על רקע העלייה במספר הפליטים: גרמניה מטילה מגבלות חירום על גבולותיה

ביקורות בגבול אוסטריה ייערכו בהתאם לסעיף מיוחד באמנת המעבר החופשי של האיחוד; 4,330 פליטים עוכבו בגבול סרביה על ידי משטרת הונגריה

אי-פי, רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי, רויטרס וניו יורק טיימס

גרמניה תטיל מגבלות חירום על מעברי הגבול שלה על רקע העלייה הניכרת במספר הפליטים הנכנסים לתחומה, כך אמר היום (ראשון) שר הפנים הגרמני תומאס דה מייזר. מגבלות החירום יוטלו על מעברי הגבול בין גרמניה לאוסטריה, זאת לאחר שקיבלה גרמניה המוני פליטים בזרועות פתוחות, ואף קראה לחברות האיחוד האירופי לנהוג כמותה.

"גרמניה מטילה מגבלות זמניות על מעברי הגבול עם שאר מדינות האיחוד", אמר דה מייזר במסיבת עיתונאים. "מטרת האמצעים הללו היא להגביל את הזרימה לגרמניה ולדאוג להסדרת כניסתם של בני אדם למדינה". שר הפנים הוסיף כי צעד יוצא דופן זה דרוש בין היתר בשל צרכים ביטחוניים. 

פליטים ואנשי כוחות הביטחון הגרמניים בתחנת הרכבת המרכזית במינכן, היוםצילום: אי־אף־פי

בעיתון האוסטרי "קרונן צייטונג" דווח כי המשטרה תערוך בדיקות במעברי הגבול כדי "לבדוק מיידית מי זכאי למקלט". צעדי החירום צפויים לאפשר לגרמניה לדחות אזרחים ממדינות הבלקן ואזורים נוספים, אשר תושביהם אינם נמלטים ממלחמה או רדיפות. עם זאת, הכרזתה של ממשלת גרמניה נשענת על סעיף מיוחד ב"אמנת שנגן" מ-1985, שבה נקבע כי מעברי הגבול בין מדינות האיחוד האירופי יהיו פתוחים למעבר חופשי ולא תיערך בהם ביקורת דרכונים. על פי הסעיף, רשאיות חברות האיחוד להטיל מגבלות על מעברי גבולות, תחת התנאי שיהיו זמניים בלבד.

שר הפנים של גרמניה הדגיש כי ברלין תמשיך לדבוק בקווים המנחים את האיחוד האירופי ואת מדיניותה בדבר ההגנה על פליטים, וציין שכללי הסכם דבלין - לפיו על פליטים להירשם במדינה הראשונה אליה הגיעו באיחוד - עדיין תקפים. לדבריו, מדינות האיחוד אינן יכולות להסתפק ברישום פליטים שנכנסו לתחומן, ועליהן לבדוק את בקשותיהם. מוקדם יותר היום הבהיר כי פליטים שייקלטו באירופה בהתאם לתוכנית נציבות האיחוד האירופי, לא יורשו לבחור בעצמם אילו מדינות ייקלטו אותם.

שר הפנים קרא להקמתו של "אזור המתנה" בגבולותיה של אירופה ביוון, איטליה והונגריה, היכן שפליטים יירשמו וימתינו עד שיתברר איזו מדינה תקלוט אותם. בנוסף ציין דה מייזר כי קיים התייעצות עם בכירי ביטחון ב-16 המדינות המרכיבות את גרמניה לפני שקיבל את ההחלטה להטיל את מגבלות החירום, ויידע את מקבילו באוסטריה בנושא. המגבלות על מעברי הגבול יוטלו באופן זמני.

בתגובה להחלטת גרמניה הודיע אתמול ראש ממשלת צ'כיה, בוהולסב סובוטקה, כי ארצו תגברה את נוכחות המשטרה בגבול עם אוסטריה. לדברי סובוטקה הצעד ננקט "כדי לוודא שהחוקים באזור שנגן (בתחום המדינות החתומות על אמנת שנגן) אינם מופרים". 

מלבד דרך עבור גרמניה להתמודד עם מספר הפליטים הגדל בתחומה, שר הפנים אמר כי מגבלות החירום הן ניסיון מצד גרמניה להפעיל לחץ על חברות האיחוד לקלוט פליטים. תוכנית המכסות של נציבות האיחוד לקליטת פליטים ביבשת צפויה לעלות לדיון בפגישת שרי הפנים של האיחוד האירופי שתתקיים מחר.

נציבות האו"ם לפליטים הודיעה בתגובה להודעת גרמניה כי על האיחוד האירופי להימנע מיצירת חוקים שונים בכל מדינה בנוגע למעברי הגבול, זאת כדי שלא להכניס אלפי פליטים "ללימבו משפטי". בנציבות הדגישו כי פגישתם של שרי הפנים של האיחוד מחר היא "קריטית".

הודעתו של שר הפנים התקבלה בעוד שבכירים במשטרת גרמניה אמרו כי קרוב ל-16 אלף פליטים הגיעו למינכן ביומיים האחרונים. על פי דיווח ברשת החדשות בי-בי-סי, רק היום הגיעו למינכן יותר מ-13 אלף פליטים. מתחילת החודש הגיעו בסך הכל לעיר כ-61 אלף פליטים. אתמול אמר סגן קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי מדינתו נמצאת "בקצה יכולותיה", זאת על רקע תחזיות כי 800 אלף פליטים ייכנסו לתחומה השנה.

ככל הנראה, הגידול הניכר במספר הפליטים שהגיע למינכן בימים האחרונים הוא תוצאה מהקשחת מדיניותה של הונגריה בגבולה עם סרביה. פרשנים טוענים כי זהו מאמץ אחרון של פליטים רבים לחצות את הגבול, בטרם יוצבו בפניהם מכשולים חדשים. בהתאם לכך, היום דווח כי מספר הפליטים שהגיעו להונגריה דרך נתיב הבלקן הגיע לשיא חדש, זאת בעוד שהממשלה בראשות ויקטור אורבן עומדת לפתוח במבצע חסר תקדים להידוק הבקרה על גבולות המדינה.

מהמשטרה המקומית נמסר כי 4,330 פליטים עוכבו אתמול בגבול על ידי הרשויות – כ-700 יותר מאשר ביום שישי. בסוף השבוע הודיע אורבן כי החל מהשבוע הבא תנקוט משטרת הונגריה בצעדים תקיפים יותר נגד גל הפליטים. אורבן ציין כי פליטים שינסו לחצות את גבול סרביה-הונגריה "יעצרו באופן מיידי". מחרתיים צפויים להיכנס לתוקפם חוקים ההופכים את חציית הגבול הלא חוקית לעבירה פלילית בהונגריה. בנוסף לחקיקה החדשה, מנסה הממשלה לסיים בהקדם האפשרי את הקמתה של גדר לאורך גבולה עם סרביה. יש הטוענים כי הידוק הגבולות בנתיב הבלקן אך ורק ייצור נקודות לחץ במעברי גבול אחרים בדרך לאירופה.

הדיונים בקרב הסגל הדיפלומטי הבכיר של האיחוד האירופי מתקיימים על רקע טרגדיות נוספות על נתיב הפליטים לאירופה. היום הודיעו הרשויות ביוון כי 34 בני אדם, בהם 15 ילדיםֿ, טבעו לאחר שסירת המבריחים שבה הפליגו התהפכה בדרום-מזרח הים האגאי. האירוע התרחש היום, זמן קצר לפני עלות השחר, אל מול חופי האי היווני פארמאקוניסי. על פי הודעת הרשויות, 68 פליטים חולצו מהים ו-30 נוספים הגיעו בכוחות עצמם אל האי.

בנוסף, אוסטריה הודיעה כי המשטרה המקומית חילצה 42 בני אדם, בהם חמש נשים ושמונה ילדים ממשאית קירור סמוך לגבול גרמניה. מהמשטרה נמסר כי הפליטים נמצאו אתמול בבוקר במשאית בתחנת רענון סמוך לכביש המהיר A8 על ידי שוטרים שחיפשו אחר מבריחים. חילוץ הפליטים מזכיר מקרה דומה מהחודש שעבר, אז מצאה משטרת אוסטריה את גופותיהם של 71 פליטים שננעלו במשאית קירור, לא הרחק מגבול הונגריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ