איגוד הסטודנטים הלאומי בבריטניה הצביע בעד החרמת ישראל והצטרפות ל-BDS

על אף שלהצבעה בעיקר ערך סמלי, היא נחשבת לניצחון חשוב לתנועת החרם הבינ"ל. בשנה שעברה אותו איגוד סירב להצביע על גינוי לדאעש בטענה כי זו תהיה "איסלאמופוביה"

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

הוועד המנהל של איגוד הסטודנטים הלאומי של בריטניה (NUS) הצביע היום (שלישי) בעד החרמת ישראל והצטרפות לתנועת BDS. ההצעה, שעברה ברוב של 19 תומכים לעומת 14 מתנגדים, אינה חדשה. למעשה מדובר באשרור הצבעה קודמת שנערכה באוגוסט אשתקד, בעת מבצע "צוק איתן", ולא הוגשה לאישור בוועידת NUS שהתקיימה לפני שישה שבועות.

איגוד הסטודנטים היהודים וחברים רבים ב–NUS, כולל סגן הנשיא ג'ו וינסון, מתחו ביקורת על ההצבעה, שנערכה לבקשת איגוד הסטודנטים ב-SOAS (בית הספר ללימודי המזרח ואפריקה בלונדון). וינסון אף כתב בטוויטר אחרי ההצבעה כי "אנטישמיות היא כמו וירוס. היא הופכת למוטציה ומדביקה כל דבר שבו היא נוגעת. היא הפכה ל–BDS, ו–NUS נדבק".

פעיל תנועת החרם נגד ישראל במצריםצילום: אי־פי

מנהיגי סטודנטים יהודים תקפו את ההצבעה, וטענו כי ימנים קיצונים השתלטו על הוועד המנהל. באוקטובר אשתקד סירב אותו ועד מנהל להצביע על הצעת גינוי למדינה האיסלאמית (דאעש), בטענה שהצבעה כזו תהיה "איסלאמופובית". איגוד הסטודנטים היהודים פרסם הודעה שבה נאמר כי NUS "משחק בפוליטיקה".

מגי סוויסה, מנהלת הקמפיינים של איגוד הסטודנטים היהודים, אמרה ל"הארץ" כי "ההצעה איננה חדשה ומשמעותה סמלית בלבד במידה רבה, משום שהיא אינה מחייבת איגודי סטודנטים באוניברסיטאות שונות ללכת בעקבותיה. אך זוהי בשורה רעה לסטודנטים יהודים, משום שמשמעותה היא שבאוניברסיטאות רבות נצטרך לפעול ולהילחם נגד צעדי החרמה, ויהיו מהלכים להחרמת ארגונים יהודיים ולמניעת ההשתפותם באירועים סטודנטיאליים".

איגודים במספר אוניברסיטאות בבריטניה, בהן קרדיף ומידלסקס, כבר הצביעו בשנים האחרונות בעד החרמת הארגונים היהודיים המקומיים, אך הצבעות אלה בוטלו במהירות.

על אף אופייה הסמלי של ההצבעה הנוכחית, היא תיחשב לניצחון חשוב לתנועת BDS, וכבר מעוררת הדים בישראל. אחד הסטודנטים היהודים, שהיה מעורב בפעילות לפני ההצבעה, אמר: "בישראל עושים מזה עניין הרבה יותר גדול ממישהו בבריטניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ