ממשלת בריטניה מעלה הילוך במרדף אחר קיצונים במגזר הציבורי

לפי היוזמה הממשלתית החדשה ייבחנו באופן מקיף מוסדות ציבור שונים בבריטניה, בהם בתי ספר ורשויות מקומיות במטרה למנוע "הסתננות" של גורמים רדיקליים ואיסלאמיסטים

אלן טראוויס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אלן טראוויס, גרדיאן

ממשלת בריטניה פרסמה היום (שני) פרטי יוזמה חדשה שמטרתה להגדיל את היקף המאבק בקיצונים איסלאמיסטים ואחרים במדינה. היוזמה כוללת בחינה מקיפה של כל מוסדות הציבור, בהם בתי ספר, מכללות, השירות הציבורי ורשויות מקומיות, כדי להגן עליהם מפני "הסתננות" של גורמים קיצוניים.

המצוד אחר קיצוניים במגזר הציבורי החל בעקבות פרשת הסוס הטרויאני בברמינגהאם, שנחשפה בשנת 2014 לאחר שהתגלה כי קיצונים ניסו להכניס רעיונות סלפים ואיסלאמיסטים לבתי ספר בעיר.

האימאם המוסלמי שיח' אבו חמזה שהורשע בטרור בארה"ב, מחוץ למסגד בלונדוןצילום: רויטרס

על פי היוזמה החדשה, "הבחינה המחודשת תגדיר בבירור את הסיכונים האורבים למוסדות ותמליץ על הצעדים שיש לנקוט כדי להתגונן מפני הסתננות שכזו, למשל באמצעות שיפור תפקוד הממשל, פיקוח והפעלת מלשינונים". היא גם תסתייע בארגוני צדקה ועסקים כדי להתחקות אחר ניסיונות הסתננות ולסכל אותם.

במסגרת האסטרטגיה החדשה תיערך חקירה רשמית על האופן בו מיושמים באזורים שונים חוקי השריעה, יינתנו סמכויות חדשות להתערבות בפעילות של מסגרות חינוך שמופעלות לאחר שעות הלימודים על בסיס דתי, ויושקעו מאמצים חדשים כדי להבטיח שהמשטרה תתייחס בכובד ראש לתלונות הציבור על קיצונים חשודים.

פרטי היוזמה מלמדים כי ההצעה הראשונה בנושא של שרת הפנים תרזה מיי מחודש מארס, נותרה כמעט בשלמותה, למרות התנגדות של לפחות שישה מעמיתיה בממשלה.

עם זאת היא התפשרה על הצעתה המקורית לפקח על תוכניות טלוויזיה בעלות מסר קיצוני עוד לפני הקרנתן. במקום זאת, הן יעמדו במבחן "בכל פעם שתינתן לגורמים קיצוניים במה להעברת מסרים מזיקים ודברי שקר, בלי להציב מולם מסר נגדי".

בנוסף, הוחלט שהחוק הקיים, הדורש מ־ Ofcom, הגוף המפקח על התקשורת הבריטית, לחסום לאלתר תכני טלוויזיה המשדרים חומר קיצוני בלתי קביל, יחול גם על שידורי הרדיו.

מהיוזמה המתוקנת נעדרת אמנם התוכנית הקודמת לפרסם רשימת "מטיפים לשנאה", אבל היא כוללת תקנות קודמות להחרמת ארגונים קיצוניים, הוצאת צווי סגירה למסגדים המשמשים גורמים קיצוניים, וצווים נגד אנשים המוגדרים קיצוניים. צווים אלה יקבעו בפעם הראשונה בברור עם אילו אנשים או ארגונים הממשלה והמגזר הציבורי לא צריכים לקיים כל קשר.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ