משפט צדק בקצב איטלקי: שני נאו-פשיסטים הורשעו בטרור, באיחור של 41 שנה

ב-1974 רצחו שני אנשי הימין הקיצוני בעיר ברשה שמונה בני אדם בפיגוע בעצרת אנטי-פשיסטית. השבוע הם נידונו למאסר עולם, אולם רק אחד מהם ירצה את עונשו בפועל

סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

טחנות הצדק באיטליה טוחנות לאט. מאוד לאט. 41 שנים אחרי פיגוע הטרור בעיר ברשה, שבו נהרגו שמונה בני אדם ו-102 נפצעו, הרשיע שלשום (רביעי) סופית בית המשפט לערעורים במילאנו שני אנשי ימין קיצוני בתכנון וארגון המעשה.

השניים, קרלו מריה מאג'י בן 81 ומאוריציו טרמונטה בן 63, נידונו למאסר עולם על חלקם בפיגוע שהרעיד ב-28 במאי 1974 את כיכר דלה לוג'ה בעיר, בעיצומה של עצרת אנטי-פשיסטית של האיגודים המקצועיים. מאג'י, רופא במקצועו, היה בעת הפיגוע ראש התנועה הנאו-פשיסטית אורדינה נואובו במחוז ונטו. טרמונטה היה סוכן שתול של השירותים החשאיים של איטליה בשורות הימין הקיצוני.

בפסיקה דרמטית שם בית המשפט לערעורים קץ להליך משפטי ארוך, טעון ופתלתל של הרשעות וזיכויים. ההחלטה המאוחרת התקבלה בציבור ברגשות מעורבים. מחד הלינו רבים שהתמשכותו על פני ארבעה עשורים שוחקת את עקרון החטא והעונש, מאידך בירכו אחרים, בהם קרובי משפחות הקורבנות, על כך שבסופו של דבר נעשה צדק והוכרה אחריותם של חוגים נאו-פשיסטים והשירותים החשאיים למעשה הטרור.

זירת הפיגוע בברשה ב-1974 והדיווח על גזר דינם של שני האחראים לו בלה סטמפה

מנליו מילאני, שאשתו ליוויה נהרגה בפיגוע, מצא נחמה בהחלטת בית המשפט. "זה לקח יותר מ-40 שנה, אבל בסוף הוכח שאפשר להגיע לאמת", אמר בהתרגשות. "עכשיו אין לנו רק אמת היסטורית, יש לנו גם אמת משפטית, שממנה עולה שבמנגנון המדינה היו מי שניסו לשבש את החקירה, אבל גם אחרים שהמשיכו בנחישות עד לגילוי האמת", הוסיף.

במאמר פרשנות בירך גם העיתון האיטלקי לה סטמפה על הפסיקה. "מישהו יאמר שזו ארכיאולוגיה משפטית", כתב אתמול העיתון, "אף על פי כן זהו פסק דין היסטורי משום שעד כה מעולם לא הוטלה בצורה כה חד משמעית האחריות למעשי הטבח של השנים ההן על אורדינה נואובו והשירותים החשאיים".

אבל למרות עונש מאסר עולם שהוטל על השניים, קרוב לוודאי שרק אחד המורשעים, טרמונטה, ירצה בפועל את עונשו. מאג'י לא יישב כנראה אפילו יום אחד בכלא מחמת גילו המופלג ובריאותו הרופפת.

החלטת בית המשפט, שהוגדרה בתקשורת "פסיקה היסטורית", תפסה מיד את הכותרות והעלתה מהאוב את טראומת שנות העופרת, ימי הטרור הפוליטי "השחור" מימין ו"האדום" משמאל, ששיסעו את איטליה במשך יותר מעשור. בסיומם נמנו במדינה יותר מ־450 הרוגים, 4,500 פצועים, רובם עוברי אורח.

הקורבן המפורסם ביותר של שנות העופרת הוא ראש הממשלה לשעבר, אלדו מורו, שנחטף והוצא להורג במאי 1978 בידי אנשי הבריגדות האדומות.

העוינות העמוקה בין השמאל לימין באיטליה, שהגיעה לכדי מאבק אלים בשנות העופרת, נטועה עוד בימי הרודנות הפשיסטית של בניטו מוסוליני ונמשכה עם הקמת הרפובליקה בתום מלחמת העולם השנייה, על רקע התמרמרות "האדומים" מהחנינה הגורפת שניתנה לפשיסטים ואי השלמת "השחורים" עם אובדן השלטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ