200 עצורים בהאג במהומות בעקבות מותו של אדם לא חמוש בידי המשטרה

תייר מהאיים הקריביים מת לאחר שנעצר על ידי המשטרה ביציאה מהופעה בפארק בעיר ההולנדית. מותו הוביל לארבעה ימים של עימותים עם המשטרה ברובע המהגרים בעיר

גורדון דרוץ', גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גורדון דרוץ', גרדיאן

כ-200 בני אדם נעצרו שלשום (חמישי) בלילה, ביום הרביעי לעימותים בהאג שבהולנד שפרצו בעקבות מותו של תייר מהאיים הקריביים בידי המשטרה. המשטרה עצרה תושבים שהפרו הוראה האוסרת על התאספות ברובע המהגרים סכילדרסווייק. בשלושה ימים שקדמו לכך נעצרו 61 בני אדם, רובם בני נוער.

מפקד המשטרה פול ואן מושר אמר כי מפגינים השליכו אבנים, זיקוקים ודלק על השוטרים. האירועים האלימים החלו ביום שני בלילה, אז התאספו מפגינים מחוץ לתחנת משטרה בעיר במחאה על מותו של מיטש הנריקז, בן 42 ואב לשלושה מהאי ארובה, הנחשב לטריטוריה הולנדית. הנריקז מת ביום ראשון בבית חולים לאחר שהוצמד לקרקע על ידי שוטרים באחיזת חנק בעת שעזב הופעה בפארק.

שוטרים ומפגינים בהאג, אתמול לפנות בוקרצילום: אי־פי

הנריקז נעצר כשיצא מהופעת פופ בפארק לאחר שצעק לכאורה כי יש לו אקדח. המשטרה טענה כי נשא אקדח וכי התנגד למעצר, אולם לאחר מכן התקבל אישור כי הוא לא היה חמוש. עד אחד כתב בפייסבוק כי הנריקז רותק לאדמה על ידי לפחות שישה שוטרים, אשר אחד מהם הכה אותו בראשו וברגליו. מנתיחה שלאחר המוות עולה כי הנריקז מת מחנק, ככל הנראה כתוצאה מאופן טיפולו על ידי המשטרה. חמישה שוטרים בעיר הושעו מתפקידם ביום רביעי לאחר שזוהו כחשודים בתיק.

מיטש הנריקז מוכנס אל ניידת המשטרה

התביעה הצהירה תחילה כי הנריקז החל לחוש שלא בטוב ברכב המשטרתי וכי השוטרים ניסו לסייע לו. אולם שעות לאחת התקרית הועלו לרשת סרטונים שבהם נראה הנריקז מחוסר הכרה בעת ששלושה שוטרים מכניסים אותו לרכב.

האירוע עורר מתח בסכילדרסווייק – רובע שבו שלוש מהשכונות העניות בהולנד, והיכן ש-85 אחוז מהאוכלוסייה הוא דור ראשון או שני למהגרים. תחנות משטרה באזור הואשמו בברוטאליות ואפליה – טענות ששוטרים בכירים דחו. עם זאת דו"ח של ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל מ-2013 מצא כי בני מיעוטים אתניים נעצרים על ידי המשטרה לעיתים תכופות ובאופן שלא משקף את חלקם באוכלוסייה.

מיטש הנריקזצילום: מתוך פייסבוק

המשטרה דחתה טענות כי קיימת אפליה שיטתית והצביעה על מחקר שנערך באוניברסיטת ליידן, שקבע כי אין ראיות לאפיון אתני על ידי המשטרה. ראש העיר, ג'וזיאס ואן ארסטן, דחה ניסיונות השוואה ליחסה של המשטרה בארה"ב לבני מיעוטים בערים שונות. “אם הייתי חושב שכך מתנהגת המשטרה בהאג לא הייתי עומד פה שנייה אחת נוספת", אמר ראש העיר.

עם זאת, מפכ"ל המשטרה בהולנד הורה לאחרונה לשוטרים להילחם באפליה. בהודעה בבלוג פנימי של המשטרה שפורסמה בתקשורת בפברואר, ג'רארד בומאן כתב כי יחסה של המשטרה כלפי מוסלמים הקשיח. משפחתו של הנריקז הרחיקה עצמה מהמפגינים וקראה לעצירת האלימות, ובן דודו טען כי לא היה מניע גזעי להתנהגות השוטרים. “אחר מהשוטרים שהשתתפו במעצר גם היה מהאיים הקריביים", ציין קרוב המשפחה.

עימותים בהאג בעקבות מותו של אדם לא חמוש בידי המשטרה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ