איטליה הצילה 4,200 מהגרים בחופי לוב ביום אחד

משמר החופים האיטלקי מסר כי המהגרים ניצלו אתמול סמוך לחופי לוב ב-22 מבצעים נפרדים, בסיוע ספינות איריות וגרמניות. 17 מהגרים נמצאו מתים על ספינה אחת

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

משמר החופים באיטליה מסר היום (שבת) כי הוא הציל יותר מ-4,000 מהגרים ליד חופי לוב ב-22 מבצעים נפרדים. המהגרים שהוצלו נמצאו אתמול ב-13 ספינות ותשע דוגיות ממונעות. עוד נמסר כי 17 מהגרים נמצאו מתים על אחד מכלי השיט. בסך הכל 4,243 מהגרים הובאו לנמלים באיטליה.

ספינות מטען של אירלנד וכלי שיט של חיל הים הגרמני סייעו לצבא איטליה במבצעי ההצלה אתמול. איטליה דורשת משותפותיה האירופיות להעניק סיוע גדול יותר עם משבר המהגרים, שמספרם עלה השנה באופן משמעותי.

מהגרים מגיעים לחופי סיציליה באיטליה, לפני כשבועיים צילום: אי־פי

האו"ם מעריך כי לפחות 40 אלף בני אדם ניסו לחצות את הים התיכון בין תחילת השנה ועד לסוף חודש אפריל. העלייה נובעת בעיקר מהתגברות האלימות בלוב - ממנה יוצאים רוב המהגרים - וכן מהשיפור במזג האוויר המעודד מהגרים נוספים לצאת למסע. מהגרים רבים מבקשים לברוח מסכסוכים אלימים או מעוני במדינות כגון סוריה, אריתראה, ניגריה וסומליה.

בהודעת הארגון העולמי להגירה נמסר כי לפחות 1,826 בני אדם נהרגו מאז תחילת 2015 בניסיון לחצות את הים התיכון, מספר הגבוה כמעט פי 30 מהתקופה המקבילה אשתקד. ביום חמישי דיווח הארגון רופאים ללא גבולות כי איש בן 98 מסוריה הוצל מספינה, בה שט ממצרים במשך 13 ימים. הוא הובא אל נמל אוגוסטה שבסיציליה.

בשבוע שעבר דנו חברות האיחוד האירופי בהצעת הנציבות האירופית לטיפול בבעיית הפליטים והמהגרים שמנסים לחצות באלפיהם את הים התיכון ולהגיע ליבשת. על פי הצעת בריסל, אותה מקדם נציב ההגירה האירופי דמיטריס אברמופולוס, מדינות האיחוד יפרשו את חסותן על 40 אלף פליטים שנחתו בחופי איטליה ויוון (24 אלף ו–16 אלף בהתאמה) ויחלקו ביניהן את נטל ישוב הפליטים מחדש ברחבי היבשת באמצעות "מכסות הגירה".

התוכנית נוגעת רק לפליטים שהגיעו ליוון ולאיטליה מאז החודש שעבר, שאינם מוגדרים "מהגרים מסיבות כלכליות" או "מהגרים חסרי אשרות", ושלבקשות המקלט שיגישו קיים סיכוי סביר (75%) לעמוד בדרישות החוק. המשמעות היא שתוכנית האיחוד נוגעת כמעט אך ורק לסורים הנמלטים ממלחמת האזרחים בארצם או לאריתראים שנרדפים על ידי המשטר. מהגרים שאינם עומדים בקריטריונים לא יורדו להיכנס לאירופה.  

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ