משרד התרבות הפולני: "בטוחים ב-99% שנמצאה רכבת הזהב הנאצית"

בהודעתו של ראש מחלקת השימור נאמר כי תמונות שצולמו במכ"ם חודר-קרקע אישרו כי הרכבת, שנעלמה במלחמת העולם השנייה והכילה אוצרות ונשק, אכן הוסתרה במנהרה בדרום המדינה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

התפתחות דרמטית בפרשת רכבת הזהב הנאצית, שנמצאה החודש בפולין. ראש מחלקת השימור במשרד התרבות הפולני, פיוטר ז'וכובסקי, אמר היום (שישי) במסיבת עיתונאים כי הוא בטוח ב-99% שנמצאה הרכבת ההיסטורית, שנעלמה לפני תום מלחמת העולם השנייה ונשאה אוצרות וכלי נשק. 

 משרד התרבות הפולני הוסיף כי הרכוש שיימצא על הרכבת יוחזר לבעליו או ליורשיו החוקיים, אם יימצאו. שני האנשים שדיווחו על מיקומה של הרכבת, דרשו בתמורה 10% משווי הרכוש שיימצא עליה. משרד התרבות מסר כי תימצא הדרך לתגמל אותם על כך. 

האתר הפוטנציאלי שבו הוחבאה הרכבת בפולין, היוםצילום: אי־פי

לפי המידע שמסר, הרכבת נמצאת במנהרה אי שם בין הק"מ ה-61 ל-65 על הקו שמחבר בין הערים וואובז'יך וורוצלב בדרום-מערב פולין. 

שני האנשים שטענו החודש כי מצאו את הרכבת צילמו אותה באמצעות מכ"ם חודר-קרקע, והעבירו את הצילומים לרשויות. "קיבלתי תמונות באיכות טובה, שמראות את הרכבת", אמר.

לפי המידע החדש, שני האנשים - פולני וגרמני, שזהותם לא פורסמה - קיבלו את המידע על מקום הימצאה של הרכבת מאדם אחר, שהשתתף בנסיונות להסתיר אותה בזמן מלחמת העולם השנייה, וגילה להם את מיקומה לפני שמת. 

ראש מחלקת השימור במשרד התרבות הפולני, פיוטר ז'וכובסקי, היוםצילום: אי־פי

מיקומה לא פורסם בתקשורת, אך הרשויות מסרו כי הוא ידוע לעירייה וכי הממשלה והצבא הפולני יעסקו באבטחת האזור. בינתיים, בזמן שחלף מאז הפרסום הראשון על מציאת הרכבת, החלה "בהלה לזהב" באזור, ואנשים רבים עוסקים בניסיון לאתר אותה ולזכות בשלל.

ז'וכובסקי הוסיף, כי לא ידוע עדיין מה יש ברכבת, אך ייתכן שהיא מכילה פריטים בעלי ערך, כמו זהב, פריטי אמנות, תכשיטים ומסמכים. לצד זאת, הוא  הזהיר כי היא עלולה להכיל גם חומרים מסוכנים, כמו ציוד צבאי וחומרי נפץ. הוא ביקש מהתושבים להיזהר ולהימנע מלצאת למבצעי חיפוש בעצמם. 

אורכה של הרכבת אמור להיות כמאה מטרים. "מה היא מכילה הוא בגדר סוד גדול, אבל ברכבות דומות בתקופה ההיא השתמשו לשינוע דברים חשובים מאוד. העובדה שהיא משוריינת, היא סימן לכך שהיא מכילה משהו חשוב", אמר.

הקונגרס היהודי העולמי קרא בתגובה להשיב כל דבר ערך שיימצא על הרכבת לבעליו המקוריים או ליורשיהם. "במידה שיתברר שהחפצים על הרכבת נגנבו מיהודים שנשלחו למותם, זה מהותי שכל האמצעים יינקטו על מנת שהפריטים יושבו לבעליהם החוקיים", מסר מנכ"ל הקונגרס, רוברט סינגר. "אנחנו מקווים מאוד שהרשויות בפולין יעשו את הצעדים ההכרחיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ