מצבות יהודיות ששימשו לבנייה לאחר השואה נחשפו בנהר ויסלה בוורשה

בשל ירידת גובה הנהר נחשפו המצבות ששימשו אחרי מלחמת העולם השנייה כחומרי בניין לחיזוק גדות הנהר. בנוסף נמצא במים מטוס קרב סובייטי שהתרסק במקום בינואר 1945 ומעולם לא נמצא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבצורת הקשה ששוררת בשבועות האחרונים בפולין הביאה לירידת מי נהר הוויסלה לשפל שלא היה כדוגמתו זמן רב, ולגילוי מצבות של יהודים ששימשו לבנייה בעיר אחרי מלחמת העולם השנייה. בנוסף נמצא במי הנהר מטוס קרב סובייטי ובו גם שרידי צוות המטוס.

בעקבות השפל בגובה המים בנהר התגלו שברי אבנים מגשר פוניאטובסקי, שנבנה על הוויסלה בתחילת המאה ה–20 ופוצץ על ידי הגרמנים ב–1944 כשדיכאו את התקוממות המחתרת הפולנית בוורשה. הגשר נבנה מחדש אחרי המלחמה. "בוויסלה יש אינסוף סודות. הם מצויים בכל מקום", אמר ג'וני דניאלס, מנהל הקרן היהודית "מהמעמקים", שירד לשטח ואסף אתמול (שלישי) מהמים הרדודים בנהר שברי אבנים שעליהן היו כתובות בעברית.

ג'וני דניאלס מחזיק באחת המצבות שנמצאו בנהרצילום: אי־פי

רבים ידעו כי מתחת למים העכורים של הנהר והפלגים שנשפכים אליו מסתתרים שרידים ארכיאולוגיים, אך עד כה אי אפשר היה לחפש אותם. גובה המים בנהר, הזורם לאורך 1,047 ק"מ מהרי בסקידי אל הים הבלטי, הוא כעת הנמוך ביותר מאז שהחלו למדוד אותו בסוף המאה ה–18.

המצבות היהודיות שהתגלו בנהר הן כנראה מבית הקברות ברודנו שברובע פראגה של ורשה. בעבר הוא היה מקום מנוחתם האחרון של 300,000 יהודים, אך רק 3,000 מצבות מצויות בו כיום. השאר נלקחו מהמקום בתקופת המלחמה ואחריה, ושימשו חומרי בניין לחיזוק גדות הנהר.

לפני שבועיים נתקל אדם, שטייל לאורך הנהר, בשברי מצבות שעליהן היו מילים בעברית ואתמול הוא לקח לשם את דניאלס. התברר כי בינתיים אחדות מהן סולקו מהמקום, על אף שכמה שברים עדיין נמצאו על קרקע הנהר. דניאלס מקווה כעת לקחת לשם סטודנטים כדי שיערכו חיפושים יסודיים יותר ויחזירו לבית הקברות כל מה שיימצא. "זו היסטוריה יהודית שקבורה בוויסלה", הוסיף.

צילום: אי־פי

ביום ראשון נמצאו שרידיו של מפציץ סובייטי בנהר בזורה, אחד הפלגים שנשפכים אל הוויסלה, סמוך לכפר קמיון שבמרכז פולין. החלקים הועברו למוזיאון בווישוגרוד הסמוכה לבדיקה והחיפושים אחר חלקים נוספים יימשכו בסוף השבוע.

ז'ג'יסלאב לשצ'ינסקי, מנהל המוזיאון, אמר לסוכנות אי־פי כי במקום התגלו חלקי מדים סובייטיים, מצנח, צווארון של מעיל עשוי מעור כבש, חלקים ממגפיים, אקדח TT של טייס, ציוד רדיו וכן תחמושת רבה. המילים על לוח הבקרה של ציוד הרדיו כתובות באותיות קיריליות.

לשצ'ינסקי אמר כי המטוס ככל הנראה נפגע והתרסק בינואר 1945. הוא טס בגובה נמוך, התרסק על הקרח העבה שכיסה את הנהר ושקע במים. באותה תקופה הצבא הגרמני נסוג לכיוון ברלין והצבא האדום רדף אחריו. "עד כה, גובה המים לא אפשר לחפש בנהר, ואף אחד לא היה מוכן להיכנס לתוך הביצה הזאת", הוסיף.

דוברת שגרירות רוסיה בוורשה, ולריה פרז'ינסקאיה, אמרה שהיא סבורה כי התגלית חשובה מאוד וניתן יהיה לזהות את אנשי צוות המטוס באמצעות המספרים על השברים ואחר כך להביאם לקבורה. כ–600,000 חיילים בצבא האדום נהרגו במלחמת העולם השנייה על אדמת פולין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ