בן 15 נדון בבריטניה למאסר עולם באשמת טרור

הנער, הנאשם הצעיר ביותר בממלכה בקשר לטרור, הורשע בתכנון עריפת ראשם של שוטרים שעמדו להשתתף במצעד צבאי באוסטרליה. הוא הושפע מהג'יהאד ונעצר לאחר שעורר חשד בבית ספרו

סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיבן ארלנגר, ניו יורק טיימס

נער בן 15, ככל הנראה הנאשם הצעיר ביותר שהורשע בבריטניה בקשר לטרור, נידון בסוף השבוע למאסר עולם. הנער, שהורשע בתכנון עריפת ראשם של שוטרים שעמדו להשתתף במצעד צבאי באוסטרליה לציון קרב גליפולי, ירצה חמש שנות מאסר לפחות, וישוחרר רק כשייקבע כי הוא אינו מסוכן עוד. השנה צוין יום השנה המאה לקרב, שבו נהרגו חיילים אוסטרלים וניו זילנדים רבים.

שמו של הנער, תושב העיירה בלקברן שבאנגליה, לא פורסם מחמת גילו הצעיר. הנער אשר תואר בבית המשפט כ"מארגן ויועץ" הודה בחודש יולי בבית משפט במנצ'סטר כי הסית לטרור בשם הג'יהאד. בעת הקראת גזר הדין אמר השופט ג'ון סונדרס כי "מצמרר" שנאשם צעיר כל כך "הפך לקיצוני עד כדי כך שהיה מוכן לבצע את המזימה שתכנן כדי שאנשים ימותו".

הנער היה בן 14 בעת שביצע את הפשעים שבגינם הורשע. על פי כתב האישום, הנער שלח דרך האינטרנט אלפי מסרים לפעילים קיצונים באוסטרליה ולמגייס מטעם ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בשם אבו חאלד אל־קמבודי. עוד נכתב כי אל־קמבודי קישר בין הנער לאוסטרלי בן 18 בשם סבדת בסים. במשך תשעה ימים במארס השנה הם החליפו ביניהם מ–3,000 מסרים מוצפנים, שבהם הציע הצעיר הבריטי כי בסים יפרוץ לבית ויתקוף "אדם בודד", וכך "יטעם לראשונה את טעם עריפת הראשים".

ב–19 במארס הציג הנער שלוש דרכי פעולה בפני בסים: תקיפת שוטר באקדח, במכונית או בסכין. מהתביעה נמסר כי בסים העדיף את השילוב של מכונית וסכין, וכי הנער הבריטי "ייעץ לו לקנות סכין גדולה, להשחיז אותה, לדרוס שוטר ולאחר מכן לערוף את ראשו". עם זאת, הפיגוע לא יצא לפועל. הנער הבריטי נעצר ב–25 במארס לאחר שהתנהגותו עוררה חשדות בבית ספרו.

בדיון בבית המשפט שבו הוקרא פסק דינו של הצעיר נאמר כי הנער הקצין בהשפעת קהילת ג'יהאדיסטים שאת מסריה קיבל דרך מכשיר הסמארטפון שלו. הוא הפך ל"סלבריטאי" ג'יהאדיסטי ברשת, ותוך שבועות ספורים הצטרפו 24,000 עוקבים לחשבון הטוויטר שלו. "לולא התערבות השלטונות", אמר השופט, הנער "היה ממשיך לתכנן את הפיגוע ולקוות שבסופו של דבר ימותו אנשים רבים".

במקביל לפרסום על הנער הבריטי, אתמול דווח כי נער אוסטרלי בן 15 רצח בסוף השבוע עובד אזרחי במשטרה באחד מפרברי העיר סידני. על פי מפכ"ל משטרת ניו סאות' ויילס נורה הנער למוות על ידי שוטרים שהוזעקו למקום. המפכ"ל תיאר את מעשהו של הנער כפיגוע טרור.

הרוצח, ממוצא עיראקי־כורדי, נולד באיראן. שמו של הקורבן הוא קרטיס צ'נג, בן 17 שעבד במחלקת החשבונות של משטרת ניו סאות' ויילס. צ'אנג נורה כשיצא ממקום העבודה. שוטרים שבאו למקום הרצח אמרו שהנער הרוצח ירה לעברם, הם השיבו אש והוא נהרג. שמו של הרוצח עדיין לא פורסם. "איננו יודעים מה היו מניעיו המדויקים", אמר סקיפיונה במסיבת עיתונאים. "אנחנו סבורים שפעולותיו נבעו ממניעים פוליטיים, כלומר, היו קשורים לטרור". לדבריו, לנער לא היה עבר פלילי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ