רויטרס ואי-פי

סירת דיג ועליה מאות מהגרים מאפריקה התהפכה היום (רביעי) בים התיכון מול חופי לוב. משמר החופים של איטליה וחיל הים של אירלנד, שהשתתפו במאמצי החילוץ, דיווחו בערב כי לפחות 367 בני אדם ניצלו ועד כה נמצאו 25 גופות. לדברי הרשויות, אפסו הסיכויים למצוא ניצולים נוספים.

דובר משמר החופים של איטליה, פיליפו מריני, אמר כי מבצע החילוץ, בו משתתפות שבע ספינות, נמשך שעות לאחר שהסירה התהפכה. לפי עדויות ניצולים, על הספינה היו בין 400 ל–600 בני אדם, הוא הוסיף. אם ייקבע כי מאות בני אדם היו על הספינה שהתהפכה, ישנו חשש ממשי שכ-200 בני אדם נוספים טבעו למוות, אמר פלביו די ג'יאקומו מהארגון הבינלאומי להגירה.

הספינה שלחה אות מצוקה כשהיתה במרחק של 110 קילומטרים צפון־מערבית לטריפולי, בירת לוב, וזה נקלט על ידי משמר החופים בסיציליה. ספינה של חיל הים של אירלנד שהיתה בסמוך התבקשה על ידי משמר החופים לסייע בחילוץ המהגרים. ככל הנראה הסירה, שהיתה עמוסה מדי, התהפכה כשנוסעיה ראו את ספינת החילוץ ונדחקו אל אחד מצדיו של כלי השיט במטרה להינצל.

במבצע החילוץ של נוסעי הספינה השתתפו גם ספינות איטלקיות וספינה של ארגון רופאים ללא גבולות. עד שעות הערב 367 ניצולים עלו על סיפון הספינה האירית, בהם 13 ילדים, כך מסר צבא אירלנד.

מהגרים ממתינים לחילוץ על דוגית גומי סמוך לחופי לובצילום: רויטרס

הארגון הבינלאומי להגירה מסר השבוע כי מעל ל-2,000 מהגרים ופליטים נהרגו השנה בניסיון להגיע לאירופה דרך הים התיכון, לעומת 3,279 בכל השנה שעברה. באפריל, סירת דיג ועליה כ-800 מהגרים שקעה סמוך לחופי לוב. רק 28 בני אדם, בהם שני מבריחים, שרדו.

המהגרים, הנמלטים ממלחמות, רדיפות ועוני באפריקה, במזרח התיכון ובאזורים שונים באסיה, עושים את המסע אל לוב, ושם עולים על דוגיות גומי או ספינות דיג ישנות. רובם מקווים למצוא באירופה מקלט, קרובי משפחה או עבודה.

ארגונים לא ממשלתיים, כמו רופאים ללא גבולות, מצטרפים פעמים קרובות למאמצי החילוץ של מהגרים בים, המתואמים על ידי משמר החופים של איטליה ונמצאים כעת באחריות כוח משימה אירופי הנקרא טריטון.

בסוף השבוע חילץ משמר החופים של איטליה 1,800 מהגרים שניסו לחצות את הים התיכון בשבע סירות צפופות. מתחילת השנה הגיעו לאיטליה כ–90 אלף מהגרים דרך הים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ