נסגרה חקירת החשדות לבגידה נגד שני עיתונאים שהסעירה את גרמניה

הפרשה הביאה למחלוקת קשה בין משרד התובע הכללי ומשרד המשפטים. על אף סגירת החקירה, תימשך הבדיקה כיצד דלפו המסמכים לידי העיתונאים, שלטענת התובע חשפו סודות מדינה

ד־פ־א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד־פ־א

חקירת החשדות לבגידה נגד שני עיתונאים מאתר חדשות בגרמניה, שיזם התובע הכללי במדינה, נסגרה היום (שני) ושמה קץ לפרשה שהסעירה את גרמניה והביאה להתנגשות נדירה בין הממשלה למערכת המשפט.

משרד המשפטים ומשרד התובע הכללי החליטו כי המסמכים שפרסמו העיתונאים על תוכניות מעקב ממשלתיות, ושהביאו את התובע הראלד ראנגה לפתוח בחקירה נגדם, לא חשפו סודות מדינה. כך נמסר בהודעה באתר משרד התובע הכללי. יחד עם זאת נמסר כי חוקרים ימשיכו לבדוק כיצד דלפו מסמכים אלה והגיעו לידי העיתונאים. ממשרד המשפטים הגרמני, שהעומד בראשו השר הייקו מאס הביא לפיטוריו של התובע בעקבות הפרשה, לא נמסרה תגובה.

העיתונאים מרקוס בקדאל (משמאל) ואנדראה מייסר, בשבוע שעברצילום: רויטרס

שני העיתונאים שעובדים באתר העצמאי Netzpolitik.org דיווחו לפני כשבועיים כי הובא לידיעתם שהם עומדים במרכז חקירת בגידה של התביעה הכללית, לאחר שפרסמו שני מסמכים בפברואר ובאפריל, שכללו פרטים על תוכניות של ממשלת גרמניה להגביר את המעקב אחר התקשורת באינטרנט. כ–1,300 בני אדם יצאו לרחובות ברלין להפגין נגד החקירה וכותרות העיתונים תיארו את הצעד כ"מתקפה על החירות" ו"קמפיין הפחדה".

הביקורת הגיעה גם מתוך שורות הממשלה ושר המשפטים מאס הביע ספק שלשניים היתה באמת כוונה לפגוע במדינה. השר אף קיבל את תמיכתה המלאה של הקאנצלרית מרקל וגם שר הפנים הסכים במידה מסויימת עם דבריו.

התובע הראלד ראנגה צילום: אי־אף־פי

בחקירה נגד העיתונאים היה מעורב חוקר עצמאי שטען כי באחת הכתבות שפורסמו על ידיהם נחשף סוד מדינה. לאחר שהממשלה דרשה מהתובע ראנגה לוותר על שירותיו של אותו חוקר, מסר התובע בתגובה כי בקשת הממשלה היא "הסגת גבול הפוגעת בעצמאותה של מערכת המשפט". בתגובה הודיע מאס כי הממשלה החליטה "בתיאום עם הקאנצלרית" לבקש מהנשיא לבטל את מינויו של ראנגה וכי במקומו ימונה התובע הכללי של מינכן, פטר פרנק.

מרקוס בקדאל, שייסד את אתר החדשות, אמר היום כי ההחלטה לסגור את תיק החקירה היתה צריכה להתקבל כבר מזמן. "כמובן שזה עדיין לא מספיק לנו. אנחנו עדיין מחכים לקבל תשובות ברורות האם היינו יעד למעקב והאזנות במהלך החקירה שנמשכה שלושה חודשים", אמר בקדאל, "ואנחנו רוצים לדעת מי בממשלה ידע על כך ומתי". הוא כינה את החקירה "שיקול דעת מוטעה" ואמר כי הוא מקווה שהניסיונות להרתיע אותם ועיתונאים אחרים שפועלים בנושא של תוכניות מעקב ממשלתיות ושל הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב (NSA) ייפסקו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ