בתמיכת הצעירים ובניגוד לדעת המנגנון המפלגתי: סוציאליסט נבחר למנהיג הלייבור

ג'רמי קורבין התקשה לגייס את הקולות הדרושים כדי להצטרף למרוץ אך התמיכה בו גברה לקראת יום הבחירות. לפני ניצחונו אמרו בכירים בלייבור כי אם ייבחר יפעלו להדחתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ג'רמי קורבין נבחר היום (שבת) למנהיגה החדש של מפלגת הלייבור בבריטניה. בחירתו של המועמד הסוציאליסט לעמוד בראש המפלגה שהפסידה בבחירות בבריטניה השנה, עשויה להגביר את הסיכויים לעזיבתה של בריטניה את האיחוד האירופי.

קורבין, אשר התקשה בתחילה לגייס את מספר הקולות הדרוש כדי להצטרף באופן רשמי למרוץ להנהגת המפלגה, הפתיע רבים כשזכה לתמיכתם של פעילים רבים, בפרט צעירים. כשעלתה האפשרות שקורבין ינצח בבחירות לראשות המפלגה פורסמו סקרים לפיהם הוא לא יוכל לנצח בבחירות הכלליות בבריטניה, ואף על פי כן הצביעו עבורו רבים מפעילי הלייבור.

לאחר ההכרזה על זכייתו הודה קורבין לפעילים שבחרו בו ואמר כי התקשורת לא הבינה כיצד מצביעים צעירים חושבים ומרגישים בבריטניה. לדבריו, מצביעים אלו תויגו ככאלו שאינם מתעניינים בפוליטיקה, אך אין כך הדבר. המועמד הנחשב לאנטי-ממסדי הוסיף כי צעירי בריטניה חשים דחייה מהאופן שבו הפוליטיקה מתנהלת כיום.

עם זאת, בניגוד לתמיכה שממנה נהנה בקרב צעירי הלייבור, במעגל הפנימי של המפלגה הביעו התנגדות למועמדותו של קורבין, ובכירים בלייבור טענו כי בחירה בקורבין תהפוך את מפלגתם לכזו שלא ניתן לבחור בה. לפני כחודשיים הודיעו בכירים כי לא יכהנו בממשלת צללים תחת קורבין, ושלא לציטוט, ציינו כי אם יזכה יפתחו מיד במהלך להדחתו.

בנוסף, קורבין הצביע "לא" במשאל עם שנערך ב-1975 בנוגע להעמקת שילובה של בריטניה בכלכלת אירופה, ומתח ביקורת על אופן התנהלותו של האיחוד האירופי כיום. כעת חוששים רבים כי משמעות בחירתו היא שמיליוני מצביעי לייבור יצביעו "לא" במשאל העם על הישארותה של בריטניה באיחוד האירופי, אשר צפוי להיערך עד סוף 2017.

קורבין, בן 66, אמר לפני שנבחר כי הצטרף להתמודדת על ההנהגה כדי להגדיל את מגוון הדעות בדיון הציבורי, אך לא ציפה לנצח. קורבין הביס במרוץ שני שרים לשעבר מטעם הלייבור- איווט קופר ואנדי בורנהאם, ואת ליז קנדל, הנחשבת למייצגת המדיניות שקידם ראש הממשלה לשעבר מטעם הלייבור, טוני בלייר. קורבין זכה ב-59.5 אחוזים מהקולות בסיבוב הבחירות הראשון, בפעם ניכר על כל שאר המתמודדים.

המתמודד המחזיק בדעות מצדה השמאלי של המפה הפוליטית, ידוע בניסיונו הפרלמנטרי העשיר ובהיסטוריה ארוכה של הצבעות נגד מפלגתו שלו בנושאים שונים. קורבין ניצח במרוץ לראשות המפלגה כשהבטיח להגדיל את ההשקעה הממשלתית בציבור וקרא להלאמה של חלקים נרחבים מהכלכלה הבריטית. הוא היה ידוע מאז ומעולם כמבקר חריף של ישראל, ומשתייך לחלק בשמאל הבריטי שתמיד העדיף את רוסיה (ובעבר ברית המועצות) על פני ארה"ב, קרא להתפרקות מנשק גרעיני ולפרישה מברית נאט"ו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ