ארגון הגג של האוניברסיטאות בבריטניה: מתנגדים בתקיפות לחרם על ישראל

בהודעה שהפיצה הנהלת הארגון נכתב כי החרם "מנוגד לחופש הגלום בעיסוק האקדמי". אתמול הכריז איגוד הסטודנטים במדינה על הצטרפות ל-BDS. שתי ההצהרות בעלות משמעות סמלית בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון הגג של האוניברסיטאות בבריטניה הביע התנגדות לתמיכת ארגוני הסטודנטים במדינה בחרם על ישראל. בהודעה שהופצה על ידי הנהלת הארגון היום (רביעי) נכתב כי "הארגון מעוניין לאשר את עמדתו – אותה כבר הביע בעבר - לפיה הוא מתנגד בתקיפות לכל חרם אקדמי על אוניברסיטאות ישראליות".

אתמול הצביע הוועד המנהל של איגוד הסטודנטים הלאומי של בריטניה (NUS) בעד החרמת ישראל והצטרפות לתנועת BDS. ההצעה, שעברה ברוב של 19 תומכים לעומת 14 מתנגדים, למעשה אישררה הצבעה קודמת שנערכה באוגוסט אשתקד, בעת מבצע "צוק איתן". שתי ההודעות - הן בדבר התמיכה בחרם והן בדבר ההתנערות ממנו - הן סמליות בלבד. 

בהודעת ארגון האוניברסיטאות, המונה 133 נציגים ומהווה את הגוף הייצוגי המרכזי של הנהלות האוניברסיטאות במדינה, נכתב כי החרם מנוגד לחופש הגלום בעצם העיסוק האקדמי, ופוגע ביכולתם של אקדמאים ממדינות שונות לשתף פעולה ביניהם. "הארגון מחויב לחילוף החופשי של רעיונות בין אוניברסיטאות ואקדמאים, ללא קשר ללאום או לשטח, ובהתאם לכך מתנגד בתקיפות לחרם אקדמי".

לצד זאת, הנהלת הארגון, המונה 24 חברים, הדגישה במכתבה כי לטעמם כל האוניברסיטאות צריכות לשמור על זכותם של אקדמאים להטיל ספק בסוגיות מדיניות ולאומיות, על מנת להבטיח את חופש הביטוי.

חברים רבים ב–NUS, כולל סגן הנשיא ג'ו וינסון, מתחו אתמול ביקורת על ההצבעה, שנערכה לבקשת איגוד הסטודנטים ב-SOAS (בית הספר ללימודי המזרח ואפריקה בלונדון). וינסון כתב בטוויטר אחרי ההצבעה כי "אנטישמיות היא כמו וירוס. היא הופכת למוטציה ומדביקה כל דבר שבו היא נוגעת. היא הפכה ל–BDS, ו–NUS נדבק".

גם מנהיגי סטודנטים יהודים תקפו את ההצבעה, וטענו כי ימנים קיצונים השתלטו על הוועד המנהל. באוקטובר אשתקד סירב אותו ועד מנהל להצביע על הצעת גינוי למדינה האיסלאמית (דאעש), בטענה שהצבעה כזו תהיה "איסלאמופובית". איגוד הסטודנטים היהודים פרסם הודעה שבה נאמר כי NUS "משחק בפוליטיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ