רויטרס

דוברת משטרת גרמניה הודיע היום (חמישי) כי מספר הפליטים שנכנסו אתמול לגרמניה הוכפל ועומד על 7,266 בני אדם. הדוברת, ג'ודית טואל אמרה כי רוב הפליטים נקלטו לאחר שחצו את גבול גרמניה־אוסטריה והוסיפה כי ביום שלישי לוו על ידי המשטרה 3,442 פליטים.

במקביל הודיעה משטרת קרואטיה כי 5,650 פליטים נכנסו למדינה ביממה האחרונה, לאחר שהונגריה סגרה את גבולה עם סרביה ומנעה מהם להגיע דרכה ללב אירופה. לדברי המשטרה הפליטים נכנסים מכמה מעברי גבול. היא הוסיפה כי השוטרים רושמים אותם ומעבירים את הפליטים למרכזי קליטה מסביב לבירת זגרב. עם זאת, היא הבהירה כי היא מסוגלת להתמודד רק עם כמה אלפי פליטים, אך לא עם עשרות אלפים. הצלב האדום בקרואטיה הודיע כי הוא נערך לקראת קליטתם של עוד אלפים שיגיעו למדינה.

שוטרים קרואטים בגבול עם סרביה לשם הגיעו אלפי פליטים צילום: אי־אף־פי

שר הפנים הקרואטי אמר כי ארצו שוקלת לנקוט צעדים נוספים בהתאם למספר הפליטים שיגיעו לשטחה. "המשטרה שולטת באופן מלא בגבול, אולם אם מספר הפליטים שמגיעים מסרביה ימשיך לעלות, נצטרך לשקול את צעדינו מחדש כדי להתמודד עם המצב", אמר השר ראנקו אוסטויץ' במהלך ביקור במזרח המדינה אתמול. הוא לא פירט, אבל הבהיר כי על האיחוד האירופי לסייע ולהתמודד עם "אזורים חמים" שאליהם מגיעים הפליטים לפני שהם חוצים לקרואטיה.

גם בולגריה נערכת לקראת הגעה של פליטים לגבולותיה. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי גורם רשמי בסופיה הודיע שהמדינה שולחת לפחות 1,000 חיילים לגבולה המשותף עם טורקיה.

אתמול נרשמו עימותים בגבול הונגריה־סרביה בין שוטרים הונגרים לבין פליטים שנותרו מחוץ לגדר ולא הורשו להיכנס למדינה. השוטרים ירו גז מדמיע וסילוני מים לעבר פליטים שניסו לחצות את הבריקדות ואת הגדר שהקימה הונגריה. קבוצה של פליטים, רובם ממדינות המזרח התיכון, אף ניסתה לפרוץ את המחסומים ומשטרת הונגריה הודיעה כי היא עצרה 29 בני אדם, בהם "טרוריסט לא מזוהה".

העימותים בגבול הונגריה-סרביה, אתמולצילום: רויטרס
שוטרים הונגרים עוצרים פליטים שחצו את הגבול מסרביה, אתמולצילום: אי־אף־פי

המשטרה מסרה כי חלק מהפליטים הצטיידו בצינורות ובמקלות וכי השוטרים "נוקטים פעולות חוקיות ופרופורציוניות כדי להגן על הגבול ההונגרי ועל גבול האיחוד האירופי". לדברי מקור ביטחוני בהונגריה, לפחות 20 שוטרים ושני ילדים נפצעו. בתגובה לתקרית הזהיר ראש ממשלת סרביה, אלכסנדר ווייצ'יץ', כי אם האיחוד האירופי לא יגיב למעשיה של הונגריה ולא "יגרום לה להתנהג לפי הסטנדרטים האירופיים - סרביה תמצא דרך להגן על גבולותיה ועל הערכים האירופים".

מזכ"ל האו"ם, באן קי־מון, אמר אף הוא כי הוא נדהם מהיחס ההונגרי כלפי הפליטים בגבול הסרבי. שר החוץ ההונגרי אמר כי המדיניות של האיחוד האירופי ביחס לפליטים נכשלה והונגריה נוקטת בצעדים אלטרנטיביים. לדבריו, כמה מהתגובות הבינלאומיות לעימותים שאירעו אתמול הם "מוזרים ומפתיעים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ