כ–5,000 מהגרים מלוב חולצו ביומיים האחרונים בים התיכון

ספינות מאירלנד, איטליה, גרמניה, בריטניה, ספרד ושוודיה השתתפו במבצעי החילוץ שנמשכו כל סוף השבוע. מספר המהגרים שהגיע לאיטליה השנה חצה את ה–50 אלף

"הארץ" וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים על אחת הספינות שחולצו בים התיכון, היוםצילום: אי־פי

מספר המהגרים שהגיעו לאיטליה בסירות מהים התיכון השנה חצה את ה–50 אלף לאחר שבסוף השבוע חולצו עוד כ–5,000 בני אדם. בי־בי־סי דיווח כי היום (ראשון) חילצו ספינות אירופיות יותר מ–2,000 מהגרים שנקלעו למצוקה בים התיכון סמוך לחופי לוב. אתמול (שבת) חולצו 3,480 מהגרים שהיו ב–15 סירות.

על פי מרכז הסיוע למהגרים, שבסיסו במלטה, במבצע החילוץ השתתפו ספינות מאיטליה, אירלנד וגרמניה. עבור המחלצים אלו היו מהימים העמוסים ביותר שידעו בחילוץ מהגרים. המהגרים שחולצו אתמול נלקחו לאיטליה, בהם 366 מהגרים מאריתריאה, נשים וילדים.

ספינה של חיל הים הבריטי עשתה גם היא את דרכה לעבר לוב כדי לסייע וחילצה יותר מ–1,000 מהגרים. כתב בי־בי־סי שנמצא על סיפונה, דיווח כי אנשי הצוות שלחו מסוקים במטרה לאסוף כמה מהגרים שניתן ולהובילם לחוף מבטחים. בחודש האחרון הספיקה הספינה הבריטית לחלץ כ–1,800 בני אדם בים התיכון.

היום השתתפו במבצעי החילוץ גם ספינות חיל הים של ספרד ושוודיה, לצדן של סירות משמר החופים האיטלקי וספינות של חברות פרטיות.

מהגרות שחולצו על ידי ספינה גרמנית בהגיען לאיטליה, היוםצילום: אי־פי

מספר המהגרים שמנסים לחצות את הים התיכון ולהגיע לאירופה גדל בחמשת החודשים הראשונים של 2015 ביותר מ–10%. ממשלת איטליה מעריכה כי בסך הכל כ–200 אלף בני אדם יגיעו לחופיה בשנה הקרובה, לאחר שאשתקד הגיעו כ–170 אלף בני אדם.

בחודש שעבר פורסם כי האיחוד האירופי מקדם תוכנית שנויה במחלוקת לטיפול בבעיית ההגירה מאפריקה דרך הים התיכון, ובמרכזה הטלת מכסות חובה ליישוב מהגרים ב-28 מדינות האיחוד על פי מנגנון שייקבע בנציבות האירופית. התוכנית זוכה לתמיכת גרמניה ולהתנגדות חריפה בבריטניה.

במקביל, מקדם האיחוד תוכנית לחיסול רשתות ההברחה שפועלות בלוב באופן שיביא לעצירת שטף המהגרים ליבשת. במסגרת התוכנית הועלתה האפשרות כי הפעילות נגד רשתות ההברחה תכלול צעדים צבאיים במים הטריטוריאליים של לוב והשמדת סירות המבריחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ