ארבע שנים אחרי שנמלט, מבכה "הבנקאי של פוטין" את אובדן האימפריה הכלכלית

בראיון מיוחד לגרדיאן ממקום מושבו בניס, מספר המיליארדר לשעבר סרגיי פוגאצ'ב על האיומים ברצח וכיצד סייע להעלות את נשיא רוסיה לשלטון

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

הבנקאי הרוסי סרגיי פוגאצ'ב היה לפני שנים ממקורביו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אך כיום הוא יריבו המר. למרות צו משפטי האוסר עליו לצאת מבריטניה, נמלט לאחרונה איש העסקים הרוסי לצרפת, שכן לטענתו ישנם גורמים המעוניינים במותו. ממקום מגוריו החדש בעיר ניס בדרום צרפת, סיפר פוגאצ'ב בראיון מיוחד לגרדיאן הבריטי על יחסיו הסבוכים עם נשיא רוסיה, כיצד היה לחלק בקבוצה שהעלתה את פוטין לשלטון, וכיצד גזלה רוסיה את כל נכסיו.

כיום נלחם פוגאצ'ב נגד הממשלה ברוסיה, אשר בה היה בעבר אחד מהמקורבים לשלטון. ב–2011 עזב את המדינה והתיישב בלונדון עם חברתו לחיים, הבריטית אלכסנדרה טולסטוי, ושלושת ילדיהם הקטנים. הוא נמלט ממוסקבה לאחר שהתקררו יחסיו עם נשיא רוסיה, וכפי שסיפר לגרדיאן, לאחר פשיטה מדהימה של ממשלת רוסיה על האימפריה העסקית שלו, ששוויה נאמד אז ב–15 מיליארד דולר.

סרגיי פוגאצ'ב (מימין) ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ביולי 2000צילום: רויטרס

פוגאצ'ב, שנודע בעבר כ"בנקאי של פוטין", היה הבעלים של שתי מספנות גדולות, אחד המכרות הגדולים בעולם ונדל"ן רב במוסקבה ובסנט פטרסבורג. בראיון אמר פוגאצ'ב כי כל נכסיו נלקחו ממנו בצעד אלים שדמה לתפישות נכסים של יזמים אחרים ברוסיה. ההבדל לדבריו היה בקנה המידה. מנגד טוען הקרמלין כי פוגאצ'ב הוא נוכל שהעביר מאות מיליוני דולרים לבנק מז'פרומבנק, שהיה אחד ממקימיו בשנות ה–80. הכסף, כך נטען, הגיע מהלוואות שניתנו על ידי הבנק המרכזי של רוסיה בשיא המשבר הפיננסי של 2008, ולדברי הקרמלין זו הסיבה שרוסיה רודפת אחריו ללא הרף בבתי המשפט בלונדון.

אך פוגאצ'ב טוען שההאשמה מגוחכת. בראיון לגרדיאן הוא טען ש"המדינה גונבת משהו ואחר כך היא חייבת להגן על הגזל. במקרה שלי, קנה המידה הוא עצום, אך מבחינות אחרות, זהו מנהג רגיל ברוסיה". בקיץ אשתקד זכתה סוכנות הביטוח הממלכתית של רוסיה (DIA) בתביעה שהגישה בבית המשפט בבריטניה וזה הוציא צו הקפאה בינלאומי לנכסיו של פוגאצ'ב. שופט הורה אז לאיש העסקים הרוסי להפקיד את דרכוניו, הרוסי והצרפתי, ואסר עליו לצאת מבריטניה עד לסיום החקירה.

כעת סיפר פוגאצ'ב בראיון שהוא מרושש, לפחות לפי הסטנדרטים שלו. "נשארו לי רק 70 מיליון דולר", אמר. עד לאחרונה התבססה הגנתו על הטענה שאין ביכולתו לשלם לעורכי דין. בחודש שעבר עזב את בריטניה, על אף הוראת בית המשפט. תחילה נמלט פוגאצ'ב לפריז ומשם המשיך לדרום צרפת. לדבריו, הוא נמלט מבריטניה משום שישנם גורמים המנסים לרצוח אותו.

אלכסנדר ליטוויננקו, המרגל הרוסי שהורעל, ב-2006 בלונדוןצילום: רויטרס

"מאז 2011 קיבלתי איומי רצח. יכולתי לציית לצו ולסכן את חייהם של אשתי וילדיי, או לברוח", אמר בראיון, וציין שסמנכ"ל DIA, ואלרי מירושניקוב, אמר כי בעיותיו של פוגאצ'ב ברוסיה יעלמו תמורת 300 מיליון דולר או שלחילופין הוא ויקיריו "יסבלו נזק גופני". עורכי דין מטעם DIA הכחישו האשמות אלו בבית המשפט. אך לפני כחודשיים מצאו מאבטחיו של פוגאצ'ב מתקנים חשודים מתחת למכוניות שבבעלות המשפחה בלונדון. יחידת הלוחמה בטרור של הסקוטלנד יארד לקחה אותם, ועורכי דינו של פוגאצ'ב סבורים שאלו היו מכשירי האזנה שהותקנו על ידי DIA. בראיון אמר פוגאצ'ב כי "המסקנה שלי היא שאלה היו מטעני חומר נפץ מסוג כלשהו".

הסקוטלנד יארד סירב להגיב לטענה שאלו היו מטעני חבלה, ואילו עורכי הדין של DIA כינו את דבריו של פוגאצ'ב המצאה שנועדה להצדיק את "ביזיון בית המשפט". פוגאצ'ב עצמו דחה בראיון את דברי עורכי הדין, והזכיר את גורלם של אלכסנדר ליטוויננקו ובוריס ברזובסקי – מתנגדים אחרים של פוטין שמתו באופן מסתורי בבריטניה.

בוריס ברזובסקיצילום: אי־פי

מאז 2009 פוגאצ'ב הוא אזרח צרפת. הוא חי לסירוגין ברפובליקה זה 20 שנה. לדבריו, הוא משתף פעולה עם בית המשפט בבריטניה, ובמקביל הוא פתח בפריז בהליכים משפטיים נגד ממשלת רוסיה. בראיון הוא אמר שיחזור ללונדון, שבה לומדים ילדיו, ברגע שבעיותיו המשפטיות ייפתרו. בימים אלה נמצאת משפחתו אתו בצרפת.

פוגאצ'ב, כיום בן 52, היה בעבר יועצו של נשיא רוסיה לשעבר בוריס ילצין. ב–1996 ניהל את המסע לבחירתו מחדש של הנשיא, ולדבריו אלה היו הבחירות החופשיות האחרונות שנערכו ברוסיה. פוגאצ'ב הכיר אז את מי שכיהן כראש העיר סנט פטרסבורג, אנטולי סובצ'ק, והתיידד עם אחד מעוזריו הפחות ידועים – ולדימיר פוטין. שלוש שנים לאחר מכן חלה ילצין, ופוגאצ'ב היה חבר בקבוצה קטנה שבחרה את פוטין ליורשו. בראיון עם הגרדיאן אמר איש העסקים כי בדיעבד התברר לו שזו היתה "טרגדיה לרוסיה".

לאחר שבחרה הקבוצה בנשיא החדש היה פוגאצ'ב לאחד ממקורביו. "נפגשנו מדי יום, ישבנו יחד עד השעות הקטנות של הלילה ושוחחנו בענייני המדינה", הוא נזכר בראיון. האם היה ידידו של פוטין? "הוא אדם סגור ומופנם מאוד", עונה פוגאצ'ב בזהירות.

בתגובה לשאלה איזה מין אדם הוא פוטין, אומר פוגאצ'ב ש–20 שנה כמרגל בשירות הק־ג־ב, כולל השנים שהעביר במזרח גרמניה הקומוניסטית, עיצבו את נשיא רוסיה והותירו בו את חותמן. "המקור לכל דבר בו נמצא בברית המועצות", אמר פוגאצ'ב, "הוא בן של אותה תקופה. הוא ראה את ברז'נייב והפוליטבירו וכמו כל אדם פשוט, הוא עיצב את דעותיו מצפייה בטלוויזיה הסובייטית". את הראיון חתם פוגאצ'ב כך: "פוטין מעולם לא היה פוליטיקאי. הוא עדיין לא פוליטיקאי. דיונים לא מעניינים אותו. מבחינה מסוימת, הוא בעל תסביכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ