הפקידים בבריסל מנסים לרסן את יחס המדינות לפליטים המגיעים ליבשת

האיחוד האירופי קבע מגבלות חמורות למעצר מבקשי מקלט, במאמץ לשמור על אמות מידה ביחס לאלו שנחלצו מהאלימות במולדתם - אך הותיר בידי המדינות פתח ליד קשה יותר כלפיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בין מהגרים לכוחות הביטחון באי היווני קוס, אתמולצילום: אי־פי

עימותים אלימים פרצו אתמול (שלישי) בקרב 1,500 פליטים ומהגרים שחצו את הים התיכון מטורקיה לאי קוס שביוון בימים האחרונים, בעת שהרשויות העמידו אותם בכניסה לאצטדיון באי - בניסיון להרחיק אותם מהפארקים בהם שהו, ולרשום אותם בצורה מסודרת. השוטרים המעטים שהיו במקום ניסו לעצור את העימות בשימוש במתזי כיבוי אש ובאלות, וגרמו למאות אנשים לברוח מהמקום. בשוודיה, שבצדו השני של האיחוד האירופי, הודיעו אמש הרשויות כי שני מבקשי מקלט אריתריאים נעצרו בחשד שדקרו למוות גבר ואשה בסניף איקאה סמוך לשטוקהולם שלשום. לדברי הרשויות, לא נראה שיש לרצח מניע פוליטי, אולם לא נמצא קשר קודם בין החשודים לנרצחים. עוד נמסר כי שני החשודים התגוררו במרכז למבקשי מקלט, וכי בעקבות האירוע תוגבר הנוכחות המשטרתית במרכזים אלה באזור – כדי למנוע פעולות תגמול.

בכל רחבי האיחוד האירופי מתמודדות הרשויות עם האתגרים שמציב בפניהן גל ההגירה חסר התקדים מדרום וממזרח, שהולך וגובר כשעוד ועוד בני אדם נמלטים מהאלימות המשתוללת במזרח התיכון. מספר שיא של 180 אלף בקשות מקלט הוגשו באיחוד האירופי ברבעון הראשון של 2015 בלבד. ליוון הגיעו בחודש יולי 49,550 מהגרים חסרי אשרות – יותר מכפי שהגיעו ב-2014 כולה. יכולתם של האירופאים להשפיע על גל ההגירה הזה מוגבלת – בעיקר מכיוון שנראה שלאיש אין מזור לתוהו ובוהו המכלה כמעט כל חלקה טובה במזרח התיכון. פתרון אחד הוא לנסות למנוע מהמהגרים לצאת לדרך – בלוב משתפים האירופאים עם הרשויות המקומיות, היכן שהן קיימות, כדי לעצור את המהגרים, ובתקשורת האירופית דווח על מגעים בין בכירים מהיבשת עם אריתריאה כדי לגרום למשטר הרודני שם להדק יותר את הפיקוח על הגבולות. האירופאים גם מתכננים לצאת למבצע צבאי להשמדת הסירות המשמשות את הפליטים לחצות את הים.

היחס לו זוכים הפליטים שמצליחים להגיע לבסוף לשטחי האיחוד משתנה ממדינה למדינה, אולם הפקידים בבריסל קבעו כמה כללי יסוד המהווים מינימום הכרחי לטיפול במבקשי מקלט בשטחי האיחוד. לפי כללים אלה, במרבית המקרים המדינה הראשונה שבה נרשם מבקש המקלט היא המדינה בה הוא יידרש להישאר, לפחות עד שבקשת המקלט שלו תוכר. כך נוצר מצב שמדינות דרום אירופה, בעיקר יוון, איטליה והונגריה, נושאות כיום בעיקר העול של התמודדות עם הפליטים. המצב הביא למתיחות בתוך האיחוד האירופי, כשהיוונים פשוט נמנעים במקרים רבים מלרשום את הפליטים המגיעים לחופיהם, כדי שהם יוכלו להמשיך צפונה. בין האיטלקים לצרפתים נוצר עימות לאחר שהצרפתים סגרו את הגבול בפני מבקשי המקלט המנסים להמשיך מאיטליה הלאה, ומחנות מהגרים פיראטיים צצו לאורך הגבול בין שתי המדינות. בניסיון להקל מעט על המצוקה, מנסים בחודשים האחרונים בבריסל ליישם תוכנית ליישוב מחדש של 40 אלף פליטים. אולם בינתיים לא הושג הקונסנזוס הדרוש ליישום התוכנית, ומאז שהיא הוצגה לראשונה כבר הגיעו לשטחי האיחוד מספר רב יותר של פליטים חדשים.

בצו של האיחוד האירופי מ–2003 נקבעו הכללים לטיפול במבקשי המקלט. בכללים אלה נקבע כי הרשויות במדינות השונות רשאיות לקבוע את מקום המגורים של מבקשי המקלט, ואף להגביל את האזורים אליהם הם רשאים לנוע בתוך המדינה, בתנאי שהגבלה זו מאפשרת חיים תקינים ותואמת את הנחיות הצו. כמו כן נקבע כי הרשויות יכולות, כאשר "הוכח כי הצעד הכרחי מסיבות חוקיות או מסיבות של סדר ציבורי", להורות על מעצר מבקש מקלט, בהתאם לחוק המדינה. כמו כן, הצו אפשר למדינות השונות לקבוע את פרק הזמן בו אסור יהיה למבקשי המקלט לעבוד (בהמשך נקבעה מגבלה של תשעה חודשים על פרק זמן זה ללא עבודה). בהתאם להנחיות הוקמו ברחבי האיחוד האירופי מרכזים שונים למבקשי מקלט – חלקם ממוקמים במרכזי ערים וחלקם באזורים נידחים יחסית, והשוהים במרכזים היו נתונים למגבלות מגוונות, בהתאם להחלטת הרשויות המקומיות והתנאים השונים.

סירה של פליטים סורים סמוך לחופי האי קוס, אתמולצילום: רויטרס

בגרמניה ישנים מאות אם לא אלפי מבקשי מקלט, חלקם על הדשא, במחנה פליטים במרכז ברלין. המחנה קם בפארק מחוץ למשרד הבריאות המקומי, ובו ממתינים הפליטים למיון קליטה ומיון ראשוניים. אולם רבים מהם נשלחים בהמשך למחנות ביערות נידחים. פעילים בארגוני סיוע מספרים כי השוהים במחנות מוגבלים בתנועה לאזור של כ-30 ק"מ מסביב למקום מגוריהם, וכי הם יכולים להגיש בקשה לאישור עבודה, אך זו כמעט תמיד נדחית. בצרפת הרסו הרשויות כמה פעמים מחנות בהם התגוררו פליטים באזור העיר קאלה, ובין השנים 2006 ל-2012 אף יושם במדינה חוק, שאושר שנתיים קודם לכן, המטיל עונש של קנס גבוה או אף מאסר למי שמסייע ישירות למהגר חסר אשרה להישאר במדינה. בדנמרק יזם באחרונה שר ההגירה קמפיין באנגלית הקורא למבקשי מקלט לא לבוא לארצו, ובהונגריה, שקלטה יותר מ-86 אלף מבקשי מקלט מאז תחילת השנה, נכנס לתוקפו חוק המאפשר לרשויות לדחות בקשות מקלט של פליטים שעברו דרך מדינות "בטוחות" בדרכם – כמו סרביה או מקדוניה.

בעקבות משבר ההגירה הגובר, אימץ בסוף יוני האיחוד האירופי צו חדש לגבי היחס למבקשי המקלט. אם בצו הקודם הוקדשה פסקה אחת בלבד למעצר מבקשי מקלט, בצו החדש ישנם יותר משלושה עמודים עם הכללים והתנאים למעצר. הפירוט הרב מעיד על ניסיון של הנהגת האיחוד להתמודד עם העמימות של הכללים הישנים, וההשוואה לצו הקודם מעידה על הבעיות שזיהו הפקידים בבריסל ביחס הקיים למבקשי המקלט ביבשת. העיקרון הכללי העומד בבסיס מעצר מבקשי מקלט לפי הצו החדש הוא שאין להחזיק אדם במעצר מהסיבה היחידה שהוא מבקש מקלט. ההוראות קובעות גם כי כל מעצר חייב להיעשות על בסיס פרטני, לאחר שכל האפשרויות האחרות נשללו, ולעבור ביקורת שיפוטית בהקדם האפשרי. למבקש המקלט גם יוגש סיוע משפטי חינם אם אין באפשרותו להשיגו בעצמו. כמו כן נקבע כי יש לכלוא את מבקשי המקלט במתקנים ייעודיים, ככל הניתן, או להפרידם מעצירים ואסירים אחרים כשאין ברירה. סעיף נפרד מחייב לאפשר לעצורים גישה לאוויר הפתוח. עוד נדרש לאפשר להם ביקורי קרובים וייעוץ משפטי, גישה לחינוך ולפעילויות המתאימות לקטינים, ומשפחות יכולות להתגורר יחדיו, בתנאי פרטיות נאותים. הפקידים בבריסל ראו אף צורך לנסח סעיף נפרד המחייב את חברות האיחוד לתת יחס ראוי למבקשי מקלט "פגיעים או כאלה עם צרכים מיוחדים".

השינויים מעידים על מאמץ כן של הנהגת האיחוד האירופי לקבוע אמות מידה מינימליות ליחס למבקשי מקלט שהצליחו להיחלץ מהאלימות במולדתם. הסעיפים המפרטים את התנאים המאפשרים מעצר מבקש מקלט ברובם עוסקים במעצר עד לבירור זהותו של מבקש המקלט, האם היתה לו זכות להיכנס למדינה או אם הוא כבר מיועד לגירוש בהתאם לכללי האיחוד האירופי. אולם מדיניות האיחוד צריכה להתקבל בקונסנסוס, והעובדה שמנהיגים רבים באיחוד האירופי מאוימים מהתחזקות פוליטיקאים פופוליסטיים המתנגדים להגירה באה לידי ביטוי בסעיף קצר בצו החדש, המאפשר הלכה למעשה חופש פעולה נרחב בהרבה במעצר האסירים. לפי תת סעיף ה' של סעיף 7 בצו, ניתן לעצור מבקש מקלט אם נקבע כי המעצר דרוש "להגנה על הביטחון הלאומי או הסדר הציבורי". בחודש שחלף מאז אישור המדיניות החדשה הגיעו לחופי האיחוד האירופי עוד עשרות אלפי פליטים, ומנהיגים אירופאים שונים מחריפים את הרטוריקה ביחס אליהם. רק שלשום אמר שר החוץ הבריטי פיליפ המונד כי המהגרים מאיימים על אורח החיים האירופי. נותר לראות אם הכללים הנוקשים יחסית שנקבעו במדיניות החדשה יספיקו להגן על מבקשי המקלט מיחס רע ומעצר שרירותי, או שפוליטיקאים ינצלו את הסייגים הקיימים כדי להמשיך למרר את חייהם.

העימותים בקוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ