משטרת גרמניה חוקרת חשד להצתה של מעון למבקשי מקלט ממערב לברלין

בשריפה איש לא נפגע, אולם המקום נשרף כליל. נבדק חשד להצתה במקלט אחר בדרום המדינה. הדליקה פרצה סמוך להפגנות שקיימו ימנים קיצונים באזור נגד מבקשי מקלט

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

משטרת גרמניה הודיעה כי היא חוקרת חשד להצתה מכוונת היום (שלישי) של אולם בית ספר ממערב לברלין שהיה אמור לשמש כמקלט זמני עבור כ–130 מבקשי מקלט. לדברי החוקרים, המקום נשרף כליל, אולם איש לא נפגע. בי־בי־סי דיווח כי השריפה החלה זמן לא רב אחרי שימנים קיצונים הפגינו באזור נגד מבקשי המקלט במדינה.

אתמול הוצת בניין נוסף שהיה מיועד לשכן מבקשי מקלט בעיירה וייסאך אמטאל בדרום המדינה. המשטרה חוקרת גם שם חשד להצתה מכוונת.

כבאים בזירת ההצתה בבית הספר ממערב לברלין, היוםצילום: אי־פי

מוקדם יותר גינתה הקאנצלרית אנגלה מרקל את ההפגנות האלימות נגד מבקשי המקלט שאירעו בעיירה היידנאו במזרח גרמניה לא רחוק מדרזדן בסוף השבוע. בעימותים שפרצו בהפגנות אלה נפצעו 31 שוטרים. המשטרה נאלצה לפזר את המתעמתים בגז מדמיע ובגז פלפל לאחר שמאות מפגינים השליכו אבנים ובקבוקים לעברה. כמה פעילי שמאל קיצוני שערכו הפגנת נגד התעמתו גם הם עם פעילי הימין.

מרקל תיארה את התנהגותם של הפעילים הימנים הקיצונים בהיידנאו כ"מבישה" ו"מעוררת שאט נפש" ואמרה כי היא תבקר במקום מחר. בעקבות ההפגנות, שנמשכו יומיים, תגברה המשטרה את האבטחה במרכז חדש שנפתח למבקשי מקלט בעיירה.

מספר התקיפות נגד מבקשי מקלט ומהגרים זרים במדינה עלה באופן חד השנה, למרות שמדובר עדיין במספר נמוך יחסית, כ–200.

העימותים בהפגנות נגד מבקשי המקלט בהיידנאו, בסוף השבועצילום: רויטרס
מפגינים בהיידנאו נגד מבקשי מקלטצילום: רויטרס

היום פונה מטה המפלגה הסוציאל־דמוקרטית בברלין לאחר שהתקבל איום על פצצה שהוטמנה במקום. עדיין לא ידוע מי עומד מאחורי האיומים, אולם מחיפוש שנערך בבניין לא נמצא שום מטען חשוד. גורמים במפלגה אמרו כי הם קיבלו איומים רבים מפעילי ימין קיצוני אחרי שיו"ר המפלגה וסגן הקאנצלרית סיגמר גבריאל ביקר בהיידנאו אתמול.

היום אישרה הממשלה כי היא תבחן את בקשות המקלט של רוב המהגרים הסורים שהגיעו אליה, גם אם הם נכנסו לאירופה באופן לא חוקי. בעמוד הטוויטר הרשמי של ממשלת גרמניה נכתב היום כי לצורך יישום ההחלטה היא משעה את אמנת דבלין של האיחוד האירופי, שלפיה מבקשי מקלט יכולים להגיש את הבקשות שלהם אך ורק במדינה הראשונה החברה באיחוד אליה הגיעו קודם. הרשויות הודיעו כי עד סוף שנת 2015 צפויה גרמניה לקלוט 800 אלף מבקשי מקלט.

במסיבת עיתונאים ביום חמישי שעבר בברלין הזהיר שר הפנים הגרמני תומאס דה מייזר כי "עקרון התנועה החופשית ביבשת ללא דרכונים (אמנת שנגן) עומד בסכנה" נוכח שטף המהגרים שזורמים למדינות האיחוד האירופי דרך מדינות הבלקן. הוא הדגיש כי גרמניה רוצה לראות שורה של צעדים שימנעו ממהגרים לנוע ברחבי אירופה ללא בדיקות, כגון: יצירת "אזורי המתנה" ביוון ובאיטליה, הגדרה משותפת ואחידה למונח "מבקש מקלט", הגדרה משותפת ואחידה למונח "מדינה בטוחה", מתן תמריצים למדינות בטוחות המוכנות לקלוט שוב את אזרחיהן ופעולה משותפת נגד רשתות ההברחה לאירופה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ