פרשנות || משפטו של "מנהל הכספים" מאושוויץ נגע באופן חריג בשאלת האחריות

אוסקר גרונינג בן ה-94 נשלח ל-4 שנות מאסר בסופו של אחד המשפטים האחרונים מסוג זה בגרמניה. "ודאי שתספר לעצמך שרק טיפלת במזוודות", הטיח בו ביהמ"ש, "אך ראית מה אירע שם"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

הרשעתו השבוע של "מנהל הכספים" של מחנה ההשמדה אושוויץ בבית משפט בלינבורג, גרמניה, לוותה במסר חשוב לגרמנים ולעולם כולו. "ודאי שאתה יכול לספר לעצמך שרק טיפלת במזוודות. אבל ראית מה אירע שם, והפעולות שלך סייעו בכך", הדהדו דברי השופט פרנץ קומפיש, אשר גזר ארבע שנות מאסר על אוסקר גרונינג בן ה–94.

השופט קומפיש התייחס לכך שגרונינג הורשע אף שלא השתתף בפועל ברציחות. תפקידו במחנה היה לאסוף רכוש וכסף שנגנבו מיהודים ולשלוח אותם לברלין – עובדה שהספיקה לבית המשפט כדי להרשיעו בסיוע לרצח 300 אלף בני אדם שנספו באושוויץ בתקופה בה שירת במקום. בית המשפט הסתמך על תקדים שנקבע במשפטו של ג'ון דמיאניוק, אשר נידון ב-2011 בגרמניה למאסר על חלקו ברצח המוני שהתרחש במחנה ההשמדה סוביבור בתקופה בה שירת שם - אף אם לא השתתף בו בפועל. דמיאניוק אמנם מת לפני שריצה את עונשו, אך משפטו איפשר לתביעה בגרמניה לפתוח מחדש את תיקיהם של עשרות שומרים ובעלי תפקידים זוטרים במחנות ההשמדה.

אוסקר גרונינג בצאתו מבית המשפט בלינבורגצילום: אי־פי

במשך כשעה תיאר השופט את מסלול חייו של גרונינג, כדי לבסס את קביעתו לפיה פעל איש האס־אס לשעבר מרצונו החופשי ולא פותה להצטרף למפלגה הנאצית, כפי שטענה ההגנה. "ההחלטה היתה שלך. ראינו כאן מהתגובות שלך שאתה אדם משכיל", הטיח בו השופט, שתיאר איך גרונינג התנדב לאס־אס והוצב באושוויץ, שם בחר להישאר למרות פשעים מחרידים שלהם היה עד. השופט הוסיף כי גרונינג היה יכול – לו רצה בכך – לבקש לשרת בחזית, הרחק ממחנות ההשמדה, אך בשל הסיכון שהיה כרוך בכך, העדיף להישאר באושוויץ. "אני לא רוצה לקרוא לך פחדן, מר גרונינג, אבל בחרת בדרך הקלה, ונשארת ב'עבודה המשרדית' שלך", אמר קומפיש.

אוסקר גרונינג במדי אס-אס צילום: אי־פי

המשפט, ככל הנראה המשפט הגדול האחרון שיתנהל בגרמניה בגין פשעים שבוצעו באושוויץ, עורר שאלות מוסריות לא קלות. כ-70 ניצולי שואה הצטרפו לתביעה, הגיעו לדיונים והתעמתו עם גרונינג. עבור חלקם, גזר דין של ארבע שנים עבור רצח 300 אלף בני אדם אינו מספק. אחרים, מנגד, לא ייחסו חשיבות לגזר הדין – שכפוף לבדיקות רפואיות שייקבעו אם גרונינג כשיר לרצות את עונשו בגילו המתקדם. העובדה שניתנה לניצולי השואה עוד הזדמנות להשמיע את קולם, חשובה עבורם יותר מהשאלה אם עוד נאצי קשיש ייכלא או לא.

בנוסף, גזר הדין הזכיר לציבור הגרמני ולעולם כולו את חולשתה של מערכת המשפט הגרמנית, אשר במשך עשרות שנים נמנעה מלחקור, להעמיד לדין או להעניש אנשים כמו גרונינג. הסיבות לכך היו רבות: בין היתר, פרקליטים ושופטים רבים שפעלו בגרמניה המערבית אחרי מלחמת העולם השנייה היו בעצמם חברים במפלגה הנאצית. אחרים תמכו במשטר גם מבלי להשתייך אליו ישירות.

גרונינג וחבריו לאס־אס חיו חיים רגילים באין מפריע, ומתו בשיבה טובה בלי שבאו על עונשם. לפי נתונים שפורסמו השבוע בגרמניה, מתוך כ-7,000 אנשי אס־אס ששירתו באושוויץ, רק מאה הועמדו לדין ו-50 הורשעו. להקראת גזר הדין הגיע גם לאון שוורצבאום, ניצול אושוויץ בן גילו של גרונינג, שגר בברלין. "הייתי שנתיים באושוויץ. היה חשוב לי לבוא. כל משפחתי נרצחה – 30 בני אדם. זה המשפט האחרון של איש אס־אס שהיה באושוויץ", אמר שוורצבאום ל"דויטשה וולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ