אירועי המכבייה בברלין: כתובות אנטישמיות התגלו על שרידי החומה בעיר

הכתובות התגלו על גבי ציור קיר שבו נראה דגל ישראל משולב בדגל גרמניה. כוחות הביטחון במדינה תוגברו לקראת המשחקים שבהם משתתפים 2,000 ספורטאים יהודים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משטרת גרמניה איתרה במהלך סוף השבוע כתובות נאצה נגד יהודים על שריד של חומת ברלין בחלקה המזרחי של העיר. זאת בשעה שבירת גרמניה מארחת אלפי ספורטאים יהודים לקראת משחקי המכבייה שצפויים להיפתח ביום שלישי.

כתובות הנאצה נכתבו בגלריית "איסט סייד", אתר תיירות מוכר, על ציור קיר בשם "מולדת" — בו נראה דגל ישראל משולב בדגל גרמניה. המשטרה בגרמניה מסרה כי נפתחה חקירה, וכי הציור קיר המפורסם כוסה זמנית עד לניקוי הכתובת. לא נמסרו פרטים על תוכן הכתובות שהתגלו.

טקס לזכר קורבנות השואה לקראת משחקי המכבייה בברלין, השבועצילום: אי־אף־פי

גרמניה הגבירה את היערכות כוחות הביטחון בברלין בעקבות בואם של 2,000 הספורטאים היהודים לקראת פתיחת משחקי המכבייה. במהלך סוף השבוע נרשמו כמה אירועים אנטישמיים ובהם גילויי נאצה שהופנו אל קבוצה של נערים יהודים חבושי כיפה.

זוהי הפעם הראשונה שהמכבייה נערכת בגרמניה, ומשחקיה יתקיימו באיצטדיון שהוקם בזמן השלטון הנאצי במדינה. משחקי המכבייה נערכו לראשונה ב-1932, כתגובה על סילוק ספורטאים יהודים ממועדוני ספורט באירופה.

גינתר שפר, האמן שצייר את "מולדת" (Vaterland) ואחד המייסדים של הגלריה, מסר שבכוונתו לצייר מחדש על גבי כתובות השנאה לאחר שיוערך היקף הנזק. גלריית "איסט סייד", החלק הגדול ביותר שנותר על תלו מחומת ברלין, נחשבת לגלריית החוצות הגדולה בעולם ומהווה אתר תיירות פופולרי.

על גבי הקיר, מוצגים יותר ממאה יצירות שציירו אמנים שונים מרחבי העולם שהחליטו להותיר חותם לאורך נהר השפרה החוצה את העיר, לאחר התמוטטות גרמניה המזרחית הקומוניסטית ונפילת חומת ברלין בנובמבר 1989.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ