מסע הלוויה בנוסח הסנדק היכה את רומא בתדהמה

תושבי בירת איטליה קיבלו השבוע תזכורת שלמלחמה בשחיתות יש עוד דרך ארוכה, כשארונו של ויטוריו קאזאמוניקה, "בוס" ממשפחת פשע מוכרת, הובל לכנסייה בכרכרה מפוארת לצלילי "הסנדק"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכרכרה המפוארת, אתמולצילום: רויטרס

תושבי רומא זכו השבוע לתזכורת יוצאת דופן, עד כמה קשה לנתק את הקשר שבין הנעשה בעירם לבין העולם התחתון של איטליה - משפחות המאפיה. הקשר הזה, שברוב המקרים נוגע להטיית מרכזים ולמינויים כאלה ואחרים בשלטון המקומי, התבטא לפתע במלוא עוצמתו ברחובות העיר, ובראוותנות כמעט הוליוודית.

באמצע השבוע מת בגיל 65 ויטוריו קאזאמוניקה, "הבוס" של משפחת קאזאמוניקה, ארגון פשיעה שמרוויח את לחמו בגביית דמי חסות, סחיטה באיומים וההלוואות בריבית. קאזאמוניקה עצמו, כך על פי הודעת העירייה, היה "מושא לחקירות רבות סביב עולם הפשע של רומא" אך לא הועמד לדין. באופן אירוני, ההלוויה התקיימה, יום אחרי שבית משפט קבע כי הדיון בעניינם של 59 נאשמים בחברות במאפיה הרומאית יחל ב-5 בנובמבר. בין המואשמים, בוסים מקומיים ועבריינים בדרגות זוטרות יותר שחברו לפוליטיקאים מקומיים כדי לזכות בחוזים שמנים.

הלווייתו של קאזאמוניקה הפכה במהירות למפגן כוח של המשפחה, אשר כלל את כל הגינונים וסמלי הסטטוס שבהם מתהדרת המאפיה. ארונו של קאזאמוניקה הובל את כנסיית ג'ובאני בוסקו בכרכרה שחורה-מוזהבת עתיקה, אליה נרתמו שישה סוסים שחורים. כמו בסצינה הלקוחה מהסרט, עצרה הכרכרה בפתח הכנסייה ואז לצלילי המוזיקה של הסרט "הסנדק" הוכנס ארונו של "הבוס" פנימה, כשהמוני עלי כותרת אדומים מופלים עליו ממסוק שחג בשמי הכנסייה. על אחת הכרזות שהוצבו בפתח הכנסייה נכתב: "כבשת את רומא, תכבוש את גן עדן". "מלך הרומאים", נכתב באחרת כשלצדה תמונתו של קאזאמוניקה, הקולוסיאום וכנסיית פטרוס הקדוש.

הצילומים ממסע ההלוויה, שבו השתתפו מאות לבושי שחורים, שודרו בכל ערוצי הטלוויזיה והיכו בתדהמה את התושבים. השאלה המרכזית שהעסיקה את כולם, היא כיצד אפשרו הרשויות למסע הלוויה מסוג זה להתקיים באין מפריע?  "לעולם לא עוד. רומא אינה יכולה לעבור השחתה נוספת מצד אלה שרוצים להפוך אותה לסט של הסנדק", אמר מטיאו אורפיני, נשיא מפלגת השלטון הדמוקרטית ברומא. ראש העיר, איניאציו מרינו, אמר כי "העובדה שהלוויות מנוצלות כדי לשלוח מסרים מאפיוזיים – בלתי נסבלת".

ארונו של ויטוריו נישא אל הכנסייה, אתמולצילום: רויטרס
הלווייתו של ויטוריו קאסאמוניקה

רוזי בינדי, נשיאת הוועדה הפרלמנטרית למלחמה בעולם התחתון, אמרה כי "מטריד שהלווייה של אדם שהיה שקוע בחיי הכנופיות עד צוואר יכולה להפוך למופע ראוותני של כוח המאפיה". לדבריה, זו הוכחה שהמאפיה חדרה עמוק אל מסדרונות השלטון ברומא ולכן יש "להכפיל את המאמצים לעקור אותה מהשלטון המקומי". בשמאל האיטלקי פנו לשר הפנים, אנג'לינו אלפאנו, להסביר איך ייתכן שהלוויה כזו התקיימה. "הלוויות שכאלה יכולות להיראות כמו אירוע פולקלוריסטי, אבל המציאות היא שהן שולחות מסר של פטירה מעונש. המאפיה אומרת לכולנו 'אני קיימת ומלאת כוח'. זה לא מקובל בחברה דמוקרטית", כתבו מספר חברי פרלמנט לאלפאנו, מנהיג מפלגת המרכז-ימין החדש (NCD), השותפה בקואליציה של ראש הממשלה רנצי .

בשלהי 2014 נעצרו עשרות פוליטיקאים ואנשי עסקים, בחשד למעורבות בשחיתות ובקשרים עם העולם התחתון ברומא. כחלק מהמאבק בשחיתות הממסדית, מונה לראש המאבק פרקליט הידוע כמי שלחם בעבר במאפיה הסיציליאנית. פרשנים באיטליה הצביעו על האירוניה, שבעוד שקאזאמוניקה זכה לטקס אשכבה בכנסיית ג'ובאני בוסקו, ב-2006 סירבו הרשויות בעיר לקיים טקס דומה באותה כנסייה לפיירג'ורג'ו וולבי, מי שהיה סמל תנועת "הזכות למות" באיטליה. וולבי, שסבל מניוון שרירים ולא היה מסוגל לאכול, לדבר או לנשום בכוחות עצמו, נותק ממכונות ההנשמה לבקשתו, אך הכנסייה הודיעה כי לא תאפשר לקיים לו הלוויה קתולית מכיוון שהדבר יחשב כמתן לגיטימציה להמתות חסד.

אל הכתבה ב"גרדיאן"

סצינת הלוויה של ויטו קורליאונה, "הסנדק"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ