משבר הפליטים באירופה: הונגריה ובולגריה שוקלות לרכוש גדרות ביטחון כמו בגבול ישראל-מצרים

שתי המדינות החברות באיחוד האירופי בוחנות אפשרות לרכוש את הגדרות כדי להרתיע פליטים. לדברי איש עסקים ישראלי, הרגישות הפוליטית ביבשת לנושא עלולה לעכב את המהלך

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

הונגריה ובולגריה בוחנות את האפשרות להקים גדרות ביטחון לאורך גבולותיהן, בדומה לגדר שישראל בנתה בגבולה עם מצרים, לצורך התמודדות עם משבר הפליטים. לדברי איש עסקים ישראלי, שתי המדינות החלו לברר את האפשרות לרכוש גדרות ביטחון כמו אלה שישראל בנתה.

שתי המדינות, החברות באיחוד האירופי, פועלות בימים אלה לתגבר את אמצעי ההגנה בגבולותיהן כדי להרתיע את הפליטים, שנמלטים ברובם מאזורי מלחמה ומבקשים לעבור למדינות עשירות יותר, בעיקר לגרמניה.

גדר הביטחון בגבול מצרים. עלולה להכעיס בכירים באיחודצילום: אליהו הרשקוביץ

עם זאת, בניית גדרות בגובה חמישה עד ששה מטרים, שבהן יותקנו מצלמות וחיישני תנועה ובראשן יהיה תיל, עלולה לעורר זיכרונות מתקופת המלחמה הקרה ולהכעיס בכירים באיחוד האירופי.

בכירים בבולגריה ובהונגריה מסרו כי בימים אלה מתנהלות שיחות על גדרות הביטחון. "אני מניח שזה המצב, משום ששיתוף הפעולה בין משרדי הפנים והביטחון (של ישראל ובולגריה) הם אינטנסיביים מאוד", אמר רייקו פפלאנוב, סגן שגריר בולגריה בישראל. "אין ביכולתי למסור כעת פרטים, אך אני סבור שאנחנו משתמשים בניסיון הישראלי ככל האפשר". משרד הסחר והחוץ של הונגריה מסר מצדו כי אין בכוונתו למסור פרטים בנושא.

איש העסקים הישראלי מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הסכמים לא צפויים להיחתם בעתיד הקרוב בין המדינות, לדבריו בעיקר בשל בעיות תקציביות והרגישות הפוליטית השוררת באיחוד האירופי בנושא הקמת גדרות שמטרתן למנוע חדירת פליטים מסוריה, עיראק, לוב ומקומות אחרים. "כל המדינות מעוניינות בפתרונות ורואות שהטכנולוגיות שלנו רלוונטיות", אמר הגורם. "אך הן זקוקות גם לסיוע של האיחוד האירופי והן לא מקבלות אותו".

הנציבות האירופית הודיעה כי היא מתנגדת להקמת גדרות, אך הוסיפה שכל מדינה צריכה להחליט בעצמה כיצד להגן על גבולותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ