בריטניה וצרפת לאיחוד האירופי: סייעו במשבר המהגרים בקאלה

שרי הפנים של המדינות פרסמו הודעה בה הם קוראים לאיחוד ולקהילה הבינלאומית לא להתעלם מטיפול במהגרים המנסים לחצות את תעלת למאנש, והודיעו על אמצעים נוספים לאבטחת המנהרה

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים מביטים על הגדר שהוצבה מסביב לתחנה בקאלהצילום: אי־אף־פי

בריטניה וצרפת קראו היום (ראשון) למדינות האיחוד האירופי לסייע במשבר המהגרים בעיר קאלה שבמערב צרפת, אשר מנסים להסתנן באופן לא חוקי לרכבות ולמשאיות הנוסעות במנהרת התעלה החוצה את תעלת למאנש בדרכן לבריטניה. בשבועות האחרונים חלה החמרה בניסיונות מהגרים להיכנס לתעלה ולחצות לבריטניה ואלפים נתפסו בניסיון להסתנן אליה באופן לא חוקי. בשבוע שעבר אף נהרג מהגר סודאני מפגיעת קרון.

בי-בי-סי דיווח היום כי משטרת צרפת פיזרה מהגרים שניסו לפרוץ למנהרה באמצעים לפיזור הפגנות. הקבוצה שמנתה כ–200 המהגרים, הצליחה לעבור כמה מחסומי אבטחה שהוצבו בכניסה למנהרה בקאלה, ואולצה לסגת מהמקום רק לאחר שהתקדמה עד למחסום האחרון לפני הכניסה למנהרה. בעימותים עם השוטרים צעקו המהגרים "תפתחו את הגבול" ו"אנחנו לא חיות".

שרת הפנים הבריטית תרזה מיי ועמיתה הצרפתי ברנאר קזנב פרסמו הודעה משותפת בה אמרו כי המצב מהווה "משבר הגירה גלובלי" וכי מעבר לפגיעה במהגרים שמנסים לחצות את התעלה והסכנה לחיי אדם, ישנה גם פגיעה משמעותית בתנועת המכוניות ועיכובים קשים בתנועת הרכבות. השניים הבטיחו כי סיום המשבר שפרץ בשבועות האחרונים נמצא בראש סדר העדיפויות של המדינות. הם הזהירו שאסור שהמשבר יישאר לטיפולן של בריטניה וצרפת בלבד ואמרו כי נדרשת תגובה אירופית ובינלאומית משותפת. "רבים מהמגרים בקאלה הגיעו לשם דרך יוון, איטליה ומדינות נוספות", הזכירו השניים בהודעה המשותפת.

בסוף השבוע אישרה הממשלה הבריטית להעביר תוספת של 11 מיליון דולר להוספת מחסומים וגידור מסביב לתחנה בקאלה. ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון הזהיר כי המשבר עלול להימשך כל הקיץ, והבטיח יותר גידור ויותר משאבים וכלבי גישוש כדי לסייע למשטרת צרפת במרדף אחר המהגרים שנכנסים למנהרה.

מהגרים מנסים להימלט משוטרים בכניסה למנהרה בקאלה, בסוף השבועצילום: אי־אף־פי

ביום שישי שוחח קמרון עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד בטלפון והשניים הסכימו לשתף פעולה כדי למנוע את ההברחה הבלתי חוקית. האמצעים שיתווספו יכללו גם מצלמות אבטחה, תגבור במספר השוטרים הצרפתים והוספת מחסומים. יותר מ–600 שוטרים צרפתים כבר חברו בימים האחרונים לכוח המשטרה המקומי הקטן שפעל עד כה בקאלה. לדברי השרים מיי וקזנב, הצעדים החדשים שייאכפו משני צדי המנהרה שולחים "מסר ברור".


ההודעה המשותפת מגיעה על רקע הביקורת הגוברת מצד מפלגות האופוזיציה בצרפת שמאשימות את הרשויות בבריטניה, ובעיקר את ראש הממשלה קמרון, בכישלון להבין את חומרת הבעיה. לדברי אחד מחברי הפרלמנט הצרפתים אין לעצור את המהגרים בדרכם לבריטניה עד שלא יינקטו צעדים רציניים יותר מצדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ