משבר הפליטים: קרואטיה סגרה מעברי גבול עם סרביה

סגירתם של כמעט כל מעברי הגבול חוסמת את הנתיב הרגלי האחרון שנותר לפליטים אל האיחוד האירופי. הונגריה פרסמה סרטון הפונה למהגרים: לא כדאי לכם לבוא אלינו

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

קרואטיה הודיעה היום (שישי) כי לא תוכל עוד לרשום בהתאם לחוקי האיחוד האירופי פליטים שנכנסו אליה, וכי היא תכוון אותם לעבר המדינות השכנות - בעיקר הונגריה - על מנת שימשיכו משם במסעם מערב. אלפי פליטים נכנסו למדינה מאז יום רביעי, לאחר שהונגריה חסמה את גבולה עם סרביה - הנתיב הרגלי המרכזי למדינות האיחוד האירופי - ואיימה בעונש מאסר על מי שיחצה את הגדר באופן לא חוקי.

"איננו יכולים עוד לרשום ולארח את האנשים הללו", אמר ראש ממשלת קרואטיה, זוראן מילאנוביץ', במסיבת עיתונאים בבירה זאגרב. "הם יקבלו מזון, מים וסיוע רפואי, ולאחר מכן הם יכולים להמשיך בדרכם. על האיחוד האירופי לדעת שקרואטיה לא תהפוך מוקד להגעת מהגרים. יש לנו לב, אך גם יש לנו ראש", הוסיף.

פליטים צועדים בשדות בקרואטיה, היוםצילום: אי־פי
סרטון שפרסמה הונגריה במטרה להרתיע מהגרים מלהיכנס לשטחה

שעות לאחר הודעתו, החלה קרואטיה להסיע פליטים לעבר הגבול עם הונגריה. 19 אוטובוסים ועליהם פליטים חצו את הגבול אל ברמנד, הונגריה, ושם הועלו על אוטובוסים הונגריים.

החלטה של קרואטיה הובילה לתגובות זועמות מצד שכנותיה, הונגריה וסלובניה. שר החוץ ההונגרי אמר כי התנהגותו של ראש ממשלת קרואטיה ביחס למשבר הפליטים "פתטית", והוסיף בהצהרה כי על ראש הממשלה "לומר היכן הוא טעה במהלך ההכנות להגעת המהגרים, ומדעו קרואטיה לא היתה מסוגלת לטפל בהם לאחר יום אחד". לדבריו, במקום לציית לחוקי האיחוד האירופי, קרואטיה מעודדת אלפי מהגרים לחצות את הגבול באופן בלתי חוקי - דבר המוגדר כעת עבירה בהונגריה.

ממשלת סלובניה האשימה את קרואטיה בהפרת חוקי האיחוד האירופי ואמנת שנגן, ומסרה כי המשטרה נערכת לקראת הגעתם הצפויה של מהגרים רבים בעקבות הצעד. המשטרה בסלובניה ריססה גז פלפל לעבר 500 פליטים שניסו לחצות את הגבול מקרואטיה. הפליטים ניסו לחצות קו של 50 שוטרים שחסמו את מעבר הגבול.

הגעתם של 17,000 פליטים בתוך שלושה ימים - רבים מהם חצו דרך שדות וחלקם חמקו מהמשטרה - יצרה נטל כבד עבור קרואטיה, אחת המדינות הפחות משגשגות באיחוד האירופי, במשבר המפלג את 28 חברותיו הנאבקות להתמודד עמו. מאות אלפי בני אדם עשו את מסעם דרך הבלקן במטרה להגיע למדינות אהעשירות יותר בצפון ובמערב היבשת, במיוחד גרמניה, הנערכת לקבל 800 אלף מבקשי מקלט בשנה הקרובה.

הונגריה פעלה על דעת עצמה השבוע כשחסמה את גבולותיה עם סרביה, צעד שהותיר אלפי מהגרים ברחבי הבלקן בחיפוש אחר נתיבים חלופיים. בעקבות כך, מצאה עצמה קרואטיה, שדרכה עובר אחד הנתיבים המעטים לעבר גרמניה העוקף את הונגריה, מוצפת בזרם גדול של פליטים. 

הלילה חסמה משטרת קרואטיה שבעה מתוך שמונה מעברי הגבול שלה עם סרביה - צעד המעלה את החשש כי הנתיב הרגלי האחרון של מהגרים אל מערב אירופה הופך למבוי סתום. רק מעבר הגבול המרכזי בבז'קובו, על הכביש המהיר בין בלגרד לזאגרב, נותר היום פתוח לתנועה. שר הפנים, רנקו אוסטוז'יץ', אמר כי אם המשבר יימשך, יהיה זה "עניין של זמן" עד שהגבול ייחסם לחלוטין, אף שגם ראש הממשלה הביע ספק כי צעד זה ימנע ממהגרים להיכנס למדינה. 

שוטרים כינסו מהגרים רבים בתחנת הרכבת טוברניק שבצד הקרואטי של הגבול עם סרביה, שם כמה אלפים העבירו את הלילה תחת השמיים הפתוחים. כמה המשיכו במסעם והגיעו לסלובניה במהלך הלילה. רבים עשו זאת כשחצו דרך שדות, או בנסיעה ברכבת. בשל המצב סלובניה עצרה את כל תנועת הרכבות בקו המרכזי מקרואטיה. שלא כמו קרואטיה, סלובניה חברה באמנת שנגן, המאפשרת מעבר חופשי בין מדינותיה. 

"אנחנו כל כך מותשים", אמרה היקמט, פליטה מסוריה בת 32 שרגליה חשופות, סמוך לגבול הקרואטי עם סרביה. כמו רבים אחרים, היא הגיעה אחרי מסע ממושך בים ולאחר מכן במדינות הבלקן. היא סיפרה כי נסעה במשך חודשיים עם בנה והוסיפה: "תסתכלו עלי. אני רק רוצה להגיע למקום בו נהיה בטוחים".

לפי נתונים שפרסם היום הארגון הבינלאומי להגירה, מספר שיא של 473,887 פליטים ומהגרים חצו את הים התיכון בדרכם אל אירופה מתילת 2015, בהם לפחות 182 אלף סורים - כמעט 40%. נתונים אלה מייצגים עליה של כמעט 9,000 בני אדם מההערכות שמסר הארגון ביום שלישי השבוע. עם זאת, הארגון מסר כי קצב העלייה במספר הפליטים החוצים את הים התיכון הואט. ביום שלישי, מסר הארגון כי מספר הפליטים קפץ ביותר מ-32 אלף מיום שישי שעבר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ