לראשונה: נסיך מונאקו התנצל על גירוש יהודים בשואה

באיחור של 73 שנה, מודה הנסיכות באחריותה לסבל שנגרם ליהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה. "הם באו לבקש מקלט ואנחנו לא הגנו עליהם", אמר הנסיך אלבר. "זה היה באחריותנו"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

באיחור של 73 שנה, נסיך מונאקו אלבר השני התנצל אמש (חמישי) על כך שארצו גירשה עשרות יהודים למחנות השמדה של הנאצים בתקופת השואה. זו ההכרה הפומבית הראשונה של הנסיכות באחריותה לסבל שנגרם ליהודים בתקופת מלחמת העולם השנייה.

"לומר את זה היום זה להכיר בעובדה. לומר את זה היום, ביום הזה, לפניכם, זה לבקש מחילה", אמר הנסיך בנאום שנשא לפני הרב הראשי של מונאקו ויהודים אחרים, בהם סרג' וביאטה קלרספלד, ציידי נאצים וחוקרי שואה שעודדו את אביו, הנסיך רנייה השלישי, לבחון את תפקידה של הנסיכות במהלך המלחמה.

בנאומו תיאר אלבר את מעשיה של משטרת מונאקו במהלך מלחמת העולם השנייה כאשר יהודים באו לבקש מקלט לאחר שנרדפו בידי הנאצים, ונדחו. על פי הדו"ח הממשלתי שהושלם השנה, כ-66 יהודים רוכזו בלילה שבין ה-27 ל-28 באוגוסט, 1942, על ידי המשטרה וגורשו מהמדינה. רק תשעה מהם שרדו.

במהלך נאומו חשף הנסיך אלבר אנדרטה בבית הקברות של מונאקו עליה נחרתו שמות היהודים שגורשו משטח הנסיכות במלחמה.

הנסיך אלבר לצד האנדרטה שחשף עם שמות היהודים שגורשו מארצוצילום: אי־פי

מונאקו היתה ניטרלית בתחילת המלחמה, אך מאוחר יותר נכבשה על ידי איטליה, ולאחר מכן על ידי גרמניה. בדו"ח מפרטת הממשלה כיצד כמה דמויות מוכרות במונאקו ניסו להגן על היהודים בנסיכות, אך כשלו, בעיקר בשל לחצים גוברים מצד השלטונות הצרפתיים ששיתפו פעולה עם הנאצים.

הנסיך אלבר הוסיף בנאומו: "אנחנו מחויבים להעביר מסר... נשים, גברים וילדים שביקשו אצלנו מקלט, ברחו מהרדיפות בצרפת. הם באו אלינו במצוקתם במחשבה שימצאו מדינה ניטרלית, ואנחנו לא הגנו עליהם, זה היה באחריותנו".

נשיא הקונגרס היהודי-אירופי, ד"ר משה קנטור, אמר כי הוא מקדם בברכה את דבריו של הנסיך ואת "הרצון של הנסיכות לבחון כראוי את תפקידה במהלך הימים החשוכים של הכיבוש הנאצי", כלשונו. קנטור הוסיף כי "אין מגבלת זמן על חרטה אמיתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ