גם לפני שהמוות יפריד ביניהם: האפיפיור הכריז על הקלות לביטול נישואי קתולים

בצעד שנועד להחזיר מאמינים קתולים, שהתייאשו מהכנסייה, לשורותיה, הכריז פרנסיסקוס על שורה של תקנות שיקלו על זוגות לבטל את נישואיהם ויטשטשו את הפער בין אמונת הכנסייה למציאות בשטח

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

האפיפיור פרנסיסקוס הכריז היום (שלישי) על הקלות שיינתנו לזוגות קתולים המבקשים לסיים את נישואיהם באופן רשמי, שינוי שנועד להפוך את ההליך שנחשב בעיני רבים למסובך ויקר מדי, לפשוט הרבה יותר.

תחת התקנות החדשות, הליך ביטול הנישואים יהיה מהיר יותר במקרים שבהם אף אחד מבני הזוג לא מתנגד לבקשה. עד כה, בתיקים כאלה נדרשו להחליט שני שופטים שונים מבית הדין הקתולי. כעת, בהליך כולו, שמפוקח על ידי בישופים מקומיים, יפסוק רק שופט אחד. בנוסף, תחת החוקים החדשים השימוע יהיה חייב להתקיים בתוך 30 ימים מרגע הגשת הבקשה לביטול הנישואים והזוגות לא יידרשו לחכות תקופת המתנה ארוכה כפי שהיה עד עתה.

פרנסיסקוס מברך זוגות נשואים טריים, השנהצילום: אי־פי

האפיפיור גם הנחה בישופים קתולים לקבל את הזוגות המבקשים לפרק את נישואיהם וש"זנחו את האמונה בכנסייה", בסבר פנים יפות יותר מבעבר. רשויות הדת המקומיות יתבקשו להקים ועדות מיוחדות שאליהן יוכלו לפנות הזוגות. החוקים החדשים יאפשרו לבישופים המקומיים להקים ועדות שימוע שידונו בתיקים בנושא זה, ויכללו שלושה חברים, רצוי כמרים. עם זאת הבישוף יוכל למנות אליה לפחות שני חברים מבית הדין הקתולי.

האפיפיור כתב את התקנות החדשות בשתי איגרות רשמיות מטעם האפיפיורות, המוכרות בשמן הלטיני "מוטו פרופריו". בצעד זה, מבקש פרנסיסקוס להפוך את הכנסייה הקתולית לרחומה יותר ונגישה לצרכי הקתולים, עם זאת הוא עדיין לא רוצה להיתפס כמי שמעודד גירושין.

הסוגייה הרגישה של ביטול הנישואים בנצרות הקתולית גרמה לרבים מהמאמינים לנטוש את הכנסייה, שתחת חוקיה הנישואים לא ניתנים להפרה והגירושין אינם מוכרים. ואולם, בהתאם למגמת העלייה בשיעורי הזוגות המתגרשים ברחבי העולם, גם בקהילה הקתולית מתגרשים זוגות רבים מדי שנה, במיוחד בעולם המערבי, והפער בין המציאות בשטח לבין האמונה של הכנסייה נתפס כתמוה ומוזר בעיני רבים.

קתולים רבים ציפו לראות מה יעשה פרנסיסקוס בנושא שעלה לדיון נרחב תחת השאלה האם הכנסייה צריכה להתיר לקתולים גרושים או כאלה שנישאו בשנית להשתתף בטקסים דתיים, כמו אכילת לחם הקודש. בעבר הציעה הכנסייה הקתולית כי ביטול הנישואים יתקיים רק במקרה שבו הנישואים יוכרזו כלא תקפים לאחר שהבעל או האשה יוכיחו שהאיחוד ביניהם נכשל משום שלא הצליחו למלא אחר דרישות מסוימות. באוגוסט 2014, מינה האפיפיור ועדת בדיקה שתבחן מה הדרך הטובה ביותר לתקן את ההליך המסורבל ובתחילת השנה הודיע כי הוותיקאן החל בבדיקה מחודשת של יחס הכנסייה למאמינים שנישואיהם התפרקו.

אחדים מהבכירים ביותר בכנסייה, ובעיקר מועצת הבישופים הגרמנים, מעוניינים בהקלה בכללים, כדי שקתולים גרושים יוכלו לשוב לשורות הכנסייה גם אם התחתנו מחדש. ואולם, השמרנים הודפים דעות אלה בצורה נחרצת, וטוענים כי האיסור לפרק נישואים הוא צו אלוהי, ולכן לא ניתן לפתוח אותו לדיון מחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ