גרמניה משכנת מבקשי מקלט באתר שבו שכן מחנה עבודה נאצי

אתמול פורסמו תמונות של מבקשי מקלט שגרים באחד ממחנות המשנה של בוכנוולד. ראש העיר במקום הבהיר כי המבנים נבנו לאחר המלחמה: "אי אפשר להפוך לטאבו כל אתר מהתקופה הנאצית"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

21 מבקשי מקלט גרים כבר כמה חודשים במבנים השוכנים באתר בו פעל מחנה עבודה נאצי במלחמת העולם השנייה, ליד העיר הגרמנית דורטמונד. העיתון הבריטי "דיילי מייל" פירסם אתמול (שישי) תמונות של כמה ממבקשי המקלט, בהם כאלה שהגיעו מאריתריאה ומאלג'יריה, ושוכנו באתר בעודם ממתינים לדיון בבקשתם למקלט בגרמניה

הידיעה על הכוונה לשכן את מבקשי המקלט במקום פורסמה עוד בינואר בתקשורת הגרמנית, ועוררה ביקורת. כעת, כשגל הפליטים בשיאו וגרמניה נערכת לקליטת 800 אלף פליטים, פירסם העיתון הבריטי את תמונותיהם וסיפוריהם של מבקשי המקלט ששוכנו במקום, לצד תמונות של המחנה מתקופת השואה, והציף מחדש את הדיון בנושא.

הפליטים שוכנו בתחומי העיר שוורטה, שם פעל בין אפריל 1944 לינואר 1945 מחנה עבודה בשם "שוורטה-מזרח", שהיה אחד ממחנות-המשנה של מחנה הריכוז הגדול בוכנוולד, השוכן 350 ק"מ מזרחית משם. 700 אסירים בני לאומים שונים עבדו במחנה בשיא פעילותו תחת עיניהם הפקוחות של אנשי הס"ס. היום יש במקום אתר זיכרון קטן. במחנה בוכנוולד ובמחנות-המשנה הרבים שלו נאסרו בזמן מלחמת העולם השנייה כ-250 אלף איש בני לאומים שונים, בהם אלפי יהודים. כ-55 אלף מהם נרצחו שם. 

בינואר, כשהתקשורת הגרמנית דיווחה על התוכנית לשכן במקום את מבקשי המקלט, תהה העיתון הגרמני "די צייט" "האם זה רעיון טוב, לשכן פליטים במקום הטעון הזה"? נציגים מפלגת השמאל "די לינקה" הגדירו את התוכנית "צינית" וטענו כי היא משכיחה את ההיסטוריה. מנגד, בעירייה המקומית, שבתחומה גרים 45 אלף איש, טענו כי אין להם ברירה שכן קופת העיר מרוששת ומספר הפליטים שילש עצמו מאז 2011 ואין לעיר מקום הולם להקצות להם.

ראש העיר, היינריך ביקליהר, טען כי המבנים בהם שוכנו הפליטים נבנו אחרי המלחמה. לטענתו, תצלומי אוויר מוכיחים כי הצריפים המקוריים בהם גרו אסירי המחנה נהרסו כבר בשנות ה-50 ובמקומם נבנו מבנים חדשים. "לא גרו כאן עובדי כפייה ולא אנשי ס"ס", אמר. את תצלומי האוויר, עם זאת, לא הציג לתקשורת. "אנחנו לא יכולים להפוך לטאבו את כל האתרים מהתקופה הנאצית", אמר.  

במסיבת העיתונאים שכונסה בינואר, צויין עוד כי לאחר השואה פעל במקום גן ילדים וסטודיו של אמנים ובשנות ה-90 אף שוכנו שם פליטים שנמלטו מהמלחמה ביוגוסלביה. האנס-ברנד מרקס, גרמני שמסייע לפליטים במקום, אמר אז כי "לאנשים (הפליטים, ע"א) לא אכפת מההיסטוריה של המקום. יש להם דאגות אחרות לגמרי". בכתבה ב"דיילי מייל" רואיין אחד הפליטים ששוכנו באתר, אשר אמר: "זה טוב עבורי". פליט אחר אמר: "טוב כאן. לרבים אחרים אין אפילו את זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ