האלטרנטיבה הירוקה שעשויה להכריע את הבחירות בדנמרק

"אלטרנטיבה", מפלגה שקמה לפני פחות משנתיים וקוראת לצריכת מזון אורגני והנהגת "ימים ללא בשר", עשויה להיות לשון המאזניים שתקבע את זהות ראש הממשלה הבא

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הם קוראים לכינון שבוע עבודה של 30 שעות, לצריכת מזון אורגני לחלוטין והנהגת "ימים ללא בשר" במוסדות המדינה. "אלטרנטיבה", מפלגה שקמה לפני פחות משנתיים במטרה לקדם סדר יום ירוק, עשויה להיות לשון המאזניים שתקבע מי ימשול בדנמרק. ראשת הממשלה הלה תורנינג שמידט מקווה כי המושבים שהמפלגה תזכה בהם בבחירות לפרלמנט יבטיחו לה כהונה נוספת בתפקיד.

"בעבורנו זה מצב מושלם", אומר מנהיג אלטרנטיבה, אופה אלבק, לשעבר שר התרבות בממשלת שמידט. "עכשיו כולם יצטרכו לשאת ולתת אתנו - בין אם זה מוצא חן בעיניהם ובין אם לא". אין ספק שראשת הממשלה מודעת לכך; כאשר נשאלה לדעתה על עמדותיו הפוליטיות של אלבק, השיבה: "גם בתוכי יש רוח היפית שאוהבת ללבוש בגדים ססגוניים, לתפוס שלווה ולהימנע מבשר בימים מסוימים".

אופה אלבק בכניסה למטה של "אלטרנטיבה", החודשצילום: רויטרס

מתנגדי המפלגה החדשה מתייחסים לאלטרנטיבה כאל בדיחה וטוענים שמצעה מופרך ולא מציאותי, אך מצביעים רבים מוצאים בה מענה לאכזבתם מהמפלגות הישנות, הקרובות מדי בעמדותיהן. בראיון במטה המפלגה בקופנהגן, שבו הופצו פוסטרים וחולצות טריקו שעליהן מתנוססות מלים כ"נדיבות", "הומור" ו"שקיפות", הסביר אלבק כי מפלגתו היא חלק מתנועה בינלאומית רחבה הדורשת תרבות פוליטית חדשה, והצביע על מפלגת פודמוס הספרדייה כעל שותפה פוליטית אפשרית. "אם נצליח בבחירות, זה יהיה צעד נוסף בדרך מדמוקרטיה ייצוגית לדמוקרטיה השתתפותית", הצהיר.

העיתונאי הדני מרטין קרסניק סבור כי מערכת הבחירות האחרונה יצרה קרקע פורייה עבור מפלגות מסוגה של אלטרנטיבה. "ההבדלים המכריעים בפוליטיקה הדנית כבר אינם בין ימין לשמאל", אמר. "שתי המפלגות הגדולות - הסוציאל-דמוקרטית והליברלית - עושות כל שביכולתן כדי לא לתפוס צד בנושאים חשובים כמדיניות מקלט, כלכלה וביטחון. כעת הפערים מצויים בקצוות, ולכן הדיונים המעניינים ביותר מתקיימים דווקא במפלגות האחרות". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ