דאעש או היפסטרים?

משטרת שוודיה נקראה לעצור כינוס של גברים מזוקנים

אופנוען שחלף בסביבה זיהה התאספות של ארגון "הנבלים המזוקנים" כמפגש של פעילי דאעש. הנוכחים נופפו בדגל המזכיר את סמל הג'יהאדיסטים ונדרשו לספק הסברים למשטרה

"הארץ"
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מפגש הנבלים המזוקנים בדרום שוודיה בסוף השבוע, כפי שפורסם בחשבון היוטיוב של הקבוצה
"הארץ"

קבוצת גברים מזוקנים שנפגשה באזור כפרי בדרום שוודיה, זוהתה בטעות כהתארגנות של ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש), וחבריה נאלצו לתת דין וחשבון לשוטרים שנקראו למקום. על פי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית אי־אף־פי, חברי הקבוצה נפגשו בסוף השבוע סמוך לחורבות טירת ברהאוס שבדרום המדינה כדי לצלם סרטון. כחלק מהצילומים נופפו הגברים בדגל שחור, המזכיר את דגלו של ארגון המדינה האיסלאמית, וזמן קצר לאחר מכן הופיעו השוטרים.

אנדראס פראנסון סיפר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי "אופנוען שחלף במקום סיפר למשטרה שראה התאספות של פעילי המדינה האיסלאמית". פראנסון, שארגון "הנבלים המזוקנים" שבו הוא חבר עוסק לדבריו בפעולות צדקה, הוסיף שלאחר שהשוטרים הבינו כי האירוע אינו קשור לפעילות קיצונית הם פרצו ב"צחוק גדול" וחזרו למכונית הסיור שלהם "כשהם מחייכים".

פראנסון הכיר בכך שאת דגל מועדון הנבלים המזוקנים – שני להבים מוצלבים על רקע שחור – ניתן בקלות לזהות כדגל הארגון הג'יהאדיסטי הפועל בעיקר בסוריה ועיראק. אך המזוקן השוודי הוסיף כי המועדון "משתייך לארגון שהוקם בארה"ב שנלחם נגד אי־צדק, הומופוביה, גזענות ודיכוי". פראנסון הסביר ש"הדגל מועבר ממועדון למועדון ברחבי העולם" וחברי הסניפים השונים מצטלמים איתו כדי להראות את גודלה של הקהילה. לסיכום אמר פראנסון כי "זו היתה תקרית מצחיקה אך זה לא נעים שמזהים אותנו עם המדינה האיסלאמית בהתחשב בפעילות החברתית שלנו".

חברי מועדון הנבלים המזוקנים, בעת הצילומים בסוף השבוע בדרום שוודיהקרדיט: מתוך חשבון היוטיוב של הנבלים המזוקנים

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ