פרשנות || הניצחון הגדול במשאל העם החזיר את יוון לנקודת ההתחלה

ציפראס בנה על כך שהאיחוד ימצמץ ראשון וצדק בהימור. אך משחק הפוקר שמשחק ראש ממשלת יוון עם הקנצלרית ועמיתיה יימשך, והוא עתיד לגלות שהקלפים שבידיו אינם שווים הרבה

אריה מקל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה מקל

מצביעי הלאו חגגו ברחובות אתונה אחרי שנודעו תוצאות משאל העם. היוונים הפגינו את גאוותם והוכיחו כביכול שאינם נכנעים למלווים השנואים ובעיקר לגרמנים. ראש הממשלה אלכסיס ציפראס התגאה במיוחד בתוצאות המשאל, שבו ראה, ובצדק, הבעת אמון אישית בו.

הבעיה היא שבפועל יוון חזרה לנקודת ההתחלה. אחרי חמש שנים של משבר כלכלי וחברתי והזרמת סיוע של 240 מיליארד אירו מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית, שום דבר לא השתנה ויוון רחוקה מתמיד מהתאוששות כלכלית.

בחמש השנים האלה שלטו במדינה שלוש ממשלות, מכל קצווי הקשת הפוליטית. המשבר החמור החל בתקופת כהונתו של יורגוס פפנדריאו הסוציאליסט, נמשך תחת מנהיגותו של אנטוניס סמאראס השמרני ומתנהל תחת שרביטו של ציפראס, איש השמאל הרדיקלי, מאז נבחר לתפקידו בינואר.

ציפראס ומרקל בברלין במארס השנהצילום: רויטרס

הסוציאליסטים והשמרנים קיבלו את כספי הסיוע והתחייבו לרפורמות, אך לא עשו הרבה. הם אמנם העלו מסים, אך הגבייה ממשיכה להיות שרירותית ובלתי יעילה. הם קיצצו במידת מה במשכורות השירות הציבורי ובפנסיות, אך כמעט לא החלו ברפורמות שיעלו את המדינה על הדרך לפתרון המשבר. גם אחרי חמש שנים, המגזר הציבורי היווני ממשיך להיות ענק, מסורבל ובלתי יעיל. כ–1.3 מיליון איש עובדים בו, כלומר כ–13% מהאוכלוסייה, ואיש כמעט לא פוטר.

דרישה נוספת של המלווים, שהם עתה הנושים, היתה להפריט את נכסי הממשלה הרבים. לצורך כך הוקמו כמה מנגנונים, שראשיהם התחלפו במהירות. המנגנונים הפכו במהרה אף הם ליצורים ביורוקרטיים בלתי יעילים, אך כמעט שום נכס לא הופרט.

ציפראס בנה על כך שהאירופאים ובעיקר הגרמנים ימצמצו ראשונים, ובכך הוא כנראה צדק. החשש הגרמני מפני פרישה או הפרשה של מדינה כלשהי מגוש האירו, שהוא מוקד מרכזי לעוצמה הכלכלית שלהם, הוא כה רב עד שהם מוכנים לוותר על כבודם, להמשיך בשיחות עם יוון ולהציע לה שוב עסקת חילוץ.

בקרוב גם קרן המטבע הבינלאומית וגם האיחוד האירופי יציעו ליוון סיוע נוסף, והפעם תוך התחשבות ב"רצון העם היווני", כפי שבא לידי ביטוי במשאל העם. הניסוחים הנכונים יימצאו וציפראס יוכל לטעון שלא נכנע. משחק הפוקר שמשחק ראש ממשלת יוון עם הקנצלרית אנגלה מרקל ועמיתיה יימשך והוא יגלה שהקלפים שבידיו אינם שווים הרבה מעבר לאמירה שהוא איננו פועל בשם עצמו אלא מייצג את רצונה של יוון. היוונים אוהבים להתגאות בכך שהמציאו את הדמוקרטיה, ולדעתם לימדו עתה את אירופה פרק בדמוקרטיה מעשית.

ובשם הדמוקרטיה כבר החלו ליפול בשלב זה קורבנות פוליטיים. ציפראס נאלץ להקריב את שר האוצר שלו יאניס וארופאקיס, שהפך לסדין אדום בעיני האיחוד האירופי בשל התנהגותו הבוטה והכרזותיו נגד האיחוד וגרמניה.

קורבן פוליטי נוסף הוא אדוניס סמאראס, יו"ר מפלגת האופוזיציה הראשית "הדמוקרטיה החדשה". עד לפני חצי שנה עמד סמאראס בראש ממשלת יוון ועתה הוא הוביל את אמירת ה"כן" במשאל העם. לאחר הכישלון במשאל הוא התפטר כדי לאפשר למפלגתו "להתחיל מחדש" עם מנהיגות אחרת. כנראה שלמרות הכל אפשר ללמוד משהו מיוון.

ואולם, הבעיות המהותיות לא ייפתרו באמצעות ניסוחים בהסכמים ופיטורי שרים. היוונים סבורים שמשאל העם החזיר להם את כבודם, אך הם יגלו שוב, בדרך הקשה, שכדברי השיר: "בשביל כבוד צריך לעבוד".

הכותב כיהן כשגריר ביוון בשנים 2010–2014 וכיום הוא עמית מחקר בכיר במרכז בגין־סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר־אילן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ