מרקל: שטף הפליטים ישנה את גרמניה בשנים הקרובות

בעוד גרמניה מפנה מיליארדי אירו לקליטת הפליטים, קראה הקאנצלרית לאיחוד האירופי "להטיל את כובד משקלו". בקיעים ראשונים בקואליציה הגרמנית. צרפת ובריטניה יקלטו 20 אלף פליטים

רויטרס, גרדיאן ו"הארץ"
רויטרס, גרדיאן ו"הארץ"

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, אמרה היום (שני) כי שטף הפליטים "ישנה את גרמניה" בשנים הקרובות והדגישה כי "על אף שארצה מוכנה לקבל אנשים, על האיחוד האירופי להטיל אל כובד משקלו". בנאום בברלין הודתה מרקל למתנדבים ולאזרחים הרבים שמסייעים לפליטים ומקבלים אותם בסבר פנים יפות ואמרה כי הם "מציירים תמונה שבה אנו יכולים להתגאות". היא הוסיפה כי הממשלה תאיץ את תהליך בדיקת בקשות המקלט ואת הפרויקטים לשיכון הפליטים.

מרקל הפכה בימים האחרונים ל"גיבורת הפליטים", בכך שאפשרה לכ-20 אלף מבקשי מקלט להיכנס לגרמניה מהונגריה, אחרי שזו סגרה את גבולותיה. עם זאת, לא כולם בגרמניה מקבלים את צעדי הקאנצלרית והתבטאויותיה בברכה ובקואליציה השמרנית שלה נוצרים סדקים ראשונים. המפלגה הבווארית הקטנה "האיחוד הנוצרי-סוציאליסטי" (CSU), המתפקדת בימים כתיקונם כמפלגת בת של המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) של מרקל, תקפה את הקאנצלרית ואמרה כי היא "משדרת מסר שגוי ליתר אירופה".

שר הפנים של בוואריה, יואכים הרמן, האשים את הממשלה הפדראלית בכך שהיא מקדמת מדיניות שלא קיבלה את אישור מדינות המחוז, וכי אלה יידרשו להתמודד עם ההשלכות. ראש ממשלת בוואריה, הורסט סיהופר, אמר כי בכוונתו להעלות את העניין בשיחותיו בברלין. "אין חברה שיכולה להתמודד עם משהו כזה. הממשל הפדראלי צריך תוכנית", אמר.

על פי הערכות, עד סוף השנה יבואו לגרמניה 800 אלף פליטים ומבקשי מקלט. באוגוסט לבדו נרשמו במדינה 100 אלף מבקשי מקלט. היום הודיעה גרמניה על הגדלת תקציב הסיוע למשבר הפליטים בשישה מיליארדי אירו. הרשויות המקומיות יקבלו תוספת של שלושה מיליארד אירו על מנת שיוכלו לקלוט את שטף המהגרים, שחלקם כבר נקלטו וחלקם צפויים להגיע בימים ובשבועות הקרובים. שלושה מיליארד אירו נוספים יועברו להוצאות הממשלה עצמה בנושא, כמו קצבאות למשל.

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, אמר היום כי ארצו תקבל לשטחה 24 אלף פליטים מהמלחמה בשנתיים הקרובות, כחלק מהתוכנית שמגבש האיחוד האירופי ליישוב מחדש של 120 אלף מבקשי מקלט. "זו חובתה של צרפת לקלוט פליטים שנמלטו מסכנה וממלחמות. זהו משבר דרמטי וכבד, אבל ניתן להשתלט עליו וזה מה שנעשה", אמר. 

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הודיע בצהריים כי ארצו תקלוט 20 אלף פליטים סורים מהמחנות הסמוכים לגבול בטורקיה ובירדן בחמש השנים הקרובות. הודעתו של קמרון משקפת את שינוי העמדה הנוקשה שבה החזיקה בריטניה מאז פרץ משבר הפליטים. בנאום בפרלמנט אמר קמרון כי "מחובתה המוסרית של בריטניה לפועל. ניתן עדיפות לילדים ויתומים. הפליטים יזכו ל'הגנה הומניטרית' של חמש שנים עם הגעתם לבריטניה".

ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן, הפציר היום באיחוד האירופי לסייע כלכלית לטורקיה ולמדינות נוספות שאינן חברות בו, כדי שיוכלו להתמודד עם המשבר, והדגיש כי הפליטים שממשיכים מטורקיה לאירופה "רוצים לחיות כמו גרמנים ואין לכך שום קשר לביטחון". בפגישה עם דיפלומטים הונגרים לגלג אורבן על מנגנון המכסות שמבקש האיחוד האירופי להחיל ואמר כי הונגריה היא "הכבשה השחורה העומדת מול מנהיגי אירופה ויתר המדינות שבעדר". לדבריו, למנגנון המכסות אין משמעות שכן באירופה קיים חופש תנועה ולכן לא ניתן יהיה לאכוף אותו. "איך זה בדיוק יעבוד? מישהו חשב על זה?", תהה אורבן. 

שר ההגנה של הונגריה, צ'בה הנדה, הודיע אחר הצהריים על התפטרותו בתום ישיבה של המועצה לביטחון לאומי שדנה בשטף המהגרים. אורבן קיבל את ההתפטרות והציע את התפקיד לאישטוון סימיצ'קו, חבר מפלגת השלטון הימנית Fidesz.

בתוך כך הודיעה אתמול אוסטריה כי תסגור מחדש את הגבול עם הונגריה, דרכו עברו עשרות אלפי פליטים לגרמניה וכי היא מתכננת להפסיק את צעדי החירום שבהן נקטה. בשבוע שעבר, לנוכח שטף הפליטים, הודיעה אוסטריה שהיא עוצרת את הבידוק בגבולותיה כדי להקל על הפליטים להיכנס. אחד הגורמים שהניעו את ווינה לנקוט צעדי חירום אלו היה פרסום תמונתו של הפעוט הסורי איילאן כורדי, שגופתו נשטפה לחוף הים בבודרום לאחר שטבע למוות עם אחיו ואמו בניסיון להגיע ליוון.

אוסטריה הגיעה בימים האחרונים להסכמה עם גרמניה על השעייה זמנית של חוקי האיחוד האירופי המחייבים את הפליטים להירשם כמבקשי מקלט במדינה הראשונה אליה הם מגיעים. היא תאפשר לפליטים לעבור דרכה ישירות לגרמניה, היעד הנכסף של רובם, מבלי למלא טפסים רשמיים. קאנצלר אוסטריה, ורנר פיימן, אמר כי ההחלטה לסגור את הגבול התקבלה לאחר "שיחות אינטנסיביות" עם מרקל ואורבן. "הבהרנו עוד קודם כי זה רק מצב חירום שבו אנחנו חייבים לפעול באנושיות ובמהירות. סייענו ליותר מ–12 אלף שהיו במצוקה קשה", אמר פיימן. "עכשיו עלינו להחזיר את המצב בהדרגה, צעד אחר צעד, לשגרה, בהתאם לחוק", הוסיף.

האו"ם התריע היום כי ארגוני הסיוע ההומניטאריים שלו נמצאים על סף של פשיטת רגל ולא מסוגלים לספק את הצרכים הבסיסיים של מיליוני בני אדם באזורי סכסוך במזרח התיכון, באפריקה ושל הנמלטים לאירופה. "אנחנו מרוששים", אמר נציב הפליטים של האו"ם, אנטוני גטארס לגרדיאן. כתוצאה מכך החליטה גרמניה להרחיב את רשימת המדינות שנחשבות "לבטוחות" ושלאזרחיהן אין עילה מוצדקת לבקשת מקלט, ולהכניס אליה גם את קוסובו, אלבניה ומונטנגרו. הרשימה כבר כוללת את סרביה, מקדוניה ובוסניה. כך יוכלו המדינות שמקבלות מבקשי מקלט להתרכז בסיוע לאזרחים מסוריה, עיראק ואפגניסטאן שסובלות ממלחמות ממשיות בשטחן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ