דיווחים סותרים: ייתכן ש"רכבת הזהב" שמסעירה את העולם תישאר בגדר אגדה אורבנית

משרד התרבות הפולני הצהיר כי הרכבת, ועליה אוצר, נמצאה כמעט בוודאות, כעת מגיעה ההכחשה. אך אזור המציאה לכאורה ממשיך להיות מאובטח וארגונים יהודיים דורשים ממשלת פולין השבת רכוש

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחת המנהרות שנחפרו על ידי הנאצים באזור שבו לפי הדיווחים נמצאה הרכבתצילום: רויטרס

לאחר שביום שישי דיווח משרד התרבות הפולני כי "רכבת הזהב" הנאצית "נמצאה ב-99%", הפרשה ממשיכה להסעיר את המדינה ולהתכסות במעטה של שמועות. דיווחים סותרים על קיומה של הרכבת לצד השערות דימיוניות על תכולתה ודרישות לקבל את האוצר שנמצא או לא נמצא בה - הציפו את פולין מאז סוף השבוע.

היום (שני) כינסו הרשויות של פרובינציית שלזיה התחתית של פולין מסיבת עיתונאים בעיר וורוצלב, בה סתרו את הדיווח הנלהב של משרד התרבות אודות מציאתה של הרכבת. מושל הפרובינציה תומאש סמולאז' אמר כי העדויות החדשות על מיקומה של הרכבת "אינן חזקות מאחרות שהתקבלו בעשורים הקודמים". עמדה דומה הציג ראש עירית ולבז'יך רומן שלמיי שאמר בראיון לתחנת הטלוויזיה TVN24: "זו לא הפעם הראשונה וקרוב לוודאי שגם לא האחרונה, שיתקבל סימן לתגלית מדהימה באזור שלנו". 

שתי ההתבטאויות סותרות את דברי סגן שר התרבות הפולני, שסיפר ביום שישי, כי ראה צילומי רדאר תת-קרקעי שתיעדו את הרכבת שאורכה מאה מטרים, ולפי הסיפורים הוסתרה בידי הנאצים ב-1945, עם נסיגתם מפולין. חרף הדיווחים הסותרים, הרשויות מאבטחות את השטח בו נמצאה או שלא נמצאה הרכבת, הממוקם ביער סמוך לגבול עם צ'כיה, ואף ביקשו עזרה מהצבא הפולני במאמצי האבטחה.

בתוך כך, בתקשורת העולמית הוצגו דיווחים שונים, שאינם מאומתים, על השלל שכביכול נמצא ברכבת. לצד זהב, תכשיטים, יצירות אמנות וכלי נשק, דווח כי ייתכן והרכבת נושאת גם לוחות מ"חדר הענבר" המפורסם - שממוקם בארמון ברוסיה. החדר נבנה בתחילת המאה ה-18 וחלקו נבזז על ידי חיילים גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה ולא נמצא עד היום.

גם הפניות בנושא מצד ארגונים יהודיים גברו. לאחר שבסוף השבוע דרשה לילי הבר, יו"ר פורום יוצאי פולין בישראל, כי פולין תעשה מאמץ לזהות את הבעלים של האוצר, שוגר אתמול מכתב בנושא מאיל"ר – ארגון יהודי עולמי להשבת רכוש - אל ראשת ממשלת פולין, אווה קופץ'.

הארגון הציע להקים ועדה משותפת, שתורכב מנציגי הממשלה הפולנית ונציגי איל"ר, ותבחן את מקורה של תכולת הרכבת. "שמענו בעניין רב על גילויה לכאורה של רכבת המצויה במנהרה תת-קרקעית בעיר ולבז'יך שבפולין. כפי שידוע לממשלתך, הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר), נחשב כנציגו החוקי והמוסרי של העם היהודי באשר לתביעות להשבת נכסים יהודיים שנלקחו בתקופת השואה במדינות הקומוניסטיות לשעבר במזרח אירופה" - לשון המכתב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ