השמרנים הודו במפלתם: מפלגת השלטון סיריזה ניצחה בבחירות ביוון

הניצחון בבחירות הוא זריקת עידוד לאלכסיס ציפראס, אשר נתון לביקורת גוברת מאז שיא משבר החוב והסכמתו לקבל את תנאיו הנוקשים של האיחוד. סיריזה תקים ממשלה עם מפלגת הימין "היוונים העצמאיים"

ד־פ־א ורויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי סיריזה לאחר פרסום התוצאות, היום באתונהצילום: רויטרס

מפלגת השמאל "סיריזה" ניצחה בבחירות ביוון שנערכו היום (ראשון), זאת לאחר ספירת כ-99% מהקולות. משרד הפנים הודיע כי סיריזה זכתה ב–35.47% מקולות המצביעים, ואילו המפלגה השמרנית "ניאה דמוקרטיה" (הדמוקרטיה החדשה) קיבלה 28.09% מהקולות. על פי תוצאות אלו תקבל סיריזה 144 מ–300 המושבים בפרלמנט, והשמרנים יחזיקו ב–76 מושבים.

הניצחון בבחירות הוא זריקת עידוד לראש הממשלה לשעבר ציפראס, אשר נתון לביקורת ציבורית גוברת מאז שיא המשבר במשא ומתן על חבילת החילוץ של האיחוד האירופי, והסכמתו לקבל את תנאיו הנוקשים של האיחוד, על אף שהבטיח להילחם נגד מדיניות הצנע.

אלכסיס ציפראס לאחר פרסום התוצאות, היום באתונהצילום: אי־פי

לאחר פרסום התוצאות אמר ציפראס כי הערב הוא "ניצחון גדול". מנהיג מפלגת השמרנים, ונגליס מימראקיס, הודה בהפסדו ואמר כי הרכבתה של ממשלה נמצאת כעת בעדיפות עליונה. "תוצאות הבחירות נראות סופיות בכך שסיריזה ומר. ציפראס מובילים", אמר מימראקיס לעיתונאים. "אני מברך אותו וקורא לו להקים את הממשלה שלה אנו זקוקים".

דובר מפלגת סיריזה אמר כי מפלגתו הגיעה להסכמה עם מפלגה הימין "היוונים העצמאיים" (ANEL), אשר עמה חלקה בעבר את השלטון. מוקדם יותר נמסר כי הממשלה החדשה תקום בתוך שלושה ימים, אולם זמן קצר לאחר מכן מסר הדובר כי הממשלה העתידית תורכב מסיריזה והיוונים העצמאיים.

מבין 19 מפלגות שהתמודדו היום בבחירות צפוית שמונה להיכנס לפרלמנט לאחר שזכו בלפחות 3% מהקולות הדרושים לכך. מלבד סיריזה וניאה דמוקרטיה, זכו השחר הזהוב (ימין קיצוני) ב-6.99%, פאסוק (סוציאל־דמוקרטים) ב-6.28%, ק־ק־א (קומוניסטים) ב-5.55%, היוונים העצמאיים (שמרנים) ב-3.69%, טו פוטאמי (מרכז) ב-4.09% התאגדות המרכז (מרכז) ב-3.43% ואילו כל השאר ב-6.41%.

תושבי יוון יצאו היום להצביע בפעם השלישית השנה, לאחר שראש הממשלה לשעבר אלכסיס ציפראס התפטר מתפקידו בחודש שעבר. פעמיים הצביעו היוונים בבחירות הכלליות לפרלמנט, ופעם נוספת השתתפו היוונים במשאל עם על עמדתו של ציפראס במשא ומתן על תנאי חבילת החילוץ של האיחוד האירופי. במשאל העם זכה ציפראס לתמיכת רוב היוונים, אך בסופו של דבר נכנע ללחץ האיחוד וקיבל את תנאיו. לאחר קיץ סוער שבו הגיעה יוון לסף פשיטת רגל וכמעט עזבה את גוש האירו, אמר מנהיגה של מפלגת סיריזה כי עליו לחדש את המנדט שניתן לו על ידי העם כדי להמשיך לכהן בתפקידו. 

סיריזה ניצחה באופן גורף בבחירות שנערכו בתחילת השנה. רבים מתושבי יוון בחרו בה בזכות הקו המתנגד למדיניות הצנע של האיחוד האירופי אותו קידמה. עם זאת, סקרים שנערכו לפני הבחירות חזו שוויון בין סיריזה למפלגה השמרנית. אף אחת מהמפלגות לא ציפתה לזכות במספיק קולות כך שתוכל לאחוז בשלטון ללא שותפות קואליציוניות.

מצביעים באתונה, היוםצילום: אי־אף־פי

ציפראס, בן 40, ויריבו מהמפלגה השמרנית מימראקיס, בן 61, התמודדו היום על התפקיד שהמכהן בו יאלץ להתמודד עם משבר הפליטים המחריף והניסיון להעביר רפורמות כלכליות כואבות. ציפראס קרא היום לתושבי יוון לאפשר לו להמשיך בתפקידו: "היום, העם היווני יעניק מנדט של המשכיות ויציבות ויאפשר ממשלה חזקה עם אופק של ארבע שנים". ראש הממשלה לשעבר הוסיף כי "זהו מה שארצנו צריכה. אך המנדט יהיה גם עבור ממשלה שתילחם באותה נחישות למען זכויותיו של העם, לא רק באירופה אלא גם במדינה עצמה".

ביוון ישנם כ–9.84 מיליון מחזיקי זכות בחירה, ועל אף שהאוכלוסייה הבוגרת מייצגת חלק גדול מהכוח האלקטורלי, לפני הבחירות ראו רבים במתנדנדים צעירים ובנשים מצביעים שעשויים להשפיע על התוצאה ולהפוך את המרוץ לצמוד. עם זאת, על רקע עייפותם של מצביעים רבים מהמערכת הפוליטית וההסכמה הכללית בין המפלגות הגדולות בנוגע לתנאיה של חבילת החילוץ, אמרו היום פרשנים כי מספר המצביעים בבחירות היה קטן באופן יחסי. עם זאת טרם התקבלו נתונים מדויקים על מספר המצביעים בפועל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ