כעס, תמיהה וסולידריות: גרמניה מגיבה בתחושות מעורבות למשאל העם ביוון

בעקבות דרישתם הברורה של תושבי יוון לשינוי במדיניות הצנע, ערכו היום בכירים ברחבי אירופה התייעצויות דחופות כיצד להגיב. מנהיגי צרפת וגרמניה הודיעו כי "הדלת לדיונים פתוחה"

גרדיאן ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ורויטרס

בעקבות המסר הברור ששלחו אתמול אזרחי יוון למנהיגי האיחוד האירופי, לפיו הם תומכים בשינוי חד במדיניות הצנע, נפגשה היום קנצלרית גרמניה עם נשיא צרפת בפריז כדי לדון בדרכים למנוע את התרחבות הקרע בגוש האירו. לאחר הפגישה פנו אנגלה מרקל ופרנסואה הולנד לממשלת יוון ואמרו כי "הדלת לדיונים פתוחה". נשיא צרפת קרא לראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס להציע הצעות "רציניות" במהירות. על רקע הדרמה המתחוללת בגוש הדגיש אתמול דובר ממשלת גרמניה כי שני המנהיגים סבורים כי "יש לכבד את החלטתם של אזרחי יוון".

בעקבות משאל העם, פוליטיקאים, בנקאים, בכירים במגזר העסקי וקובעי מדיניות ברחבי אירופה קיימו אתמול התייעצויות דחופות ודנו כיצד להתמודד עם המשבר הצפוי, על רקע ההבנה שאין לפסול את האפשרות שיוון תפרוש מגוש האירו. בגרמניה הגיבו רבים להתנגדותם הסוחפת של אזרחי יוון להסכם החילוץ בשילוב של כעס, תמיהה וגם הבעת סולידריות. סגנה של מרקל, ראש המפלגה הסוציאל־דמוקרטית (CDUׂׂ) ושר הכלכלה זיגמר גבריאל, היה החבר הראשון בקואליציה להגיב לתוצאות משאל העם. לדבריו, דחיית עסקת החילוץ משמעותה ש"אין כמעט סיכוי לפשרה" בין בריסל לאתונה.

אלכסיס ציפראס בפרלמנט ביוון, לפני כשבועייםצילום: אי־פי

מבין כל המפלגות בבונדסטאג הגרמני, היתה מפלגת השמאל "די לינקה" היחידה לברך על תוצאות משאל העם ביוון. המפלגה הודיעה כי ההתפתחות האחרונה מסמלת את ניצחון הדמוקרטיה. "היוונים הצליחו, בפעם השנייה, להגן על עצמם מפני התמוטטות כלכלית", אמר ראש המפלגה ברנד ריקסינגר. לדבריו, "הם אמרו 'לא' להרחבת צעדי הצנע – לתרופת סרק שרק תחמיר את מחלתם". תוצאות ההצבעה, הוסיף ראש המפלגה, העניקו לגיטימיות למשא ומתן של מפלגת סיריזה היוונית, בראשותו ראש הממשלה של אלכסיס ציפראס. עוד אמר ריקסינגר כי "נציגי הצדדים צריכים לחזור לשולחן הדיונים מיד ולכבד את משאלתו הדמוקרטית של העם היווני".

נשיא התאחדות הבנקים של גרמניה (DSGV), גאורג פארנשון, הוביל את תגובות המגזר העסקי בגרמניה. העם היווני, כך אמר, התבטא נגד חוקי המטבע המשותף ועליו להתכונן לפרוש מגוש האירו. "יוון צריכה לפרוש כעת מקהילת האירו", אמר החבר במפלגת האיחוד הנוצרי־סוציאלי בבוואריה (CSU) – מפלגת אחות של מפלגת השלטון. בכירים במגזר העסקי בגרמניה, בהם ראש התאחדות היצואנים אנטון בורנר, אינם מאמינים שניתן את עזיבתה של יוון את גוש האירו. "הדבר בלתי נמנע עכשיו", אמר בורנר. עם זאת, תגובותיהן של ממשלות אירופה היו מעורבות. ממשלת פולין הודיע כי היא צופה את עזיבתה של יוון, אך איטליה הביעה רצון להמשיך במשא ומתן.

פרנסואה הולנד ואנגלה מרקל בפריז, היוםצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ