אובמה שוחח עם הנשיא הולנד: ארה"ב לא מצותתת ולא תצותת לך

פחות מיממה לאחר שאתר ויקיליקס חשף שארה"ב האזינה במשך שנים לנשיאי צרפת, הבהיר אובמה כי ארה"ב נותרה מחויבת להבטחתה מלפני שנתיים כשנחשפה תוכנית המעקבים של ה–NSA

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
גרדיאן

נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח אתמול (רביעי) בטלפון עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד והבטיח לו כי סוכנויות המודיעין האמריקאיות לא מצותתות יותר לטלפונו האישי. השיחה הגיעה בעקבות פרסום של אתר ויקיליקס וכלי תקשורת בצרפת שלשום לפיו הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) צותתה לנשיאי צרפת לשעבר שיראק וסרקוזי, לנשיא צרפת המכהן הולנד וכן לבכירים נוספים בארמון האליזה בין השנים 2006–2012.

מארמון האליזה נמסר כי בשיחת טלפון קצרה הבהיר אובמה כפי שעשה כבר לפני שנתיים, כשנחשפה תוכנית המעקבים של ה–NSA, כי ארה"ב הפסיקה לרגל אחרי בעלת בריתה הצרפתית. עם זאת זמן קצר לאחר מכן פרסם הבית הלבן הודעה קצרה ומעורפלת שנכשלה לשכנע את נמעניה כי המודיעין האמריקאי הפסיק לצותת ולעקוב אחר תכתובות דוא"ל של בכירים ודיפלומטים צרפתים אחרים.

לפי ההודעה, הנשיא אובמה הבהיר לעמיתו הצרפתי את המחויבות האמריקאית הבלתי מעורערת ליחסים בין שתי המדינות ולשיתוף הפעולה המודיעיני והביטחוני. "הנשיא חזר ואמר שאחנו נשמעים להבטחתנו לעמיתנו הצרפתים מסוף 2013 שאנחנו לא עוקבים ולא נעקוב אחר התקשורת של נשיא צרפת", נכתב בהודעה. אך בהודעה לא היתה התייחסות לשאלה אם ארה"ב ממשיכה לרגל אחר גורמים אחרים במדינה.

אובמה והולנד בבית הלבן, ב-2014צילום: אי־אף־פי

מוקדם יותר אתמול זימן שר החוץ הצרפתי לורן פביוס את שגרירת ארה"ב בצרפת ג'יין הארטלי לשיחת הבהרה במשרדו. הפגישה נערכה זמן קצר אחרי שהנשיא הולנד כינס דיון חירום של מועצת הביטחון בקבינט כדי לדון בהשלכות הפרסומים על הריגול האמריקאי ואמר כי ריגול כזה "לא מקובל על צרפת". לדבריו, ארצו לא תסבול פעולות שמסכנות אותה ומאיימות על הביטחון שלה.

ממשרדו של הולנד נמסר כי נשיא צרפת הוא זה שטלפן לנשיא אובמה אתמול בצהריים. "השיחה נתנה הזדמנות לחזור ולהדגיש את העקרונות שמובילים את היחסים בין המדינות בכל הקשור למודיעין. הנשיא אובמה חזר בפירוש על הבטחתו בנובמבר 2013 שארה"ב עצרה את תוכנית המעקבים של הסוכנות לביטחון לאומי", נמסר מהארמון.

דובר ממשלת צרפת, סטפן לה פול, הודיע אתמול כי בכיר במודיעין הצרפתי יבקר בארה"ב בימים הקרובים כדי להמשיך בדיונים בנושא עם סוכנויות המודיעין במדינה. "קשה לנו להבין מהם המניעים של מדינה לרגל אחר בעלות בריתיה שחולקות עמה מדיניות ועמדות משותפות", הוסיף לה פול.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ