, ארה"ב, רוסיה, סין וגרמניה.

בין הסוגיות שנותרו לצדדים להסדיר, עומדת שאלת הפיקוח של המערב על המתקנים הצבאיים של איראן ועל מדעני האטום שלה. איראן, מצדה, דורשת הסרה מיידית של הסנקציות המוטלות עליה לאחר הגעה להסכם. סגן שר החוץ האיראני והאחראי על המשא ומתן עם המעצמות, עבאס ארקאצ'י, אמר היום ששאלת הפיקוח על מתקניה הצבאיים ותשאול מדעניה של איראן אינה נתונה לדיון.

קרי וזריף בפתח הפגישה במלון בז'נבה, היוםצילום: אי־פי

גורם בכיר במשרד החוץ האמריקאי אמר כי חלה התקדמות בשיחות בווינה בשבועות האחרונים בניסוח ההסכם. הוא הבהיר כי ארצות הברית לא שוקלת להאריך את השיחות מעבר לתאריך היעד להגעה בהסכם – ה-30 ביוני. "אנחנו על מסלול טוב עכשיו ומאמינים שניתן יהיה להגיע להסכם עד ה-30 ביוני", אמר הגורם וציין כי לוח הזמנים של קרי בחודש הקרוב יוקדש לסוגיית הגרעין. "הרבה מההכרעות שנותרו הן ברמה הפוליטית, ומהסיבה הזאת מעורבותו של קרי בשיחות תגדל", הוסיף.

בצרפת, אשר דורשת להשית מגבלות חריפות יותר על האיראנים, העריכו כי השיחות כן יגלשו לחודש יולי. ארקאצ'י העריך גם הוא שיהיה צורך להאריך את השיחות. כשזריף נשאל הבוקר אם ניתן יהיה להגיע להסכם עד לתאריך היעד, הוא השיב שהצדדים "ינסו".

למרות התבטאויות המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי, נגד פיקוח בינלאומי על המתקנים הצבאיים במדינתו, ארקאצ'י אמר בתחילת השבוע כי ארצו לא מתנגדת באופן גורף לפיקוח שכזה. ארקאצ'י אמר בתום דיון סוער בפרלמנט האיראני כי צוותו יעניק לפקחי האו"ם "גישה מבוקרת" למתקנים הצבאיים במדינה, כחלק מהסכם קבע בנוגע לתוכנית הגרעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ