1,500 מהגרים ניסו להיכנס למנהרת התעלה בצרפת בדרך לבריטניה

לדברי חברת יורוטאנל, שמפעילה את המנהרה, ניסיונות המהגרים לעלות על משאיות ורכבות הנוסעות מערבה הולכים ומתגברים ולרשויות חסרים משאבים להתמודד עמם. אחד המהגרים נהרג מפגיעת משאית

אי-פי, גרדיאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים צועדים על המסילה בכניסה למהרת התעלה בקאלהצילום: אי־אף־פי

כ–1,500 מהגרים נואשים פשטו שלשום (שני) על הטרמינל בכניסה למנהרת התעלה החוצה את תעלת למאנש בקאלה שבמערב צרפת, וגרמו לשיבושים בתנועת הרכבות ולפקקי תנועה כבדים בצדה הבריטי. חברת יורוטאנל שמפעילה את התעלה חשפה את התקרית רק אתמול, 12 שעות אחרי שמשטרת מחוז קנט בדרום מזרח בריטניה שחררה את התנועה באזור.

בתחילה הודיעה מפעילת התעלה כי העיכוב בתנועת הרכבות ביותר משעה אתמול מוקדם בבוקר נגרם כתוצאה מ"פעילות של מהגרים". מאוחר יותר היא חשפה כי במהלך הלילה שבין שני לשלישי ניסו כ–2,000 מהגרים לפרוץ את הגדרות שהוצבו מסביב לתחנה בקאלה מה שגרם לעצירת התנועה. מהגרים פורצים את הגדר ומסתננים לתחנת הכניסה למנהרת התעלה בקאלה, אתמול:

דובר חברת יורוטאנל, ג'ון קאפה, אמר כי המהגרים ניסו לפרוץ לתחנת השירות בקאלה קצת לפני חצות. הוא הבהיר כי מעשים כאלה קורים כבר כמה שבועות, אולם הם הולכים ומחמירים בהיקפם ככל שמספר המהגרים בקאלה הולך וגדל. על פי ההערכות בחודש ינואר היו בעיר כ–600 מהגרים, אך היום מספרם עומד על 5,000. עם זאת לפי הערכות חברת יורוטאנל מאז חודש ינואר ניסו 37 אלף מהגרים להיכנס למנהרה ולחצות דרכה לבריטניה, אך הם נעצרו. לדבריו זה קורה כבר כל לילה זמן קצר אחרי שמתחיל להחשיך. "הם מנסים לפרוץ את הגדרות ולהגיע לטרמינל שבו חונים קרונות המשא ולטפס עליהם כדי להגיע לבריטניה", מספר קאפה.

ניסיון הפריצה האחרון לתחנה בקאלה מגיע על רקע פציעתם של שניים מההמגרים שניסו לחצות את התעלה ונפגעו על ידי רכבת מהירה. חברת יורוטאנל הפיצה באחרונה פלאיירים שמזהירים את המהגרים מהסכנות הצפויות להם בנסיון לקפוץ על רכבות ולהיכנס אליהן. "לצערנו אנשים נפצעים מנפילות ומהליכות על המסילה. הם מנסים לקפוץ על הרכבות והרבה פעמים מפספסים אותן", אמר קאפה. בי־בי־סי דיווח כי הלילה נהרג מהגר סודני כבן 25 לאחר שנפגע על ידי משאית שנסעה במנהרה.

קאפה הוסיף כי משטרת צרפת הצליחה ללמוד על היקף המהגרים שמנסים להיכנס לתחנה בזכות אותם מהגרים שנתפסים על ידי השוטרים ועובדי החברה. הוא לא פירט כמה מהמהגרים מצליחים בסופו של דבר להגיע לבריטניה.

קאפה סיפר כי המהגרים שמנסים לפרוץ לתחנה מאורגנים מאוד ומתואמים זה עם זה. "הפשיטות באות בגלים של מאות בני אדם בו זמנית. אלה מספרים בלתי אפשריים עבור כוחות המשטרה שנמצאים שם באמצע", הוא אמר. "אנחנו מנסים להמשיך לספק את השירות ככל שאפשר, אבל אי אפשר אם יש אנשים על הרכבת או על הקרונות. אנחנו נאלצים לחכות עד שהמשטרה תפנה את האזור וכרגע זה לוקח המון זמן משום שאין להם את המשאבים להתמודד עם כל כך הרבה אנשים".

שרת הפנים הבריטית טרסה מיי הודיעה על הוספה של עוד 7 מיליון ליש"ט לתגבור האבטחה במנהרת התעלה. התוספת מצטרפת לסכום של 12 מיליון ליש"ט, עליו הוכרז בחודש נובמבר בשנה שעבר, שהוקצה לתגבור כוחות השיטור והאבטחה בתחנות התעלה, לחיזוק הגדרות מסביבן, הצבת מצלמות אבטחה ותגבור יחידות כלבנים למציאת מסתננים. השלמת הגדר סביב תחנת קאלה אמורה להיות מושלמת כבר בסוף השבוע הקרוב. בשלושת השבועות האחרונים הצליחו רשויות בריטניה וצרפת לתפוס יותר מ–8,000 מהגרים שניסו לחצות את התעלה באופן לא חוקי.

ראש הממשלה דיוויד קמרון אמר היום במהלך ביקור בסינגפור כי שרת הפנים מיי תכנס בדחיפות את הממשלה לדיון חירום וכי הם יעשו כל מה שאפשר כדי להתמודד עם המשבר. "אני מבין ללבם של הנוסעים שמתקשים להגיע לקאלה ואני מבטיח שנעשה כל דבר שנוכל כדי לעבוד עם רשויות צרפת ולהביא לסיום המשבר הזה", אמר. "אין טעם להפנות אצבע מאשימה, כל מה שצריך זה לעבוד בתיאום עם צרפת, לנקוט צעדי אבטחה נוספים וליישם את אלו שכבר הוחלט עליהם. צריך להמשיך להשקיע איפה שצריך ובריטניה תמיד תהיה מוכנה לעשות זאת", הוסיף קמרון.

מהגרים שהצליחו לחצות את הגדר ולהיכנס למנהרת התעלה בצפון צרפתצילום: אי־אף־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ