אחרי בוכנוואלד, גרמניה משכנת פליטים גם בדכאו

עשרות פליטים וחסרי בית שוכנו במתחם שהיה חלק ממחנה הריכוז, בו הועסקו יהודים בעבודות כפייה. ראש העיר הגן על ההחלטה: "המבנים משמשים למטרה חברתית בעלת משמעות"

עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת

גרמניה משכנת עשרות פליטים וחסרי בית במבנים שהיו חלק ממחנה הריכוז דכאו ליד מינכן. העיתון הבריטי "גרדיאן" פרסם בסוף השבוע את סיפורו של פליט מאפגניסטאן, שהגיע לגרמניה ומתגורר כעת במתחם שהיה חלק ממחנה עבודה הצמוד למחנה הריכוז, אשר כונה "גינת צמחי המרפא". במלחמת העולם השנייה הועסקו במקום יהודים בעבודות כפייה.

כשנשאל אם הוא מוטרד מההיסטוריה של ביתו החדש, השיב האיש: "אני רק רוצה גג מעל הראש שלי". שכנתו, שהיגרה לגרמניה מרומניה, אמרה: "איפה עוד אוכל לגור עם שלושת ילדיי? ברחוב? זה עדיף. מה לעשות".

פליטים סמוך לתחנת הרכבת במינכן, החודשצילום: אי־פי

במחנה דכאו נאסרו במלחמת העולם השנייה כ–200 אלף בני אדם וכמה עשרות אלפים מהם נרצחו. מנהלת אתר הזיכרון במחנה דכאו, גבריאלה המרמן, לא רואה בחיוב את הפתרון שמצאו בעיר לבעיית הפליטים. "זה לא מסביר פנים במיוחד לשכן פליטים במקום שמסמל עינויים ומוות", אמרה, "המקום היה אחד ממחנות העבודה הגרועים ביותר של דכאו. במיוחד יהודים ואסירים דתיים עבדו שם, כדי להכשיר את האדמה ולטעת בה צמחי מרפא. העבודה ברובה היתה בחוץ, ושיעור התמותה היה עצום".

לפני כמה ימים שבה המרמן מישראל, שם השתתפה בהלווייתו של אורי חנוך, ניצול השואה שעמד בראש עמותת ניצולי דכאו ומת החודש.

ראש עיריית דכאו, פלוריאן הרטמן, הגן על ההחלטה לשכן במקום פליטים וחסרי בית. "המבנים בגן צמחי המרפא משמשים לשיכון אנשים שלא יכול להרשות לעצמם דירה במחירי השוק. הם האנשים הפגיעים ביותר בחברה שלנו. בדרך הזו, המבנים, עם המטען ההיסטורי שלהם, משמשים למטרה חברתית בעלת משמעות", אמר לגרדיאן.

דכאו הוא אתר הזיכרון השני ממלחמת העולם השנייה בו משכנת גרמניה פליטים. בעיר שוורטה, שם פעל מחנה עבודה שהיה אחד ממחנות המשנה של "בוכנוולד", גרים היום כ-20 פליטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ