מועצת אירופה ביטלה את ההמלצה לאסור ניתוחי מילה בילדים

כעת ממליצה המועצה למדינות היבשת להתיר את קיום המנהג כדי לשמור על חופש הדת. משמעות שתי ההמלצות - הקודמת והנוכחית - היא סמלית בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מועצת אירופה ביטלה את המלצתה לאסור ניתוחי מילה בילדים, וממליצה כעת למדינות היבשת להתיר את קיום המינהג הדתי העתיק כדי לשמור על חופש הדת. האספה הפרלמנטרית של המועצה, בה חברים נציגים מעשרות מדינות, אימצה אתמול ברוב גדול את ההחלטה החדשה. תוקפה של ההמלצה לאסור מילה בילדים היה סמלי והצהרתי, וכך גם תוקפה של ההמלצה החדשה להתיר את המילה.

לפי ההחלטה, מותר לקיים טקסי מילה בילדים, פרקטיקה הנפוצה בקרב מוסלמים ויהודים כאחד, אם הם מבוצעים בידי אדם מוסמך, בתנאים רפואיים ובריאותיים הולמים ולאחר שהורי הילד קיבלו מידע על הסכנות שכרוכות בהליך. ההורים אף יתבקשו, במסגרת ההחלטה החדשה, לשקול את טובת הילד לפני קבלת ההחלטה על עריכת המילה. "יש לאפשר לקהילות הדתיות חופש דת בלי הפרעה ובלי אפלייה וקיום אמונתם באופן פומבי וחופשי, בהתאם לטקסים שלהן", נכתב בהחלטה.

לפני שנתיים, באוקטובר 2013, התקבלה במועצה החלטה הפוכה, שהביעה "דאגה" מניתוחי המילה בילדים, וקראה למדינות אירופה לחוקק חוקים שיגבילו את ההליך. חברותיה נימקו אז את ההחלטה בצורך לשמור על "זכות הילדים לשלמות גופנית", והתייחסו לטקסי המילה כריטואל דתי שפוגע בגוף הילד כמו מילת נשים.

בשנתיים שחלפו מאז פעלו חברי כנסת, בהם היו"ר יולי אדלשטיין, לשינוי ההחלטה. "אני שמח שמאבקה העיקש של כנסת ישראל ושל חברי הכנסת הרבים, יהודים ומוסלמים, שהשתתפו בפגישות רבות עם חברי מועצת אירופה וקיימו מסעות הסברה בנושא ביוזמת הכנסת ובשיתוף משרד החוץ, רבנים וקהילות יהודיות, נשא פרי", נכתב בהודעה שאדלשטיין פירסם היום. "למן הרגע הראשון היה ברור שהמלצתה של מועצת אירופה היא שערורייתית, בלתי הגיונית ופוגעת באופן בוטה בחופש הדת של רבים. אני מקווה שלא נידרש בעתיד להיאבק על זכויות אלמנטריות כמו נושא הברית מילה", הוסיף.

לצד האישור לביצוע ניתוחי מילה, קראה המועצה למדינות אירופה להימנע מחקיקה האוסרת על נשים מוסלמיות לכסות את פניהן ברעלה ומכזו המונעת ביצוע שחיטה כשרה - שני נושאים דתיים נוספים הנמצאים במחלוקת ביבשת. האספה הפרלמנטרית של מועצת אירופה פועלת מאז 1949. יושבים בה 318 פרלמנטרים מ-47 מדינות באירופה. חשיבותה של ההחלטה היא סמלית והצהרתית בלבד והיא אינה מחייבת. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ