מת המו"ל הגרמני אלפרד דומונט, מבעלי "הארץ"

דומונט בן ה-88 עמד בראש אימפריית התקשורת הגרמנית "דומונט שאוברג", שמוציאה לאור כמה מהעיתונים החשובים בגרמניה. עמוס שוקן: מוציא לאור מבריק שהיה מחויב לישראל ולהארץ

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עופר אדרת
עופר אדרת

המו"ל הגרמני אלפרד נוון דומונט, שעמד בראש אימפריית התקשורת הגרמנית "דומונט שאוברג", שמוציאה לאור כמה מהעיתונים החשובים בגרמניה ומחזיקה ב-20% מהבעלות על עיתון "הארץ", מת אתמול (שבת) בגרמניה בגיל 88.

מו"ל "הארץ", עמוס שוקן, אמר כי "מותו הוא אבידה לא רק למשפחתו ולקבוצת העיתונים שעמד בראשה, אלא גם ל'הארץ'' ולי באופן אישי". פטר פאולס, העורך הראשי של העיתון "קלנר שטאדט אנצייגר", עיתון הדגל של ההוצאה, אמר כי מותו הוא "אבדן עצום לתקשורת הגרמנית".

דומונט נולד ב-1927 בקלן למשפחה ותיקה של מוציאים לאור, שעוד בתחילת המאה ה-19 ייסדו את העיתון "קלנישה צייטונג". העיתון תמך בכניסת המפלגה הנאצית לממשלה בגרמניה והמשיך לראות אור תחת המשטר הנאצי. אביו של אלפרד דומונט, קורט, אף היה חבר במפלגה הנאצית.

"בשנים ההן היו מעט גרמנים טובים, היו גרמנים רעים והיו הרבה מאוד באמצע. בעיני אשמים רק אלה שעשו משהו פעיל עבור המפלגה ועבור ההרס ועבור השואה. כיוון שאבי לא עשה דבר כלשהו שקרוב לכך אני לא חושב שהוא אשם", אמר אלפרד דומונט ב-2006 בראיון לארי שביט.

דומונט, ב-2007צילום: אי־פי

הוא הסביר, כי אביו נאלץ "להתפשר" כדי לשמור על החברה. “מעולם לא ראיתי אותו מצדיע הייל היטלר. מעולם לא ראיתי אותו במדים נאציים... רק פעם אחת, כשהייתי בן עשר, פישפשתי בארון הבגדים של אבא ופתאום מצאתי שם מדים נאציים. זה הדהים אותי. הוא לא לבש אותם מעולם. הוא כנראה הזמין אותם אצל חייט כשהצטרף למפלגה. אבל הייתי בהלם כשמצאתי אותם. הייתי כל כך בהלם עד שאף פעם לא שאלתי אותו על כך".

בראיון פירט דומונט על פעילות המשפחה תחת המשטר הנאצי: "זאת היסטוריה. זה היה לפני זמני. איני יכול להעיד על כך אישית. אבל היה אז קשה בגרמניה. המגבלות שהטיל נשיא ארה"ב, וודרו וילסון, על גרמניה, גרמו לתחושה של השפלה. היתה אינפלציה, היתה אבטלה. אפילו היה רעב. ואז הופיע המשיח הזה ואנשים רבים נמשכו אליו". עוד הוסיף: "הם נאלצו לעשות את מה שאמרו להם... הליברלים הלאומיים שאבי נמנה עליהם הבינו שהנאצים מתחזקים, אבל הם האמינו שאם הנאצים יצורפו לממשלה הם יאולפו. לכן התמיכה של ה'קלנישה צייטונג' בכך שהמפלגה הנאצית תהיה חלק מהשלטון לא היתה תמיכה במפלגה אלא תמיכה בשלטון הדמוקרטי".

ב-1937 אביו של דומונט הצטרף למפלגה הנאצית. "הוא היה חייב לעשות זאת. אם לא היה עושה זאת הנאצים היו מחסלים את החברה", אמר דומונט בראיון. דומונט הכחיש כי החברה שגשגה תחת המשטר הנאצי, אך הודה כי הצבא הגרמני תחת המשטר הנאצי, הוורמכט, הפיץ את העיתון בזמן המלחמה.

בתגובה לטענות שפורסמו בשבועון "דר שפיגל", לפיהן בראשית שנות ה-40 משפחתו השתלטה על קרקעות של יהודים שנאלצו למכור אותן במחיר הפסד, אמר: "הפרסום של ה'דר שפיגל' לא היה נכון. הוא הפתיע אותי. לא ידעתי על הפרשות הללו. אבל כאשר חקרנו ובדקנו התברר שמדובר בשלושה מקרים. במקרה האחד אמי רכשה אדמה לא מהיהודים אלא מחברת ביטוח שקנתה מהם את האדמות והחזיקה בהן כשלוש שנים. יכול להיות שאמי או אבי ידעו שקודם לכן האדמה היתה שייכת ליהודים אבל האדמה לא נלקחה על ידם מהיהודים. במקרה השני הרכישה היתה לא על ידי המשפחה אלא על ידי קרן הפנסיה של העובדים. במקרה השלישי הורי קנו נכס שהיה קרוב לביתם מג'נטלמן יהודי שאותו הכירו, במחיר ראוי. אחרי המלחמה בני המשפחה התלוננו שהכסף לא הגיע לידם ואבי נתן להם סכום נוסף".

דומונט הצטרף לחברה המשפחתית ב-1953. ב-1960 היה למו"ל של העיתון "קלנר שטאדט אנצייגר", היומון המוביל בעיר קלן. ב-1964 הוא ייסד את הצהובון "אקספרס". ב-1990 מונה לעמוד בראש ההוצאה כולה, שכללה מאז גם בעלות על העיתונים "ברלינר צייטונג", "ברלינר קוריר" ו-"המבורגר מורגנפוסט". ב-2006 רכש 25% מהבעלות על "הארץ". בהמשך, עם הצטרפותו של ליאוניד נבזלין לבעלות על העיתון, ירד חלקו של דומונט ל-20%. "הקשר עם 'הארץ' לא היה עסק כלכלי בלבד, אלא נעשה משכנוע בצורך לפתוח פרק חדש ביחסים בין המדינות", אמר עורך "קלנר שטאדט אנצייגר", פיטר פאולס.

"דומונט היה אינטלקטואל ליברלי, איש משכיל במגוון תחומים, ומוציא לאור מבריק שהביא להצלחה גדולה של קבוצת העיתונים 'דומונט שאוברג'. הוא היה מחויב לישראל והשותפות שלו ב'הארץ' נשענה גם על החשיבות שראה בקיומו של העיתון בחברה הישראלית", אמר עמוס שוקן. "כשותף, הוא נתן גיבוי חשוב לעיתון ועזרה מועילה בעצה ובנציגות פעילה של 'דומונט שאוברג' בדירקטוריון 'הארץ', באמצעות מנהל הכספים של דומונט, ד"ר אברהרד קליין", הוסיף.

דומונט ייקבר בטקס משפחתי. הוא הותיר אשה, בת ובן. בן נוסף שלו מת לפני עשור. ב-9 ביוני ייערך לו טקס זיכרון בקתדרלה בקלן.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ