נתניהו קרא ליהודי צרפת לעלות ארצה, אך מספר העולים דווקא ירד

על אף שהיה נדמה שסדרת הפיגועים בפריז תעצים את מגמת העלייה, מתחילת השנה ירד ב-19% מספרם של העולים מצרפת בהשוואה לתקופה זו ב-2014. מספר העולים מאוקראינה ומרוסיה זינק

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ודי מלץ

בניגוד לתחזיות, חלה האטה במגמת העלייה של יהודי צרפת לישראל. זאת לאחר שבשנה שעברה מספר העולים מצרפת הגיע לשיא של כל הזמנים. על פי נתוני משרד העלייה והקליטה, בחמשת החודשים הראשונים של השנה עלו לישראל  1,710 יהודים צרפתים - ירידה של 19% לעומת אותה התקופה בשנה שעברה.

מנגד, חלה עלייה חדה במספר העולים מרוסיה ומאוקראינה. מגמה זו, שהחלה להסתמן בבירור עוד בשנה שעברה, מיוחסת לאי היציבות הפוליטית הגוברת במדינות אלה. נתוני משרד העלייה והקליטה מלמדים שבתקופה זו באו 2,938 יהודים מאוקראינה, עלייה של  82% בהשוואה לאותה התקופה שנה קודם, ו- 2,434 עלו מרוסיה - עלייה של 51%.

בשנת 2014, מספר שיא של 7,086 יהודים צרפתים העתיקו את ביתם לישראל - נתון שהציב את צרפת בראש רשימת המדינות שמהן באים עולים. על פי תחזיות מוקדמות יותר, היה מספר העולים שהיו צפויים לבוא השנה מצרפת כפול מזה, כלומר כ– 15 אלף.

עם זאת, על פי קצב העלייה שנרשם עד כה, נראה שתחזיות אלה לא יתממשו. למרות נתונים אלה, שר הקליטה זאב אלקין אמר אתמול לראשי קהילת יהודי צרפת בישראל, שהוא מצפה לשינוי המגמה לטובה עם עלייתו של גל חדש של יהודים מצרפת הקיץ.

בשיחה עם "הארץ" אמר אלקין שהוא ציפה שהיקף העלייה מצרפת יהיה השנה גדול מהיקפה בשנה שעברה, אבל לא בהכרח גדול פי שניים. לדבריו, הנתונים לחמשת החודשים הראשונים של השנה כוללים יהודים צרפתים שהגיעו לנמל התעופה כעולים, אבל לא את הרבים האחרים שבאו כתיירים והחליפו בהמשך את מעמדם לעולים. "הירידה אינה דרמטית כפי שהיא נראית", אמר אלקין.

בשיחה עם קהילת יהודי צרפת בישראל אמר השר אלקין שהוא נחוש להציע ליהודי צרפת, השוקלים לעלות לישראל, תמריצים מיוחדים שכבר אושרו בממשלה הקודמת.

בשנתיים האחרונות עלה מספר העולים מצרפת על מספר העולים מארה"ב, אף שהקהילה היהודית של ארה"ב גדולה פי כמה מזו של צרפת. הגידול בעלייה מצרפת, שבה חיים כחצי מיליון יהודים, מיוחסת לשילוב של גורמים, בהם אנטישמיות ומשבר כלכלי.

אף שהמספרים האבסולוטיים קטנים, גם בהגירה מאיטליה נרשמה עלייה דרמטית בחמשת החודשים הראשונים של השנה; בתקופה זו עלו לארץ 143 יהודים איטלקים, 46% יותר מאשר באותה התקופה שנה קודם לכן. בעלייה מארה"ב ומקנדה, לעומת זאת, חלה האטה קלה.

בחמשת החודשים הראשונים של השנה עלו בסך הכל לישראל 10,023 יהודים — 20% יותר מאשר בתקופה המקבילה בשנת 2014.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן קראו בינואר השנה ליהודי צרפת ואירופה לעלות לישראל, בעקבות סדרת הפיגועים בפריז — במערכת העיתון שארלי הבדו ואחר כך נגד יהודים בהיפר כשר, שבו נרצחו ארבעה בני ערובה. לפני האירועים הללו העריכו במשרד הקליטה כי מגמת הגידול בעלייה מצרפת, שניכרת בשנים האחרונות, תימשך ומספר העולים יחצה את רף ה-10,000. אחריהם העריכו במשרד הקליטה שהפיגועים יחזקו מגמה זו.

ראש הממשלה נתניהו אף הודיע, בעקבות הקריאה ליהודי צרפת לעלות, כי צוות שרים מיוחד יתכנס לדון בצעדים להגברת העלייה לישראל של יהודי צרפת ויהודי אירופה בכלל. "אני רוצה לומר לכל יהודי צרפת ואירופה — ישראל היא הבית שלכם", אמר נתניהו. שר החוץ ליברמן אמר בתוכנית "פגוש את העתונות" בערוץ 2: "אני מקווה שיהודי צרפת יעלו לארץ במספרים גדולים. זו הערובה הטובה יותר לביטחונם".

בתגובה לפיגועים ולקריאות נתניהו אמר ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, בראיון למגזין אטלנטיק כי "אם מאה אלף יהודים יעזבו, צרפת לא תהיה צרפת יותר. זה יהיה כישלון הרפובליקה הצרפתית".

ואלס אמר כי על הממשלה לעבוד יחד עם הקהילה היהודית כדי לשפר את ביטחונה. "הם (יהודי צרפת) צריכים חיזוק לכך שהם רצויים פה ובטוחים פה", אמר. נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, נפגש עם נשיא ארגון הגג של הקהילות היהודיות בצרפת ואמר לו כי בתי ספר ובתי כנסת יאובטחו על ידי צבא צרפת, בנוסף למשטרה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ