הונגריה מחריפה צעדיה נגד מהגרים: לא תקבל יותר בקשות מקלט בניגוד לכללי האיחוד

הממשלה בבודפשט הודיעה כי היא משעה את חוקי האיחוד האירופי בנושא ודורשת להוציא מתחומה את כל המהגרים הלא־חוקיים. דובר הממשלה: "הסירה שלנו מלאה"

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים18
רויטרס ו"הארץ"

הונגריה הודיעה אתמול (שלישי) כי היא משעה לזמן בלתי מוגבל את חוקי האיחוד האירופי המחייבים אותה לקבל בקשות מקלט של מהגרים זרים ופליטים במדינה. לדברי המדינה, הצעד ננקט במטרה "להגן על האינטרסים ההונגריים" והיא דורשת מהאיחוד להוציא משטחה את כל המהגרים שחוצים אותה בדרכם ליעדיהם הסופיים בצפון אירופה ובמערבה.

"מנגנון בקשות המקלט מכביד על המדינה והיא סובלת ממנו יותר מכל מדינות האיחוד שמושפעות מההגירה הלא־חוקית", אמר דובר הממשלה ההונגרית זולטן קובאץ'. "הסירה שלנו מלאה, אנחנו מאחלים שיימצא פתרון אירופי, אבל חייבים גם להגן על האינטרסים ההונגריים ועל האוכלוסייה שלנו", הוסיף קובאץ' כפי שדווח בסוכנות הידיעות הצרפתית.

החוקים, המוכרים בשם "תקנות דבלין", נחקקו לראשונה בתחילת שנות ה–90 ולפיהם מבקשי מקלט יוכלו להגיש את בקשותיהם אך ורק במדינה הראשונה החברה באיחוד אליה הם מגיעים.

מהגרים בהונגריה סמוך לגבול עם סרביהצילום: אי־אף־פי

לדברי הממשלה, עד כה חצו השנה את המדינה יותר מ–60 אלף מהגרים לא־חוקיים. רוב המהגרים הינם סורים, אפגנים ועיראקים שהגיעו אליה דרך היבשה ממדינות הבלקן.

בתגובה לצעד, דרשה הנציבות האירופית בבריסל מהונגריה להסביר את ההחלטה לדחות בקשות מקלט כפי שנדרש בתקנות. בודפשט הסבירה כי היא נוקטת צעדים אלו "ממניעים טכניים", אולם בבריסל דרשו ממנה הבהרות סביב אותם כשלים וסביב התוכנית המדינית לפתרון המשבר בתחומה.

"משאבי הרשויות שמתמודדות עם המשבר נגמרו וזה מחייב מאיתנו תגובה מהירה. כשהמצב ממשיך להסלים הונגריה חייבת לחשוב צעד אחד קדימה לפני האיחוד האירופי", נמסר בהודעת הממשלה. בשנה שעברה קיבלה הונגריה כמעט 43 אלף בקשות מקלט, יותר מכל חברה אחרת באיחוד, מלבד שוודיה.

באחרונה הודיעה הונגריה על תוכנית להקמת גדר בגובה ארבעה מטרים לאורך גבולה עם סרביה כדי לעצור את שטף המהגרים הלא חוקיים המגיעים לתחומה. מדובר על רצועת גבול באורך 175 קילומטר שתיסגר בגדר בגובה ארבעה מטרים. לדברי שר החוץ של הונגריה, פטר סיארטו, הגדר אינה מפרה הסכמים בינלאומיים.

דחיית תקנות דבלין עלולה לפגוע במיוחד במדינות השכנות של הונגריה, כמו אוסטריה. דובר של משרד הפנים האוסטרי הודיע בתגובה למהלך ההונגרי כי הוא "דוחף" למצוא פתרון למשבר בהקדם האפשרי. אוסטריה בעצמה דחתה באחרונה בקשות מקלט במטרה ללחוץ על מדינות האיחוד לסייע יותר בקליטת גלי המהגרים שמגיעים ליבשת. מאז חודש ינואר האחרון ועד חודש שעבר הוגשו לאוסטריה 21 אלף בקשות מקלט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ